Fluors palīdz gan bērniem, gan pieaugušajiem

[ A+ ] /[ A- ]

Ar uzturu iespējams uzņemt daudz zobiem vajadzīgu vielu, tomēr ne visu nepieciešamo. Līdztekus veselīgam uzturam jālieto fluors.

Kāpēc? Zobu emaljā ir gan fluora, gan kalcija kristāliņi jeb apatīts. Pret kariesu fluora apatīts ir noturīgāks par kalcija apatītu, tādēļ: jo vairāk zobu emaljā fluora apatīta, jo zobi izturīgāki pret kariesu.

Kā liecina pētījumu rezultāti, vislielāko efektu dod fluora lietošana līdz 15 gadu vecumam, jo līdz tam laikam, sākot jau no embrionālās attīstības stadijas, notiek zobu mineralizācija. Turklāt fluors organismā uzsūcas un dod tam cerēto labumu tikai tad, ja ikdienas uzturā tiek lietoti piena vai citi kalciju saturoši produkti.

Kad mazulim jāsāk dot fluors? Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem – jau no dzimšanas brīža. Topošā māmiņa taču grūtniecības laikā ir lietojusi fluoru, ko saņēmis arī viņas vēl nedzimušais mazulis. Tādēļ ir loģiski, ka fluors bērniņam tiek dots jau kopš dzimšanas.

Agrāk tika uzskatīts, ka pēc 15 gadu vecuma fluoru lietot nedrīkst, jo tas kaitē veselībai. Tagad ir zinātniski pierādīts, ka tas tā nav. Protams, pēc 15 gadu vecuma fluora lietošana vairs neietekmē zobu mineralizāciju, bet fluors samazina aplikuma un līdz ar to arī baktēriju pielipšanu zoba emaljai. Zobam apkārt veidojas it kā negatīvais lādiņš , kas atgrūž aplikumu. No šāda viedokļa fluoru ieteicams lietot arī pieaugušajiem. Cik ilgi? Kamēr vien mutē ir kāds savs paša zobs.

Gan bērniem, gan pieaugušajiem fluors jālieto vienu reizi dienā (vakarā pēc zobu izmazgāšanas) deviņus mēnešus gadā. Ja bērnam ir izteikts kariess, fluoru var lietot arī visus 12 mēnešus gadā.

(saīsināti no žurnāla «Mans Īpašums»)