Fotogrāfu uzmanības centrā – Ogre

[ A+ ] /[ A- ]

Fotogrāfe Zane Līne-Janisela viesojas pie keramiķiem Maldas un Imanta Sproģiem.

Noslēgusies foto kluba «Ogre» akcija «Ogre 2013», kas 24.un 25.maijā notika par godu Ogres pilsētas 85.gadadienai.

«Uzklausot kolēģu stāstīto par pieredzēto šajās divās dienās, dzirdams gandarījums par paveikto,» tā akcijas noslēgumā teica foto kluba «Ogre» mākslinieciskais vadītājs Vitauts Mihalovskis. Akcijā piedalījās vairāk kā 20 kluba biedru. Arī Ogres iedzīvotāji tika aicināti šajās dienās iemūžināt pilsētu. Akcija notika divas dienas, lai fotogrāfiem būtu pieejamas iestādes, kas brīvdienās ir slēgtas. Turklāt arī nakts laikā daži kluba biedri fiksēja jauniešus atpūtu klubos, kā arī naksnīgās pilsētas ainas. Atšķirībā no ikdienas, kad fotogrāfi fiksē to, kas tuvāks viņu interesēm, akcijas laikā Ogre tika sadalīta nosacītos rajonos un katram dots konkrēts uzdevums. Tas veikts, lai veidotu pēc iespējas bagātāku foto materiālu par pilsētu.

Ogrēnieša portrets

Uzrunāto cilvēku atsaucība un sirds siltums ir spilgtākais iespaids, ko min vairākums akcijas dalībnieku. Ogrē dzīvo interesanti un radoši cilvēki, katrs ar savu neatkārtojamo dzīvesstāstu. Portretētas tika gan sabiedrībā pazīstamas personības, gan cilvēki ielās. Stāsta Ludmila Millere: «Peldbaseinā satikām pretimnākošu ģimeni, kas labprāt pastāstīja savu vēsturi. Sieviete, kurai ir 75 gadi, joprojām te strādā. Viņas vīrs ir piedalījies baseina celtniecībā, bijis čempions peldēšanā. Un tagad te strādā arī ģimenes jaunākā paaudze. Meita ir trenere, un viņas audzēkņi gūst panākumus sacensībās. Viņi darbam velta arī savu brīvo laiku un ieliek tajā sirdi. Ogre var lepoties ar šādām ģimenēm.»

Portrets būs uzmanības centrā arī Latvijas fotogrāfu vidū atzītajā foto pasākumā «Foto Dienas. Ogre 2013», kas oktobrī notiks nu jau piekto gadu.

Pilsēta mainās

Daži uzrunātie ogrēnieši atcerējās akciju «Viena diena Ogres rajonā», kas notika pirms pieciem gadiem, piedaloties daudziem Latvijā pazīstamiem fotogrāfiem. Salīdzinoši īsā laikā pilsētā daudz kas ir neatgriezeniski mainījies. Piemēram, beigušas darbību vai radušās jaunas bankas un veikali. Pazudušas agrāk par pašsaprotamām uzskatītās telefona būdiņas. Savu iespaidu notikumos ienes globalizācija. Stāsta Ēriks Biters: «Iegriežoties dzimtsarakstu nodaļā, satikām divus tumšādainus vīrus. Izrādās, ka tieši šajā dienā te sarasktījās latviete un nigērietis. Kāzu viesi bija no abām valstīm. Izdevās iemūžināt neikdienišķu pāri.»

Fotogrāfija kā laikmeta dokuments

Fotoklubs «Ogre» speciālistu vidē ir pazīstams ar savu īpašo uzmanību pret dokumentālo foto. Fotogrāfi tiecas attēlā apvienot māksliniecisko vērtību, subjektīvo attieksmi un laikmeta liecību. Klubs regulāri rīko plenērus Ogres novadā, kuros dokumentē norises un cilvēkus, vēlāk rādot paveikto vietējās izstādēs. Daiga Oļševska stāsta: «Kad kāds no uzrunātajiem cilvēkiem vilcinājās piekrist fotogrāfēties, es stāstīju, piemēram, par mūsu darbu plenērā Suntažos, kur cilvēkiem bija aizkustinājuma asaras acīs, ieraugot savu fotogrāfiju izstādē». Akcijā iegūtie foto materiāli iekļausies katra autora privātajos arhīvos, kā arī tiks nodoti Ogres Vēstures un Mākslas muzejam. Līdzīgi kā iepriekšējo akciju fotogrāfijas redzamas šogad izdotajā foto albumā «Ogre», attēlus no šīs akcijas varēs publicēt kādā no nākamajiem Ogres albumiem. Fotogrāfijas par šodienas dzīvi jau drīz būs vēstures liecība.

Daces Voitkevičas foto