Ierosina piešķirt Ogres Goda pilsoņa nosaukumu Vitautam Mihalovskim

[ A+ ] /[ A- ]

Vitauts Mihalovskis Ogrē.

Pēc Ogres izglītības un sporta iestāžu darbinieku ierosinājuma Ogres novada domes Tautsaimniecības komitejas sēdē vakar, 14.aprīlī, tika skatīts jautājums par Ogres Goda pilsoņa nosaukuma piešķiršanu Viestura Ordeņa kavalierim, sportistam, foto māksliniekam, aizsardzības atašejam, ogrēnietim Vitautam Mihalovskim.

Vitauts Mihalovskis dzimis 1946.gadā, dzīvo Ogrē. Pazīstamais foto mākslinieks un sportists ir devis nozīmīgu ieguldījumu Latvijas Valsts attīstībā, kā arī Ogres kultūras un sporta tēla veidošanā.

1968.gadā Vitauts pabeidza Valsts Fizkultūras institūtu un kā rokas bumbas treneris sāka strādāt Ogres bērnu un jaunatnes sporta skolā, trenējis arī Latvijas valsts izlasi. Kopā ar komandu, piedaloties dažādās sacensībās, apceļota vai visa plašā kādreizējā Padomju Savienība. No 1980.gada līdz 1987.gadam strādājis par šīs skolas direktoru. Daudzu gadu laikā V.Mihalovska audzēkņi uzrādījuši teicamus sasniegumus sportā.

Paralēli sportam Vitauts aizraujas arī ar fotografēšanu. Ogres foto kluba darbībā viņš iesaistījās 1971.gadā, divus gadus pēc tā izveides.

1991.gadā, valstij atgūstot neatkarību, V.Mihalovskis kļuva par Ogres 54.Zemessardzes (ZS) bataljona komandieri. Drīz vien Vitauts saprata, ka viņa militārās zināšanas pārsniedz to, kas nepieciešams ārrindas zemessargam, un nolēma pāriet pilna laika dienestā. 1993.gadā viņš kļuva par Ogres 54. ZS bataljona štāba operāciju plānošanas virsnieku. 1997.gadā V.Mihalovskis sešus mēnešus mācījās Vācijā, NATO skolā – Džordža Maršala stratēģiskās plānošanas un aizsardzības ekonomikas skolā. Tas deva zināšanu bāzi, un 1998.gadā viņš tika pārcelts uz Aizsardzības ministriju, lai sagatavotos aizsardzības atašeja darbam. Jau tajā pašā gadā V.Mihalovski konkursa kārtībā apstiprināja par Aizsardzības atašeju Dānijā, Zviedrijā un Norvēģijā.

2003.gadā V.Mihalovskis no Kopenhāgenas pārcēlās uz Londonu un īstenoja katra diplomātiskā dienesta virsnieka sapni – kļuva par aizsardzības atašeju Lielbritānijā. 2004.gadā par nopelniem valsts labā V.Mihalovskim piešķirts valsts augstākais apbalvojums – Viestura Ordenis.

2007.gadā kā pulkvežleitnants viņš beidza militāro karjeru un atgriezās Latvijā. Par godprātīgu darbu V.Mihalovskis ir vairākkārt apbalvots ar Latvijas valsts Aizsardzības ministrijas un Bruņoto spēku apbalvojumiem.

Bez tam V.Mihalovskis ir atzīts foto mākslinieks. Savu vaļasprieku viņš nebija atstājis novārtā, arī dzīvojot svešumā. Gluži pretēji, šo gadu laikā tapušas 15 V.Mihalovska personālizstādes un 26 grupu izstādes. No 2008.gada viņš ir foto kluba «Ogre» vadītājs, un, kā atzīst laikabiedri, Vitauta ieguldījums šajā mākslā ir nenovērtējams.

«Savā dzīvē daudz esmu paguvis redzēt, daudz kur pabūt, esmu skatījis vaigā princi Čārlzu, divas reizes spiedis roku Anglijas karalienei. Man piedāvāja turpināt darbu Aizsardzības ministrijā, taču es vairs nevēlos būt prom no mājām, pienācis laiks dzīvot sev un saskaņā ar sevi. Gan jau tur, Rīgā, bez manis iztiks, bet es nodošos tam, kas sirdij tuvs – fotografēšanai un Ogres foto kluba atjaunošanai pienācīgā līmenī,» kādā no intervijām atzīst V.Mihalovskis.

Tautsaimniecības komitejas deputāti vienbalsīgi nolēma akceptēt ogrēniešu ierosinājumu V.Mihalovskim piešķirt Ogres Goda pilsoņa nosaukumu un nolēma šo jautājumu virzīt izskatīšanai Ogres novada domes sēdē pēc nedēļas.

Foto no V.Mihalovska personiskā arhīva