Iedzīvotājiem ir svarīgi just saikni ar savu pašvaldību

[ A+ ] /[ A- ]

Lielvārdes novada domes mājaslapā www.lielvarde.lv, izmantojot kontaktforumu, novada iedzīvotāji pašvaldības vadībai var uzdot viņus interesējošus jautājumus, uz kuriem samērā operatīvi dažādas amatpersonas sniedz atbildes, un ar tām var iepazīties ne vien jautājuma iesniedzējs, bet ikviens interesents.

Piemēram, Uldis Skudra uzdevis jautājumu saistībā ar «Lielvārdes ostu».

Lielvārdē ostas nav, ir tikai nestrādājoša kafejnīca

«Ņemot vērā to, ka objekts, ko rotā uzraksts «Lielvārdes osta» vairs nav publiski pieejams un jau ilgāku laiku nepilda ostas funkciju, vai pašvaldībai nav iespējas panākt to, ka šis uzraksts tiek noņemts no īpašuma Krasta ielā 2? Tur atrodoties, tas grauj Lielvārdes tēlu, jo pilsētas viesi var nepareizi padomāt par mūsu pilsētu, kurai ir nepieejama un aizlaista osta ar vienu laivu,» raksta jautājuma iesniedzējs. Skaidrojumu sniegusi Lielvārdes novada arhitekte un būvvaldes vadītāja Ilze Staļģe: «Lielvārdes osta» ir kafejnīcas, bet ne laivu piestātnes (ostas) nosaukums. Ēkas 2. un 3. stāvā ir dzīvoklis nekustamā īpašuma īpašniekiem. Ja kafejnīca pašlaik ir slēgta, tās nosaukums nav jādemontē. Ja īpašnieki lems turpmāk neatvērt kafejnīcu un mainīt ēkas 1.stāva telpu funkciju, attiecīgi tiks risināts jautājums par nosaukumu. Nekādas citas informācijas vai reklāmas, kas varētu dezinformēt tūristu (piemēram, darba laiki vai ēdienkarte), šajā objektā nav.»

Nodegusī kafejnīca «Dzelmēs» pārvēršas par sabiedrisko tualeti

Vairāki novada iedzīvotāji vēlas noskaidrot, vai pašvaldības policija ir brīdinājusi «Dzelmēs» nodegušā kādreizējā veikala «Māris & Co» nekustamā īpašuma īpašnieku par ēkas un teritorijas sakopšanu. «Vai būvvalde izskata jautājumu, ja īpašums netiks sakopts, palielināt tā nekustamā īpašuma nodokli?» jautā Jānis Āboliņš. Lielvārdes novada pašvaldības policijas vecākais inspektors Ainārs Lideris skaidro, ka šādu brīdinājuma vēstuli zemes īpašniekam ir nosūtījusi Jumpravas pagasta pārvalde. «Dzīvoju «Dzelmēs» un varu teikt, ka minētā vieta jau ir pārvērtusies par sabiedrisko tualeti, kur apstājas katrs garāmbraucējs, kam vajag nokārtot savas dabiskās vajadzības. Tur jau drīz sāks čūskas dzīvot. Vai tad tiešām nebūtu labāk ļaut kādam tur atjaunot veikalu, nevis, lai stāv uz aizaug,» jautā Sanita. I.Staļģe skaidro, ka nodegusī veikala ēka «Dzelmēs» ir Jumpravas evaņģēliski luteriskās draudzes īpašums, ko pirms ugunsgrēka uz nomas līguma pamata izmantoja nomnieks – SIA «Māris & Co». Nav nekādu juridisku šķēršļu atjaunot degušo ēku, ja to vēlēsies darīt īpašnieks vai nomnieks. Par nesakoptu īpašumu saskaņā ar saistošajiem noteikumiem pašvaldības policija var uzlikt sodu.

