Hibrīdie elektriskie transportlīdzekļi: Definīcija, priekšrocības un veidi

[ A+ ] /[ A- ]

Par elektriskajiem transportlīdzekļiem (EV) tiek runāts visplašāk, jo tiek apgalvots, ka tie ir mobilitātes nākotne. Elektromobiļi ir revolucionizējuši automobiļu nozari, pateicoties progresīvām un inovatīvām tehnoloģijām. Tomēr tie joprojām ir dārgi, un uzlādes infrastruktūra joprojām ir vispasaules neatbildēts jautājums. Ja reizēm lauziet galvu, lai saprastu, kādas vasaras riepas manam auto ir vajadzīgas, tad šie hibrīda auto no nākotnes vēl vairāk traucē līdz galam izprastas lietas.

Kas ir hibrīda elektriskais transportlīdzeklis (HEV)?

Hibrīda elektrotransportlīdzeklis ir transportlīdzekļa veids, kurā tiek izmantota iekšdedzes dzinēja un elektriskās piedziņas sistēmas kombinācija. Atkarībā no hibrīdsistēmas tipa elektriskais spēka agregāts var uzlabot degvielas patēriņa efektivitāti, palielināt veiktspēju vai patstāvīgi darbināt transportlīdzekli, izmantojot tikai elektrisko enerģiju.

Vienkāršiem vārdiem sakot, HEV ir transportlīdzeklis, kas sastāv no parastā degvielas dzinēja un elektriskās piedziņas sistēmas, kurā elektromotors palīdz dzinējam, lai palielinātu veiktspēju un degvielas ekonomiju atkarībā no sistēmas tipa.

Kā darbojas HEV?

Turpmāk izklāstītajos punktos ir izskaidrots, kā darbojas HEV:

 • Hibrīda transportlīdzekli darbina iekšdedzes dzinējs un elektromotors.

 • Elektromotors izmanto akumulatorā uzkrāto elektroenerģiju.

 • Elektromotors un iekšdedzes dzinējs darbojas kopā, lai darbinātu transportlīdzekli.

 • Elektromotora papildu jauda palīdz dzinējam, un tas uzlabo veiktspēju un degvielas ekonomiju.

 • Akumulatora baterija var darbināt arī citus elektriskos komponentus, piemēram, lukturus.

 

Hibrīda elektrotransportlīdzekļu veidi

Pēc enerģijas piegādes un sadales ir trīs HEV tipi.

1. Sērijas hibrīds

Sērijveida hibrīdsistēmā iekšdedzes dzinējs darbina elektrisko ģeneratoru, kas darbina elektromotoru un uzlādē akumulatoru.

2. Paralēlais hibrīds

Šajā sistēmā gan motors, gan elektromotors darbojas paralēli, lai darbinātu transportlīdzekli. Dzinējs un elektromotors nodrošina optimālu jaudu efektīvai automobiļa darbībai. Akumulatoru bateriju komplekts tiek uzlādēts, izmantojot reģeneratīvo bremzēšanu. Reģeneratīvā bremzēšana ir process, kurā tiek izmantota kinētiskā enerģija, kas rodas, palēninot transportlīdzekļa kustību, lai uzlādētu akumulatoru bloku.

3. Sērijas-paralēlais hibrīds

Sērijveida-paralēlais hibrīds ir elastīga sistēma, kurā iekšdedzes dzinējs un elektromotors var darboties kopā vai neatkarīgi. Jaudas padeve vai jaudas sadalījums palīdz transportlīdzeklim sasniegt maksimālu efektivitāti degvielas patēriņa ziņā.

HEV transportlīdzekļu priekšrocības

 • Tie rada mazāk oglekļa emisiju. Tādējādi HEV ir videi draudzīgi.

 • Tā kā elektromotors palīdz iekšdedzes motoram, degvielas patēriņš samazinās. Tādējādi HEV transportlīdzekļi nodrošina lielāku degvielas patēriņa efektivitāti.

 • HEV patērē mazāk naftas, salīdzinot ar tradicionālajiem transportlīdzekļiem.

 • Tiem nepieciešama mazāka apkope nekā parastajiem automobiļiem. Tādējādi tehniskās apkopes izmaksas ir mazākas.

HEV transportlīdzekļu trūkumi

 • HEV maksā vairāk nekā parastie automobiļi. Tādējādi sākotnējās izmaksas var radīt problēmas, ja Jūsu budžets ir ierobežots.

 • Elektriskā spēka pārvada remonta izmaksas var būt augstas, jo tā ir ļoti sarežģīta sistēma.

 • HEV var ražot mazāk jaudas nekā parastie benzīna vai dīzeļdegvielas automobiļi. Tāpēc, ja esat braukšanas entuziasts, tas var neatbilst Jūsu braukšanas stilam.

 

Biežāk sastopamie maldīgie priekšstati par hibrīda elektriskajiem transportlīdzekļiem

 1. HEV ir sarežģīti vadīt: Tas ir viens no izplatītākajiem mītiem par hibrīda elektriskajiem transportlīdzekļiem. HEV ir viegli vadāmi, un tos var vadīt tāpat kā jebkuru benzīna vai dīzeļdegvielas transportlīdzekli. Lai vadītu HEV, Jums nav jāapgūst nekādas jaunas auto vadīšanas prasmes.

 1. HEV transportlīdzekļi ir jālādē: Akumulatoru uzlādē, izmantojot reģeneratīvo bremzēšanu vai speciālu ģeneratoru, kas atrodas automašīnā. Tāpēc nav jāuztraucas par HEV uzlādi.

 1. HEV nav videi draudzīgi: HEV patērē mazāk degvielas un rada mazāk oglekļa emisiju nekā parastie transportlīdzekļi. Tādējādi tie palīdz samazināt transportlīdzekļu radīto piesārņojumu.

 1. HEV transportlīdzekļiem nepieciešama īpaša apkope: Hibrīda elektrotransportlīdzekļiem nav nepieciešama īpaša apkope. Ja dzinējs darbojas efektīvi, apkopes intervāli ir labi sadalīti.

 1. HEV nav jaudīgi: Tie ražo pietiekami daudz jaudas, lai Jūs varētu aizrautīgi sēdēt pie stūres. Pateicoties jaunākajām tehnoloģijām, automobiļi ražo lielu jaudu, neraugoties uz mazāku dzinēja tilpumu.

HEV nākotnes darbības joma

HEV var nebūt piemērota izvēle visiem, jo tie maksā vairāk nekā parastie benzīna/dīzeļdzinēja automobiļi. Tomēr jaunā tehnoloģija nākotnē var padarīt tos pieejamus. Hibrīdiem būtiska nozīme, lai mazinātu plaisu starp elektromobiļiem un parastajiem transportlīdzekļiem. Ar labāku akumulatoru tehnoloģiju tie varētu būt efektīvāki un nodrošināt aizraujošu braukšanas pieredzi.