Gatavojas atzīmēt Vilhelma Kārļa Purvīša 150 gadu jubileju

[ A+ ] /[ A- ]

Gatavojas atzīmēt Vilhelma Kārļa Purvīša 150 gadu jubileju

Marta Poga

Atzīmējot latviešu mākslinieka Vilhelma Kārļa Purvīša 150. jubilejas gadu, Ogres novada kultūras, mākslas, tūrisma, sporta un izglītības iestādes aicina iepazīt mākslinieku un viņa daiļradi. Iedvesmoties, izglītoties un labi pavadīt laiku notikumos «Satiec Purvīti».

Vilhelms Kārlis Purvītis dzimis 1872.gada 3.martā, 3.Rīgas apriņķa Zaubes pagasta «Jaužos», mūsdienu Ogres novadā. Purvītis ir licis pamatus ainavu glezniecībai, Latvijas mākslas starptautiskajai atpazīstamībai un daudz enerģijas ieguldījis Latvijas mākslas izglītības sistēmas veidošanā.

Vilhelma Purvīša dzimšanas dienai veltītie notikumi sāksies februāra beigās un ilgs līdz pat augustam.

Pavasarī, gadalaikā, kam mākslinieks veltījis visvairāk savu ainavu, pie Ogres novada Kultūras centra atradīsies vides objekti «Purvīša triepiens» un projekcija «Satiec Purvīti», Kultūras centra telpās varēs apskatīt Vilhelma Purvīša gleznu reprodukcijas un izbaudīt Ogres Mūzikas un mākslas skolas (OMMS) mūzikas jomas audzēkņu koncertu. Savukārt Pilsētas skvērā interesentiem būs iespēja doties audiovizuālā piedzīvojumā un aplūkot unikālus Vilhelma Purvīša darbus, kuru oriģināli gājuši bojā 2.pasaules kara laikā.

Ar tūrisma maršrutu «Uzglezno Ogri» un interaktīvu spēli «Atklāj gleznu» Ogres tehnikuma audzēkņi aicinās sastapt mākslu Ogres pilsētvidē. Savukārt Ogres Tūrisma informācijas centrs ar Purvīša ainavām un citām nozīmīgām vietām mākslinieka dzīvē iepazīstinās īpašā maršrutā, kas vedīs cauri Ogres novada teritorijai.

Gan Ogrē, gan arī citviet Ogres novadā norisināsies gleznošanas darbnīcas, kurās iedvesmas avotu meklēsim Vilhlema Purvīša darbos un gleznošanas tehnikās.

OMMS izstāžu zālē Ogrē, Brīvības ielā 11, izveidota Purvīša mākslas darbnīca un izstāde. Izstāžu zālē apskatāmas Purvīša darbu reprodukcijas, vide iekārtota tā, lai tajā varētu sajust Purvīša klātbūtni un izbaudīt mākslas radīšanas prieku. Apmeklētājiem ir iespēja piedalīties mākslas darba radīšanas procesā un iejusties mākslinieka lomā.

Radošās darbnīcas laiki: otrdienās no pulksten 15.30 līdz pulksten 18 (skolotāja Inese); trešdienās no pulksten 15.30 līdz pulksten 18 (skolotāja Zane); ceturtdienās no pulksten 15.30 līdz pulksten 18 (skolotāja Līva) un piektdienās no pulksten 15.30 līdz pulksten 18 (skolotāja Elīne).

Izstāde un darbnīca apskatāma darba dienās līdz 11.martam no pulksten 10 līdz pulksten 19.

Jubilejas gadā tiks atklātas arī vairākas izstādes. Ogres Centrālajā bibliotēkā būs skatāma grāmatu izstāde «Vilhelmam Purvītim 150» un mākslinieku Laumas Palmbahas un Dionisija Miončinska izstāde «Sākam ar saknēm». Savukārt Ogres tehnikuma Izstāžu zālē būs aplūkojami mācību iestādes audzēkņu darbi. Tāpat izstādes un citi «Satiec Purvīti» notikumi būs vērojami arī Ogresgala un Ciemupes Tautas namā.

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā varēs apskatīt gleznotāja jubilejas izstādi. Paralēli tai, jūnija sākumā ogrēniešiem un pilsētas viesiem būs unikāla iespēja Ogres Vēstures un mākslas muzejā aplūkot Vilhelma Purvīša oriģināldarbus, kā arī ieklausīties mākslas zinātnieces, topošās monogrāfijas par Vilhelma Purvīša autores Kristiānas Ābeles stāstījumā.

Tāpat mākslinieka daiļradei veltīta izstāde plānota arī fonda «Viegli» apsaimniekotajās Vilhelma Purvīša dzimtajās mājās «Vecjauži» Taurupes pagastā.

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!