Īstenots projekts «No māla pikas līdz kopgaldam»

[ A+ ] /[ A- ]

Īstenots projekts «No māla pikas līdz kopgaldam»

Dzintra Dzene

Ar Ogres novada pašvaldības finansiālu atbalstu no 13.septembra līdz 15.oktobrim trīs Ogres novada skolu (Taurupes, Meņģeles, Mazozolu) skolēniem un viņus pavadošajam personālam bija iespēja apgūt senas keramikas tradīcijas, no visparastākās māla pikas ar rokām izveidojot ikdienā lietojamus traukus.

Izsakot lielu pateicību Ogres novada pašvaldībai, un, kā paši teic – ar prieku sirdī, Daiga un Andris Ekloni ir gandarīti par māla veidošanas nodarbību projekta veiksmīgu realizēšanu.

Daiga un Andris Ekloni ir biedrības «LABizjūta» radošās darbnīcas «Rozes Māja» dibinātāji, kuri ar Ogres novada pašvaldības finansiālo atbalstu šā gada rudenī realizēja projektu Nr. RADI – 2021 – 4 «No māla pikas līdz kopgaldam». Projekta nodarbības notika Ogres novada Meņģeles pagasta «Stiebriņos» radošās darbnīcas «Rozes Māja» teritorijā. Projektu realizēja brīvā dabā, un, lai dalībnieki varētu komfortabli strādāt, tika uzstādīta nojume, kas aizsargāja pašus un arī radītos darbiņus no dažādu laika apstākļu ietekmes.

«Pasniedzēji katrai nodarbībai gatavojās ļoti rūpīgi, nodrošinot visu nepieciešamo, lai dalībnieki justos komfortabli. Mums šīs nodarbības ir ļoti svarīgas, jo vēlamies arī citiem iemācīt to, ko esam apguvuši vairāku gadu garumā, vēlamies sniegt prieku un labas izjūtas ikvienam, kurš pie mums viesojas,» saka Daiga un Andris.

Radošā darbošanās sākās ar stāstījumu par nodarbību gaitu, māla īpašībām, apdedzināšanas procesu, cepļa «Aleksandrs» raksturu, kā arī tā apskati. Nodarbību laikā pasniedzēji rādīja un stāstīja savu pieredzi, kā vieglāk izveidot māla traukus, kā piestiprināt detaļas, kas jāņem vērā, veidojot mālu, un kādas ir biežāk pieļautās kļūdas. Nodarbību laikā pasniedzēji pievērsa uzmanību, atbildēja uz jautājumiem un palīdzēja veidot darbiņu katram bērnam individuāli.

«Dalībnieku bija ļoti daudz, tāpēc pārsvarā nodarbībās varēja apgūt pamatprasmes māla veidošanā un veidot bļodiņas, bet tie, kuri vēlējās, varēja darināt arī citas formas. Daži veltīja savus trauciņus vecākiem, vecvecākiem, brāļiem, māsām un pat mājdzīvniekiem.

Pēc nodarbības visi dalībnieki savus darbiņus aiznesa uz radošo darbnīcu «Rozes Māja», lai tie varētu pilnībā izžūt. Dalībniekiem bija iespēja aplūkot darbnīcas telpas un citu veidotos darbus. Pēc nodarbībām dalībniekiem piedāvājām aukstos un siltos dzērienus, kā arī uzkodas,» stāsta Daiga un smaidot piebilst, ka skolēnus izklaidējis sunītis Dako, kas ar pasniedzēju palīdzību radīja savu «Ķepu gleznu», gleznojot ar akrila krāsām.

Pēc tam vairāku dienu garumā visi darbiņi tika sakārtoti ceplī, apdedzināti, atdzesēti, izņemti, veikta pēcapstrāde un sašķiroti pēc piederības.

Projekta realizētāji stāsta, ka nebija cerējuši uz tik lielu atsaucību un bērnu ieinteresētību. «Bērni ir ārkārtīgi talantīgi, uzmanīgi, cītīgi un paklausīgi. Viņu aizrautība nodarbībās un mirdzošās acis ir vislielākais novērtējums mūsu ieguldītajam darbam.

Projekta mērķis bija stiprināt un uzlabot gan bērnu, gan pieaugušo savstarpējās attiecības, kā arī sniegt iespēju gūt jaunu pieredzi un prasmes, veidojot mālu. Ceram, ka esam pievienojuši vērtību šādām keramikas nodarbībām, kas stiprinās Latvijas tradīcijas, kultūru un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu. Ceram arī, ka esam padarījuši kaut nedaudz krāsaināku ikdienu ikvienam dalībniekam,» saka Daiga un Andris Ekloni.

Projekta ietvaros bija iecerēts noslēguma pasākums, kur dalībnieki varētu iejusties pavāra lomā, pagatavojot paši sev ēdienu un servējot to pašu darinātajos traukos, taču to realizēt nebija iespējams valstī noteikto ierobežojumu dēļ saistībā ar Covid – 19 infekcijas izplatību. Tādēļ, lai kompensētu dalībniekiem noslēguma pasākuma neesamību, skolēniem tika dāvāti saldumi, ko ievietot pašdarinātos trauciņos un kopā ar apliecinājumu par māla veidošanas pamata prasmju iegūšanu nogādāt attiecīgajā skolā.

«Pateicamies Ogres novada pašvaldībai par atbalstu šī projekta realizēšanā un izsakām lielu paldies Taurupes, Meņģeles un Mazozolu skolas vadībai, darbiniekiem un skolēniem par atsaucību, uzticēšanos un pozitīvām emocijām,» saka Daiga un Andris Ekloni.

Jāpiebilst, ka kopumā projektā piedalījās 114 dalībnieki, izgatavojot vairāk nekā 300 darbiņus – bļodiņas, krūzītes, cukura traukus, vāzes, karotes u.c..

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!