Izplatītākie mīti par jauna darba meklēšanu

[ A+ ] /[ A- ]

Izplatītākie mīti par jauna darba meklēšanu

Pēdējos gados arvien biežāk izskanējis, ka uzņēmējiem Rīgā un reģionos ir grūtības atrast darbiniekus. Galvenais arguments, ko dzirdam no darba devēju puses – vajadzīgo speciālistu vienkārši nav. Tajā pašā laikā ir cilvēki, kuri dažādu iemeslu dēļ darba meklējumos ir jau ilgāku laika posmu. Neskatoties uz straujo informāciju tehnoloģiju attīstību, kuras varētu palīdzēt satikties darba devējiem un ņēmējiem, tas ne vienmēr tā notiek.

Darba meklēšana ir bijusi aktuāla ikvienam no mums – tas nereti ir arī viens no sarunu tematiem, tiekoties ar draugiem un paziņām. Līdz ar to, sabiedrībā izveidojušies un turpina “dzīvot” vairāki mīti attiecībā uz darba meklēšanas procesu kā tādu. Turklāt, ja cilvēki sāk ticēt šiem mītiem un uztvert tos kā patiesību, darba meklēšanas process var kļūt par apgrūtinošu un dažos gadījumos neveiksmīgu pasākumu. Tāpēc arī daudzi uzskata, ka atrast jaunu darbu, kad tas ir nepieciešams, ir teju neiespējamā misija. Piemēram vien no izplatītiem mītiem, ir tas, ka visdrošāk meklēt jaunas darba iespējas caur pazīšanos.

Tāpat daudzi nenovērtē profesionāli sagatavota CV nozīmi, kas nav pareizi, jo bieži vien CV kvalitātei ir būtiska loma, kad darba devējam jāizvēlas, kurus kandidātus aicināt uz darba pārrunām klātienē. Savukārt daudzi uzskata, ka CV izveide ir ilgs un nogurdinošs process, nerunājot par laiku, kas jāpavada portālos, lai atrastu savām vēlmēm un vajadzībām piemērotāko vakanci.

“CVMarket.lv” personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs: “Vadoties pēc savas prakses varam iezīmēt piecus galvenos mītus, kas attiecībā uz darba meklējumiem valda mūsdienu Latvijas sabiedrībā. Darba meklēšana sludinājumu portālos, kā arī sociālajos tīklos, šobrīd ir ļoti populāra, tomēr mīti rodas, jo dzīvojam informācijas pārbagātības laikmetā – tajā var apmaldīties. Tāpēc mūsu galvenais mērķis ir  palīdzēt darba devējam un darba meklētājam atrast vienam otru, izstrādājot mūsdienīgus risinājumus, kas gan darba, gan darbinieku meklēšanu padara ērtu un vienkāršu. Taču būtu svarīgi, lai cilvēki, kuri uzsāk darba meklējumus, paši sev formulē noteiktus kritērijus attiecībā uz vēlamo darba vietu un nodarbošanās veidu. Tas ļaus efektīvāk atlasīt sev atbilstošus darba piedāvājumus, kā arī veiksmīgi izveidot savu CV.”

 

  1. Gada ietvaros veiksmīgāk darbu var atrast “aktīvajā sezonā” 

Darba sludinājumu portālos var atrast virkni vakanču dažādās jomās un specialitātēs, un, nereti, tik tiešām gadā ir brīži, kad aktuāli kļūst sezonas darbinieki. Tomēr darbinieku meklēšana notiek visu laiku, jo uzņēmumiem vienmēr nepieciešami labi speciālisti. Daudzi uzsver, ka gada laikā ir aktīvās un mazāk aktīvas sezonas. No vienas puses tā ir taisnība, taču uz to nevajadzētu paļauties, jo tā varat palaist garām labas darba iespējas.

 

  1. Izveidot CV ir sarežģīti

Ja pašreiz esat darba meklētājs, palīdzēt var darba sludinājumu portālu izstrādātais risinājums – vienota sistēma, kur nav jādomā par formatējumu, jo CV dizains tiek izveidots automātiski. Tas ir ērti pārskatāms gan pašam tā veidotājam, gan darba devējam, turklāt, izveidojot CV vienotajā sistēmā, darba meklētājs var būt drošs, ka atstās labu iespaidu uz darba devēju.

