Gada sēne – smiltāju kaussēne

[ A+ ] /[ A- ]

Publicitātes foto Neparastā, krāšņā smiltāju kaussēne.

Gada sēne – smiltāju kaussēne

Uldis Prancāns

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2020 izvēlējusies smiltāju kaussēni (Peziza ammophila).

Šā gada goda ieguvēja aug smilšainās kāpās jūru un okeānu piekrastēs gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā. Piemērotos biotopos šī suga sastopama visai bieži, taču par tās turpmāko likteni bažas rada dabisko smilšu kāpu degradēšanās, piemēram, izplatoties invazīvajām augu sugām. Latvijā smiltāju kaussēne ir reti sastopama un tāpēc aizsargājama. Pie mums tā konstatēta vismaz pusotrā desmitā vietu Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastes smiltājos.

Smiltāju kaussēne pieder kaussēņu dzimtai. Augļķermeņi – apotēciji – sākumā pilnīgi iegrimuši smiltīs, tie ir lodveidīgi, 3-7 cm plati. Smiltīs pie apotēcija pamatnes veidojas uz leju sašaurināta, kātiņam līdzīga struktūra, kura sastāv no smilšu graudiņiem un sēnes micēlija.

Vēlāk augļķermeņa augšējā daļa atsedzas, mala saplaisā vairākās neregulārās daivās, veidojot zvaigznes formas figūru. Šajā stadijā sēne atgādina tulpes ziedu; ne velti tā dažviet tiek saukta par smilšu tulpi. Augļķermeņa iekšpuse ir brūngana, un to plānā slānī klāj aski – mikroskopiskas garenas tvertnes, kurās attīstās sēnes sporas.

Lai arī smiltāju kaussēne Latvijā uzieta ne vienā vien vietā un dažās atradnēs – pat ļoti lielā skaitā, tomēr ziņu par to joprojām nav pietiekami, lai precīzi novērtētu sugas izplatību un varētu sekot tās sastopamības izmaiņām. Dabas draugi aicināti ziņot par šīs sēnes atrašanu (pievienojot fotoattēlu) Latvijas Mikologu biedrībai uz e-pastu mikologu.biedriba@inbox.lv vai arī dabas novērojumu portālā Dabasdati.lv.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!