Ikšķilē īstenos sociālo projektu «Māja Visiem»

[ A+ ] /[ A- ]

Ikšķilē īstenos sociālo projektu «Māja Visiem»

Dzintra Dzene

Ogres novada pašvaldības domes 28. jūlija sēdē deputāti atbalstīja ieceri par Ogres novada pašvaldības nekustamā īpašuma Ikšķilē, Peldu ielā, daļas nodošanu bezatlīdzības lietošanā sociālajam uzņēmumam SIA «Sculpture culture» projekta «Māja Visiem» īstenošanai.

Pirms nedēļas notikušajā Ogres novada pašvaldības Reģionālās attīstības jautājumu komitejas sēdē pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale informēja par šo ieceri, norādot, ka Ogres novada pašvaldības attīstības mērķis ir veidot veselīgu un sociāli atbalstītu sabiedrību. Jau iepriekš pašvaldībā veikts liels darbs sociālās uzņēmējdarbības attīstības veicināšanā novada teritorijā.

 

Mainot dzīvesvietu, māju var paņemt līdzi

D.Bārbale stāsta, ka Ogres novada pašvaldībā 12.aprīlī vērsās persona ar ierosinājumu par sociālā uzņēmuma SIA «Sculpture culture» sadarbību ar pašvaldību, Ogres novadā uzstādot un popularizējot universālā dizaina māju «Māja visiem».

«Minētajā uzņēmumā darbojas neredzīga persona – Georgs Bārda kopā ar savu mammu arhitekti. Viņi ir izveidojušo moduļu dzīvojamās mājas projektu kolekcijas dažādām gaumēm un mērķiem, bet galveno akcentu liekot uz personām ar invaliditāti. Tās ir konteineru tipa mājas, kur visi parametri, izkārtojums, mēbeļu augstums un pašas mēbeles ir projektētas tā, lai mājā būtu ērti pārvietoties personai ar redzes vai kustību traucējumiem un cita veida invaliditāti. Māja ir ērti pārvietojama un izmaksu ziņā pielīdzināma vidējas automašīnas cenai. Šīs mājas idejas unikalitāte ir tā, ka personai ar invaliditāti pielāgot mājokli savām vajadzībām ir lielas izmaksas un, mainot dzīvesvietu, ja tā var teikt, nav iespējams paņemt līdzi izveidoto dzīvesvietu un jaunajā mājā viss atkal jāpielāgo. Līdz ar to personas ar invaliditāti ir ierobežotas dzīvesvietas izvēlē. Izvēloties «Māju Visiem», mainot dzīvesvietu, to var paņemot līdzi un uzstādīt citviet. Šādas moduļa tipa mājas ārpus Latvijas ir ļoti populāras,» skaidro D.Bārbale, piebilstot, ka lemjot par sadarbību ar sociālo uzņēmumu «Sculpture culture» un tā valdes locekli G.Bārdu, Ogres novadā tiktu uzstādīta Latvijā pirmā šāda tipa moduļu māja.

 

Moduļu tipa mājas kļūst aizvien populārākas

 Jāpiebilst, ka G.Bārda, kā jau iepriekš minēts,  būdams neredzīgs, piecus gadus mācījās ASV, tajā skaitā biznesa vadību Concordijas Universitātē Minesotā. ASV viņš dzīvoja mājā, kas pielāgota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. G.Bārdas pieredze liecina, ka ir iespējams izmantot dažādas mūsdienu tehnoloģijas, lai atvieglotu neredzīga cilvēka ikdienu. Apzinoties šīs problēmas aktualitāti arī Latvijā, sociālais uzņēmums pieņēmis lēmumu vienu no moduļu līnijām izveidot ar universālā dizaina elementiem. Idejas autori un iniciatori norāda, ka šobrīd tā ir jauna tendence arhitektūrā pasaules ģeopolitiskajā situācijā.

 

Universālo māju ražošanu plāno uzsākt piecu gadu laikā

Sadarbības ietvaros projekta īstenotāji apņemas viena gada laikā Ogres novadā uzstādīt un popularizēt universālā dizaina parauga māju «Māja Visiem!» un piecu gadu laikā Ogres novadā plāno arī izveidot ražotni un uzsākt universālā dizaina māju «Māja Visiem!» ražošanu un tirdzniecību. D.Bārbale piebilst, ka uzņēmuma pārstāvji pauduši labo gribu pēc minēto māju ražošanas uzsākšanas, Ogres novada pašvaldības iedzīvotājiem tās  piedāvāt par pašizmaksas cenām, kas, ņemot vērā šā brīža nekustamo īpašumu cenas, būtu labs risinājums, piemēram, jaunajām ģimenēm. 

 

Mājai rasta piemērota vieta

Pašvaldības pārstāvji norāda, ka sadarbības ietvaros tiks veicināta arī sociālās uzņēmējdarbības vides attīstība Ogres novadā un popularizēta vides pieejamība personām ar invaliditāti, ērtas un atbilstoši aprīkotas dzīvesvietas izveide, kas, kā jau iepriekš minēts, ir viegli eksportējama, personai mainot savu dzīvesvietu. Tiks sekmēta arī cilvēku ar īpašām vajadzībām integrācija sabiedrībā un popularizēts jauns arhitektūras novirziens – universālais dizains.

Izvērtējot pašvaldības rīcībā esošo informāciju par pieejamām zemes vienībām, kā atbikstošākā vieta demo mājas uzstādīšanai un projekta ieceres īstenošanai atzīta Ogres novada pašvaldībai piederošā nekustamā īpašuma daļa aptuveni 300 kvadrātmetru platībā Ikšķilē, Peldu ielā 22 (Līvciema ielas malā) pie Ikšķiles un Tīnūžu pagasta pārvaldes ēkas, kur, nebojājot ielu segumu, pieejamas visas nepieciešamās komunikācijas mājas pieslēgšanai gan pie apkures, gan elektrības un ūdens.

 

Vieta, kur tikties arhitektiem un potenciālajiem studentiem

D.Bārbale norāda, ka demo māja varētu kalpot kā informācijas centrs, popularizējot universālā dizaina mājas «Māja Visiem», kā arī tā būtu vieta, kur organizēt konferences, sapulces un seminārus, sniedzot konsultācijas, tai skaitā ar iekļaujošās izglītības jomā. «Tā būtu kā tikšanas vieta arhitektiem un jauniešiem, kuri varbūt vēl tikai plāno arhitektūras studijas, lai pārrunātu pasaulē pieejamos jaunākos mēbeļu un tehnoloģiju risinājumus, attīstot šādu universālā dizaina tipa arhitektūras novirzienu Latvijā. Vienlaikus Latvijā Ogres novada popularitāte tiktu veicināta gan sociālās uzņēmējdarbības, gan tūrisma jomā,» skaidro D.Bārbale.

Jāpiebilst, ka 2021.gada nogalē projekts «Māja visiem» bija iekļauts sabiedrisko mediju labdarības maratona «Dod pieci!» atbalstāmo projektu sarakstā. Savukārt Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas ikgadējā sociālās uzņēmējdarbības piču jeb prezentāciju konkursā «Tam labam būs augt» projekts bija iekļauts starp 10 labākajiem projektiem.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!