Hakeru uzbrukums un nesprādzis lādiņš – vienas dienas bilance Ikšķilē

[ A+ ] /[ A- ]

22. aprīļa rīts Ikšķiles novada pašvaldībā sākās ar nepatīkamu pārsteigumu – izrādījās, ka iepriekšējās nakts laikā kāds hakeris, kurš uzdevās par turku, «uzlauzis» domes mājaslapu www.ikskile.lv un atstājis tur savu vēstījumu.

Savukārt dienā ikšķiliešus gaidīja vēl viena satraucoša ziņa – netālu no bērnudārza un tirgus laukuma atrasts nesprādzis artilērijas lādiņš.

Laikraksts «Ogres Vēstis Visiem» pārsteidzošās pārvērtības Ikšķiles novada mājaslapā pamanīja jau ap pulksten sešiem no rīta. Atverot interneta adresi www.ikskile.lv, bija redzams tikai melns fons, kura abos augšējos stūros vīdēja pa plīvojošam Turcijas karogam. Lapas vidū – sekojošs teksts angļu valodā: «Ikviens turks ir dzimis par kareivi un hakeri. Laimīgs ir tas, kurš saka: «Es esmu turks. Kur ir jūsu drošība? Turku hakeris bija šeit lielākai drošībai jūsu mājas lapā…».

Kad sazinājāmies ar Ikšķiles novada domes priekšsēdētāju Induli Trapiņu, viņš atklāja, ka datorsistēmas administrators nelūgtā viesa iebrukuma sekas novērsis samērā ātri. Tāpat par notikušo ticis uzrakstīts iesniegums policijai. I.Trapiņš atzina, ka jāmeklē iespējas, lai paaugstinātu mājaslapas drošību pret tamlīdzīgiem iebrukumiem, tomēr vienlaikus arī piebilda, ka īstiem hakeriem pa spēkam «uzlauzt» pat Pentagona datorsistēmu. Par laimi Ikšķiles pašvaldības mājas lapa satur tikai publiski pieejamu informāciju, nekā slepena tajā nav. Jautāts, kā turku hakeris būtu varējis atrast Ikšķiles novada pašvaldības mājaslapas adresi, I.Trapiņš pasmējās, teikdams, ka ikšķilieši ir slaveni tālu aiz Latvijas robežām.

Kā izrādās, naktī uz 22.aprīlī Latvijā līdzīgos kiberuzbrukumos cietušas vēl apmēram 25 interneta vietnes.

Savukārt par atrasto nesprāgušo munīciju laikrakstam vairāk pastāstīja Ikšķiles novada domes izpilddirektora vietnieks Valentīns Špēlis. Artilērijas lādiņš atrasts Ikšķiles centrā – netālu no pirmsskolas izglītības iestādes «Urdaviņa» un pilsētas tirgus laukuma. Kā atklāja V.Špēlis, tāda «mantojuma» vēl no Pirmā pasaules kara laikiem, kad otrpus Daugavai atradušās vāciešu pozīcijas, bet Ikšķiles teritorijā – krievu ierakumi, pilsētā netrūkstot – munīcija tiekot uzieta ik pa laikam. Vakar lādiņš atrasts kabeļa ierakšanas darbu laikā. Ievērotas visas drošības prasības, bīstamais atradums ticis neitralizēts.