Ģenerālprokuratūra glābj no soda Latvijas nodevējus

[ A+ ] /[ A- ]

IMANTS VĪKSNE____________

Krievijas propagandists Marats Kasems un viņa līdzjutēji Kremlī saņēmuši no Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras brīnišķīgu dāvanu. Par nelikumīgu intelektuāla un fiziska atbalsta sniegšanu Krievijai Kasemam piemērots priekšraksts par sodu, kas viņu atbrīvo no cietuma un tālākas tiesāšanas. Viņam tikai jāsamaksā nieka 15 500 eiro soda naudā, un nav šaubu, ka Kremlis tādā vai citādā veidā savam kaujiniekam šo skādi kompensēs.

Jā, tieši kaujiniekam. Marats Kasems nav nekāds žurnālists, kā tiek daudzināts Krievijas propagandas kanālos. Viņš ir informācijas kara kaujinieks un spiegs, kas jau gadiem ilgi palīdzējis sagatavot augsni iespējamajam Krievijas iebrukumam Latvijā. Viņš ir viens no daudzajiem RU pilsoņiem, kas tika iesūtīts, lai skalotu Latvijas krieviem smadzenes. Lai Latvijas krievi jūsmotu par Putinu, atbalstītu Krievijas iebrukumu Ukrainā, sapņotu, kā ar puķēm varēs sagaidīt Krievijas tankus Zilupē un šaus mugurās latviešu «gansiem». Te vietā svarīgs atgādinājums – Marats Kasems pilnīgi legāli balotējās 13. Saeimas vēlēšanās Vidzemes vēlēšanu apgabalā. Laime, ka netika, jo tad parlamentārā opozīcija kļūtu vienkārši sprādzienbīstama. Latvijas ienaidnieku nokļūšana legālās politikas laukā vienkārši nav pieļaujama, tāpēc sodiem jābūt ātriem, precīziem un smagiem. Ir karš, un ienaidniekam ir jāsūta skaidra vēsts, ka ikviena tā kustība tiek monitorēta un apkarota. Bet 15 500 eiro ir dāvana ienaidniekam. Konkrētais Krimināllikuma pants, par ko apdāvināts Kasems, paredzēts Krimināllikuma X nodaļā «Noziegumi pret valsti».

«81.1 Palīdzība ārvalstij pret Latvijas Republiku vērstā darbībā

Par darbību nolūkā palīdzēt ārvalstij vai ārvalsts organizācijai vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu, valsts iekārtu vai valsts drošību – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.»

Nu tad iedomājamies mērogu – ir pastrādāts noziegums pret valsti. Tātad ikvienu Latvijas valsts iedzīvotāju, bet vainīgajam par to tiek uzdāvāts vismaigākais iespējamais sods. Viņam pat nav publiski jāpazemojas ar slotu rokā. Tikai jāsamaksā kaut kādas kapeikas, sveša nauda.

Kādi varēja būt prokuratūras apsvērumi, šādi rīkojoties. Iespējams, taktiski. Tas gan nekur nav rakstīts, bet, piemēram, gadījumā, ja prokurors jūt, ka savāktie pierādījumi ir par īsu vai tiesas process dievsvienzina kā beigsies pēc gadiem desmit, taktiski tiek lemts par prokurora priekšrakstu, vienojoties ar noziedznieku par sodu. Un visi laimīgi – sods piešķirts, lieta arhīvā un tiesu sistēma atslogota. Taču noziegums pret valsti nav nekāda nozagta zapts burka. Tā ir nodevība. Ģenerālprokuratūra ziņo, ka:

«Apsūdzētais pilnībā piekrita viņam inkriminētā noziedzīgā nodarījuma apjomam un juridiskajai kvalifikācijai, kā arī atzina savu vainu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un to nožēloja. Apsūdzētais ir izdarījis secinājumus un izvērtējis savas rīcības nepieļaujamību un sekas.» Ko vērta ir tāda vainas atzīšana no Kasema puses, ja viņš ir profesionāls infokara kaujinieks Kremļa propagandas aģentūrā Sputnik. Trenēts manipulēt ar informāciju un mērķauditoriju Kremļa interesēs. Diemžēl šī nav pirmā reize, kad Ģenerālprokuratūra nāk pretī Kremļa aģentiem. Pirms gada iejūtīga sodanauda par darbošanos pret Latvijas valsti Krievijas interesēs tika piemērota (lasi – uzdāvināta) Latvijas nepilsonim Ruslanam T. Viņa pretvalstiskās darbības aprakstītas Valsts drošības dienesta pārskatā:

