IN MEMORIAM Vitauts Mihalovkis (1946-2020)

[ A+ ] /[ A- ]

IN MEMORIAM

Vitauts Mihalovkis (1946-2020)

Kad marta sākumā kopā ar Vitautu iekārtojām izstādi Ogres Kultūras centrā, neviens nedomāja, ka tā ir mūsu pēdējā tikšanās. Runājām par nākotnes plāniem, iecerēm, idejām. Varēja just, ka viņš ir priecīgs pakavēties starp savējiem.

Foto kluba «Ogre» biedriem Vitauts ir cilvēks, kas turpināja pirms 50 gadiem izveidotās fotogrāfu apvienības tradīcijas. Tieši ar viņa pašaizliedzīgo darbu klubs ir tik daudz paveicis: notikušas neskaitāmas izstādes, tikšanās, plenēri, divreiz atkārtotas akcijas «Viena diena Ogrē». Pirms 10 gadiem, godinot savu skolotāju fotogrāfijā, Vitauts izveidoja semināru «Egona Spura ceļš», kas uz Ogri katru gadu atveda fotogrāfus ne tikai no visas Latvijas, bet arī no Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Polijas, Zviedrijas.

Daudziem ogrēniešiem viņš bija pirmais skolotājs fotogrāfijā. Daudziem arī pirmais, kas deva pārliecību par savu varēšanu. Ne viens vien iesācējs pēc gadiem izveidoja personālizstādi. Vitauts bija ne tikai radošs fotogrāfs, bet arī no sirds atbalstīja savus kolēģus gan ar padomu, gan darbu. Viņš bija demokrātisks attieksmē un prasīgs kvalitātē. Vitauts pats piedalījās visās kluba darbu skatēs un konkursos, dalīdamies ar savu redzējumu un atziņām. Viņa izpausme bija «radošais dokuments» – spējā mākslā pārradīt realitātē notiekošo.

Vitauts bija ne tikai savas zemes, bet arī savas pilsētās un novada patriots. Ja kāds ierunājās, ka vajadzētu doties kaut kur citur fotografēt, Vitauts teica: ja nevar saskatīt, ko fotografēt Ogrē, tad tas neizdosies arī citur. Nav jau liela māka simtu pirmo reizi iemūžināt kādu skaistu skatu, ko visi fotografē. Māksla ir saskatīt skaisto tepat blakus, vienkāršībā, kam citi ikdienā paiet garām. Foto kluba vasaras plenēros ir iepazīts viss Ogres novads, iemūžināti visdažādākie cilvēki. Tikai īsts sava novada patriots, tuvojoties Latvijas jubilejai, varēja dāvāt valstij savus «100». Tie bija «100 ogrēnieši» – sportisti, skolotāji, mūziķi, zemessargi, kultūras personības un daudzi citi. No garāmgājēja sirmgalvja līdz domes vadītājam. Vitauts pret visiem izturējās ar vienādu uzmanību.

Mums ir gandarījums, ka Vitauta mūža nogale bija piepildīta. Notika izstādes, tika novērtēts Vitauta dotais. Pēdējā izstāde bija «Atmodas laiks» par Latvijas neatkarības atjaunošanu. Atskatoties grūti noticēt, ka tik daudz paveicis viens cilvēks, taču svarīgākais ir tas, kas caur viņa personības pieskārienu mūsos dzīvos tālāk.

Dace Voitkeviča,

Foto kluba «Ogre» vadītāja

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!