Lielvārdes mūzikas skolu tuvāk centram nepārcels

Savukārt Kristīne vēlas noskaidrot, kādas ir iespējas Lielvārdes Mūzikas skolu pārcelt no Lauktehnikas tuvāk centram. «Ir vēlēšanās palaist bērnu Mūzikas skolā, taču, ņemot vērā to, ka tā atrodas ļoti tālu no mūsu dzīves vietas (dzīvojam blakus domei) un jāšķērso lielais ceļš, drošības apsvērumu dēļ nav iespējams palaist bērnu Mūzikas skolā, jo mums nav vecmāmiņu, brāļu un māsu, kuri varētu bērnu turp izvadāt. Domāju, ka, ja Mūzikas skola būtu tuvāk centram, to apmeklētu daudz vairāk bērnu (laba vieta būtu «Fēniksa» vietā),» raksta Kristīne. Lielvārdes pašvaldības izpilddirektors Gvido Vītoliņš atzīst, ka ir domāts par Lielvārdes Mūzikas skolas pārcelšanu tuvāk pilsētas centram, taču pašvaldībai šobrīd nav ne finansējuma, ne tādu īpašumu, lai realizētu tik lielu un nozīmīgu projektu.

Rēķinās, cik varētu maksāt «guļošie policisti»

Iedzīvotāji vēlas arī zināt, vai pastāv iespējas izveidot «guļošos policistus» Lauku ielā, jo ātruma ierobežojums 30 kilometri stundā netiek ievērots, bet, sākoties mācību gadam, pa šo ielu pārvietosies skolēni. Lielvārdes novada pašvaldības darba aizsardzības un ceļu speciālists Kalvis Margevičs skaidro, ka 2008.gadā tika izstrādāts projekts ātrumvaļņu izbūvei Lauku ielā Lielvārdē. Projektā paredzēti trīs ātrumvaļņi, divi no tiem ir krustojumos (Lauku un Meža ielas krustojumā un Lauku un Putnu ielas krustojumā) un viens uz gājēju pārejas starp Uzvaras ielu un Meža ielu. 2008.gadā arī tika sastādīta tāme šo trīs ātrumvaļņu izbūvei, un tās cena bija vairāk nekā 8000 latu. Pašvaldībai tobrīd nebija tādu finanšu līdzekļu, tāpēc projekts netika realizēts. Pašvaldība veiks cenu aptauju, lai noskaidrotu, cik šī projekta realizēšana izmaksātu šobrīd. Tiklīdz būs zināmas tāmes izmaksas, šis jautājums tiks iesniegts Lielvārdes novada domes deputātiem izskatīšanai.

 

Par suņiem un kaimiņiem var ziņot pašvaldības policijai

Raiņa ielā dzīvojošie vēlas zināt, kur vērsties, ja traucē nepieskatīta kaimiņu suņa rejas. A.Lideris norāda, ka viennozīmīgi kaimiņu rīcībā saskatāmi dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpumi, par kuriem paredzēta atbildība Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 106.pantā. Lielvārdē par suņiem, kas klīst bez saimnieku uzraudzības vai ar savam rejām traucē, var zvanīt pašvaldības policijas darbiniekiem pa tālruni – 26538822. Savukārt Ita jautā, vai ir iespējams kaut kā ierobežot kaimiņus, kas apdraud citus kaimiņus ar savu ugunsnedrošo pagalmu un žogu. A.Lideris norāda, ka šādā gadījumā jāvēršas pašvaldības policijā ar iesniegumu. Likumsargi apsekos īpašumu un nepieciešamības gadījumā pieaicinās speciālistus no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kuri sniegs objektīvu atzinumu par šo situāciju.

Piemēslo privātīpašumu – kā pret to cīnīties?

Savukārt Zane lūdz padomu, kā cīnīties ar neapzinīgiem tūristiem. «Dzīvojam autoceļa Rīga –Daugavpils malā (īpašums atrodas posmā starp Lielvārdi un Ķegumu, 100 metrus no šosejas). Katru dienu divas trīs mašīnas, kādreiz pat autobuss ar cilvēkiem mūsu ceļa galā nokārto savas dabiskās vajadzības un piemēslo ar atkritumiem. Viņus neinteresē norāde «Privātīpašums» un tas, ka mēs, strādājot uz lauka, viņus redzam. Sakiet, kā lai cīnās ar šo problēmu, pie kā mums vērsties pēc palīdzības?» raksta Zane. «Šādā situācijā vispirms ieteiktu vērsties pašvaldības policijā ar iesniegumu (Lielvārdes vai Ķeguma novada, atkarībā no tā, kurā novadā atrodas īpašums), kā arī papildus vērsties VAS «Latvijas Valsts ceļi» Ogres nodaļā, lai tiktu izveidota tāda satiksmes organizācija, kurā apstāšanos nebūtu iespējams izdarīt. Un tad jau varēs vērsties Valsts policijā, lai ceļu policija seko līdzi noteikumu izpildei,» skaidro G.Vītoliņš.