 

 

  1. Ārpus Rīgas ir ierobežotas iespējas atrast darbu 

Pēc pēdējo gadu novērojumiem, var secināt, ka nereti lieli ražošanas uzņēmumi izvēlas attīstīt savu uzņēmējdarbību tieši ārpus Rīgas. Lielākoties tas ir saistīts ar izmaksu efektivizāciju, jo nereti izdevīgāk ir uzņēmuma ražošanu bāzēt ārpus Rīgas. Reizēm uzņēmumi atzīst, ka nodrošināt loģistiku ir lētāk, nekā iegādāties vai nomāt īpašumu galvaspilsētā. Tāpat ārpus galvaspilsētas ir daudz vakanču, piemēram, IT vai pārdošanas jomā. Savukārt, pakalpojumu sfērā, kā arī daudzās citās, šā gada laikā aktuāls kļuva attālināts darbs, un šī tendence turpinās joprojām.

 

Tādēļ, darba meklētājiem, kuri dzīvo ārpus Rīgas, būtu neapdomīgi uzskatīt, ka nav iespējams atrast darbu ārpus galvaspilsētas. Tā, piemēram, neskatoties uz to, ka Ogre ir tuvu Rīgai, arī pašā novadā vakanču skaits pieaug.

 

Arī darba devēji apzinās, ka kvalificētus speciālistus reģionos atrast ir grūtāk nekā lielajās pilsētās, tāpēc nereti darbiniekiem tiek piedāvāti dažādi bonusi, piemēram, atmaksāti ceļa izdevumi vai pat nodrošināta dzīvošana uz vietas.

 

  1. Atrast darbu sludinājumu portālos – tas prasa daudz laika

Darba sludinājumu portālos katru dienu parādās daudzas jaunas vakances, tās varam redzēt arī  Facebook un NVA. Tāpēc rodas sajūta, ka kaut ko var palaist garām. Taču virkne sludinājumu portālu izveidojuši sistēmu, kas darba meklētājiem nosūta automātiskos paziņojumus uz e-pastu, kad parādās vakances, kuras atlasītas pēc darba meklētāja noteiktajiem kritērijiem. Tas ļauj ievērojami ietaupīt laiku, kas tiek pavadīts sludinājumu portālos, kā arī būt vienam no pirmajiem, kas uzzina par jaunākajiem darba piedāvājumiem. Tas ir būtiski, jo nereti darba devēji slēdz konkursus uz darba vietu, tiklīdz atraduši pietiekami labu kandidātu, nesagaidot darba sludinājuma termiņa beigas.

 

  1. Labs darbs – tikai caur pazīšanos

Daudziem no mums draugu lokā ir kāds, kam veiksmīgi izdevies tikt pie darba caur pazīšanos vai pat vienoties par kopīgas uzņēmējdarbības sākšanu. Tomēr, meklējot jaunus izaicinājumus un darba iespējas, būtu jāraugās plašāk – pāri savam draugu un paziņu lokam. Tā, piemēram, CVMarket.lv portālā publicētās vakances pieejamas ikvienam – nav nepieciešams zināt kāda noteikta uzņēmuma kontaktus, un uztraukties par to, vai mans e-pasts adresēts cilvēkam, kas atbildīgs par darbinieku atlasi.

Darba meklēšana ir process, kurš ir satraucošs ikvienam cilvēkam. Nereti papildus stresu rada fakts, ka darba meklētājs konkrētajā periodā ir bez darba. Šādās situācijās izmantot darba sludinājumu portālus ir vēl piemērotāk, jo tajos jau savlaicīgi iespējams publicēt savu CV, lai darba devēji, meklējot darbiniekus CV datubāzē, var uzrunāt tieši Jūs. Darba sludinājumu portāli palīdz sekot līdzi aktuālajām vakancēm. Tādā veidā atrast darbu iespējams daudz ātrāk, turklāt arī drošāk, jo darba sludinājumos tiek uzrādīti ne vien darba pienākumi, bet arī atalgojums. Tāpēc par šiem punktiem pie darba līguma slēgšana vairs nevajadzētu būt diskusijām. 

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!