Ikšķilietis Toms Andersons – Eiropas čempions dambretē

[ A+ ] /[ A- ]

Šogad Eiropas jauniešu čempionātā 100 lauciņu dambretē noslēdzošās sacensības ar ātrspēles (blics) laika kontroli norisinājās Tallinā. Latviju šajā čempionātā pārstāvēja 67 jaunie dambretisti, kuri startēja visās vecuma grupās, tostarp arī seši sportisti no Ogres novada. Ikšķilietis Toms Andersons savā vecuma U10 grupā kārtējo reizi apliecināja savu pārākumu, ātrspēlē izcīnot zelta, bet klasiskajā disciplīnā – sudraba medaļu, tādējādi veicinot arī Latvijas sportistu uzvaru komandu ieskaitē.

U10 vecuma zēnu grupā startēja trīsdesmit seši jaunie dambretisti, tajā skaitā sešpadsmit spēlētāji no Latvijas. Kārtējo reizi izcilu sniegumu ātrspēlē uzrādīja ikšķilietis Toms Andersons, iegūstot 15 punktu un izcīnot Eiropas čempiona titulu. Savukārt klasikā Toms ieguva sudraba medaļu.

Talantīgā jaunā dambretista treneri ir Raimonds Vipulis un Vitauts Budreika, kurš Tomu trenē jau vairākus gadus un atzīst, ka viņam ir lieliska koncentrēšanās spēja, kas ir ļoti svarīga īpašība. Ne mazāk svarīga ir arī jaunā sportista, viņa vecāku un treneru sadarbība. «Reizēm vārdi, ko saku, manuprāt, pat nav svarīgi, Tomam ir svarīgi, ka treneri un vecāki ir kaut kur līdzās un domās viņu atbalsta. Ja ir šī enerģijas simbioze, ir arī rezultāts!» saka Vitauts, piebilstot, ka nenoliedzami viņam ir milzīgs gandarījums un prieks par Toma sniegumu un emocijas reizēm vārdos nav pat izsakāmas.

Čempionātā startēja vēl pieci Ogres novada jaunie dambretisti. Anete Rūta Rotgalve, U16, treneris Raimonds Vipulis, rapidā jeb ātrajā dambretē ierindojās 14. vietā, bet ātrspēlē – 15. vietā. Renāte Kalniņa, U19, treneris Raimonds Vipulis, rapidā izcīnīja 13. vietu, bet ātrspēlē – 14. Rihards Raginskis-Repše, U16, treneris Raimonds Vipulis, rapidā bija 19., bet ātrspēlē izcīnīja 8. vietu. Savukārt Matīss Savickis, U10, treneris Dzintars Kaņeps, rapidā ieguva 29. vietu, bet ātrspēlē – palika 33.

Jaunie sportisti varēs vēl nedaudz izbaudīt vasaru, lai jau rudenī, sākoties jaunajam mācību gadam, ar jaunu sparu pievērstos treniņiem. Kā jau ierasts, arī nākamajā mācību gadā Dambretes attīstības biedrība sadarbībā ar novada skolām sola rīkot vietējos dambretes čempionātus, lai tādējādi jauniešu vidū popularizētu šo prāta spēli, kas attīsta koncentrēšanās spējas, uzlabo atmiņu un iztēli, pilnveido stratēģisko domāšanu un palīdz psiholoģiski norūdīties.