Kur Lielvārdē var nodot lietotu apģērbu un kurināt ugunskuru?

Gunitai aktuāls kļuvis jautājums, kur Lielvārdē var nodot lietotu apģērbu. Lielvārdes novada sociālā dienesta vadītāja Inese Gelte skaidro, ka lietotu apģērbu var nodot Sarkanā Krusta Lielvārdes filiālē, iepriekš sazinoties ar vadītāju Birutu Pirogu pa tālruni: 65054174, novada sociālajā dienestā (tālrunis – 65053269), vai sociālā dienesta aprūpes centrā (tālrunis – 65053895). Savukārt Solvita vēlas zināt, kur Lielvārdē bez saskaņošanas var kurināt ugunskuru. G.Vītoliņš norāda, ka Lielvārdes pilsētā vienīgā šim mērķim atvēlētā vieta ir Daugavas ielas atpūtas vieta aiz Uldevena pils pie Daugavas upes. Ugunskura vieta ir arī Daugavas krastā, lejā pie piestātnes, blakus pilsdrupām, taču ugunskura kurināšana šajā vietā, kā arī pie Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja ugunsdrošības dēļ ir jāsaskaņo ar vadītāju, zvanot pa tālruņiem: 65053759, 29322468 vai rakstot uz e – pastu: muzejs@lielvarde.lv. Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja direktore Anita Streile piebilst, ka muzeja pagalmā ir iekārtots atpūtas laukums – vieta ugunskuram, bluķīši sēdēšanai, kas galvenokārt domāts muzeja un Lielvārdes parka apmeklētājiem. Ugunskura kurināšana parka teritorijā bez iepriekšējas saskaņošanas ir aizliegta, jo apdraud apkārt esošos kokus, ēkas un kultūrvēsturiskos objektus.

Pēcvārda vietā

Iespējams, pašvaldība ne vienmēr nekavējoties var atrisināt visas iedzīvotāju problēmas, taču šis ir viens no veidiem, kā, apejot birokrātiskas procedūras, par tām operatīvi informēt atbildīgās amatpersonas un vismaz zināt, kāda ir konkrētā jautājuma virzība vai tālākās rīcības modelis. Turklāt bieži vien daudzi no uzdotajiem jautājumiem interesē ne tikai jautātāju vien. Jāteic, diskusiju forums pieejams arī Ogres novada mājas lapā, taču iedzīvotāji to izmanto visai kūtri, lielākoties, ievietojot dažādas personiska rakstura reklāmas. Iespējams, tas tā ir tāpēc, ka uz jautājumiem, ja arī tādi ir uzdoti, atbilžu faktiski nav. Daudz aktīvāk iedzīvotāji izmanto privātā portāla www.ogrenet.lv sadaļu «Forums», taču arī tas ir tikai tāds, ja var teikt, sauciens tuksnesī, jo amatpersonām nav pienākuma atsaukties uz privātā portālā publicētiem, bieži vien anonīmiem, jautājumiem, pat tad, ja tie ir par konkrētām, pašvaldības kompetencē esošām nebūšanām. Diemžēl nedz Ikšķiles, nedz Ķeguma novada mājas lapā šādu sadaļu vispār nav, tāpēc varētu vien ieteikt Lielvārdes pozitīvo pieredzi pārņemt arī citām pašvaldībām, jo iedzīvotājiem ir ļoti svarīgi just saikni ar institūcijām, kas tiek uzturētas par viņu nodokļu naudu.

Dzintra Dzene