«Par noziedzīgo nodarījumu

Izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka Krievijas militārais izlūkdienests personai bija devis vairākus uzdevumus:

uzturēt konspiratīvās telpas;

izveidot slēptuves diversiju vajadzībām;

veikt operatīvās situācijas izzināšanu konspiratīvo telpu apvidū,

sekot izmaiņām likumos, kas saistīti ar ārzemju pilsoņu vizītēm Latvijā un dzīvojamo platību izīrēšanas iespējām.

VDD noskaidroja, ka persona tika savervēta Krievijas apmeklējuma laikā, lai Krievijas militārajam izlūkdienestam veidotu atbalsta pozīcijas potenciālu diversiju īstenošanai Latvijas teritorijā militāra konflikta gadījumā. Persona kādā nomaļā vietā bija ierīkojusi slēptuves diversijām nepieciešamo priekšmetu glabāšanai, informējot GRU pārstāvi par to atrašanās vietas koordinātām. VDD izmeklēšanas gaitā guva apstiprinājumu tam, ka persona bija apzinājusies, ka ar savu darbību palīdz Krievijas militārajam izlūkdienestam vērsties pret Latvijas Republikas drošību.

Izmeklēšanas rezultāts:

Ruslans T. tika apsūdzēts par darbību nolūkā palīdzēt ārvalsts specdienestam vērsties pret Latvijas valsts drošību (Krimināllikuma 81.1 pants). Persona tika atzīta par vainīgu noziedzīgajā nodarījumā, un 2022. gada 4. janvārī prokuratūra tai piemēroja

naudassodu 15 tūkstošu eiro apmērā.

Ko stāsta šis gadījums

Ne mazāk nozīmīga par izlūkziņu iegūšanu Krievijas izlūkošanas un drošības dienestiem ir atbalsta aģentūra, kura spēj nodrošināt šādas intereses:

uzturēt konspiratīvas telpas, nodrošināt saziņas kanālus un kalpot par kurjeriem.

Ukrainas pieredze parāda, ka kara apstākļos atbalsta aģentūrai pat var būt lielāka destruktīva ietekme uz valsts drošību nekā iegūstošajai aģentūrai.

GRU interesē ne tikai personas ar militāru pagātni vai specifiskām zināšanām. Šajā gadījumā svarīgāka bija gatavība sadarboties.»

Tātad šis gadījums ir vēl bīstamāks par Kasema lietu. Ruslans T. gatavoja augsni diversijām – tātad Latvijas iedzīvotāju un infrastruktūras fiziskai iznīcināšanai. Diversija ir «spridzināšana, dedzināšana vai citas darbības, kas vērstas uz cilvēku iznīcināšanu, miesas bojājumu nodarīšanu vai cita kaitējuma nodarīšanu cilvēku veselībai, uzņēmumu, celtņu, naftas vai gāzes vadu, elektrolīniju, satiksmes ceļu un līdzekļu, sakaru līdzekļu vai citas mantas iznīcināšana vai bojāšana nolūkā vājināt valsti vai šai pašā nolūkā izdarīta masveida saindēšana vai epidēmiju vai epizootiju izplatīšana; traucējoša, postoša vai graujoša darbība ar noteiktu nolūku aizkavēt vai nepieļaut kādu procesu». Ruslans T. jau bija sarūpējis konspiratīvos dzīvokļus un noliktavas, kur glabāt ieročus, spridzekļus un citus diversijās izmantojamus materiālus. Un par šo noziegumu viņam prokurora priekšraksts un dāvanā atbrīvojums no apcietinājuma komplektā ar 15 000 eiro lielu naudassodu. Ruslans T. ir uz brīvām kājām. Tiklab iespējams, ka turpina darbu pie diversiju nodrošinājuma, bet varbūt saņēmis kādu jaunu uzdevumu – piemēram, apsekot Daugavas HES kaskādi.

Tas ir absurds! Par šādiem priekšrakstiem kāds vai kādi būtu jāatbrīvo no krēsliem. Pārāk ērti sasēduši. Pārāk ērti Kremlim.