Jaunie mūziķi māksliniecisko izaugsmi spoži apliecina prestižos konkursos

[ A+ ] /[ A- ]

Lielvārdieši pie savas skolas karoga – no kreisās Marina Kravčenko, Rūta Ābola, Anna Ceimere, Madara Bartulāne, Maigonis Makars, Jēkabs Ceimers.

Kā daudzu radošu jomu censoņiem, arī māksliniekam jābūt pastāvīgā sportiskā formā. Kur konkurētspēju pašam ar sevi, citiem, skatuvi un mākslu nereti nākas pierādīt arī konkursos, kur, līdzīgi kā sportā, sasniedzas rezultāti, apliecinās varēšana un katrs precīzāk apzinās savu pakāpienu tālākai izaugsmei…

Var strīdēties, ko teritoriālā reforma vienojusi, ko šķīrusi, bet «OVV» interese par bijušā Ogres rajona teritorijā izveidotajiem novadiem palikusi nemainīga: ikkatrā notikumā, sasniegumā par ikšķiliešiem, ķegumiešiem, lielvārdiešiem, ogrēniešiem domājam kā par savējiem, kur, piesaucot centrus, par vienādi svarīgām turam provinces, tā sakot, lai paši nekļūtu provinciāli… Šoreiz īpašs prieks par mūsējo varējumu jauno mūziķu konkursos.

Saksofonistu konkursā uzvar lielvārdiete Madara Bertulāne

Februārī notika Latvijas mūzikas skolu un vidusskolu saksofona klašu audzēkņu konkurss, kuru organizēja Latvijas Mūzikas akadēmija sadarbībā ar Brāļu Jurjānu biedrību un valsts SIA «Latvijas koncerti». Konkurss īpašs ar to vien, ka tas bija iekļauts VII Starptautiskā saksofonmūzikas festivāla SAXOPHONIA programmā un konkursu vērtēja starptautiska žūrija Žana – Pjēra Baralioli (Francija) vadībā. Otrajā grupā (4. – 7.klašu audzēkņi), kur startēja arī lielvārdiete Madara Bertulāne, pieteikts rekordliels skaits – 43 dalībnieki. Un te nekas cits neatliek, kā ar saviļņojumu ziņot, ka absolūto pirmo vietu visu saksofonu (soprāns, alts, tenors, baritons) kopējā klasē izcīna Madara Bertulāne, kas ir ne tikai 13 gadus vecās meitenes sasniegums, bet arī viņas pedagoga Maigoņa Makara un koncertmeistares Marinas Kravčenko nopelns un, protams, Lielvārdes mūzikas skolas kvalitātes kārtējais apliecinājums. Skolas direktors Antonijs Kleperis šī sasnieguma sakarā neviltota prieka starpā nezaudē arī humoru: «Uzvarēt šādā konkurencē laikam var tikai reizi mūžā. Man pašam vīruss šoreiz bija spēcīgāks un līdzi varēju just tikai mājās. Bet kāda vaina arī māņticīgai sakritībai, ja tā tik jauka? Tā sakot, gribi augstus sasniegumus, liecies tik gultā…» Madaras pedagogs Maigonis Makars ir kodolīgs: «Panākuma atslēgas nozīmē Madarai talants un darbs šoreiz liekams līdzsvarā. Bez instrumenta spēles meitene dzied arī korī, un tas arī lielisks piemērs tam, ka muzikālā vispusība, darbs un dotības iet roku rokā. Ar sevišķām jūtām atceramies Madaras solo uzstāšanos uz Mūzikas akadēmijas skatuves konkursa noslēguma koncertā, kur viņas ar koncertmeistari Marinu bija vienkārši lieliskas…» Pajautāju koncertmeistarei Marinai Kravčenko, kas ir īstais vadītājs kopīgajā saspēlē, skolotāja attrauc bez jel kādas pauzes: «Kopā labi skan vien tad, ja saprašanās skaidra no pusvārda, tātad visa pamatā – kopējs treniņš, treniņš… Jā, un talants arī.» Šajā pašā mūziķu sacensībā laureāta diplomu izcīna arī Ogres Mūzikas skolas audzēkne Patrīcija Bloma, starp citu, televīzijas Zelta talantu fināliste, kuras sasniegums lielā mērā atkal pedagoga Maigoņa Makara (koncertmeistare Natālija Petrova) kaldināts. Skolotājs atzinīgi vērtē gan meitenes talantu, gan uzcītību, gan darba spējas, gan arī radošu domu savā mākslinieciskajā savdabībā.

Izcili panākumi pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu konkursā

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā noslēdzies arī XVI Latvijas mūzikas skolu Pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu izpildītāju konkurss. Tajā piedalījās 220 jaunie mūziķi 15 instrumentu grupās no 62 Latvijas mūzikas skolām. Konkursu rīko biedrība Latvijas Jauniešu pūtēju orķestris, atbalsta Rīgas dome un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija. Ļoti prestižo žūrijas komisiju vada Jānis Puriņš, kurā darbojas arī viesi no Lietuvas, Igaunijas un vesela rinda augstākās raudzes pašmāju mūziķu. Un atkal varam būt sevišķi līksmi par savējiem.

Lielvārdes Mūzikas skolas pedagoga Maigoņa audzēkne Madara Bartulāne izcīna divas trešās vietas – soprāna un alta saksofona klasē, bet savukārt Jēkabs Ceimers klarnešu konkurencē iegūst laureāta diplomu. Skolotājas Rūtas Ābolas audzēkne Anna Ceimere laureātes diplomu izcīna flautas klasē. Koncertmeistare visiem lielvārdiešiem Marina Kravčenko. Pedagogi par saviem audzēkņiem izsakās atzinīgi, bet nepārslavē: «Anna spēlē atraisīti, jūtīgi, ar īpašu izveicību, ko varētu saukt arī jau par zināmu virtuozitāti. Madara arī šeit rāda savu klasi, kas tik spoži apliecināta pieminētajā konkursā SAXOPHONIA. Jēkabs pārsteidz ar savu vispusību un personības šķautnēm, – puisim bez mūzikas interesē zinātne. Šaubās, vai pedagoģija ir zinātne, patīk klasiskā mūzika, bet roks viņa uzskatā «saķēpā jūtas», nelabvēlīgi pārvērš ūdens struktūru (arī mūsos daudz ūdens), bet diskotēkas nekalpo sirdij… Atsevišķs stāsts (varbūt citreiz) par visu Ceimeru ģimeni, kurā astoņi bērni, no tiem septiņi mūzikas skolas audzēkņi.»

Maigoņa Makara audzēkņi no Ogres Mūzikas skolas arī ieņem godalgotas vietas: Rūdolfs Pēteris Rubenis alta saksofonu grupā izcīna trešo vietu, bet Patrīcija Bloma soprāna saksofonu konkurencē tiek pie laureāta diploma. Ar koncertmeistares uzdevumiem lieliski galā tiek Natālija Petrova. Skolotājs par audzēkņiem saka tikai to labāko: «Talantīgi jaunieši, kur nepietiek ar talantu, tur palīdz uzcītība, darbs, jaukās rakstura īpašības un mūsu savstarpējā uzticēšanās…»

Triumfē jumpraviete Laura Muceniece, skolotājs Maigonis Makars un lielvārdieši

«OVV» pērnā gada jūnijā jau rakstīja par Jumpravas Mūzikas un mākslas skolas absolventi Lauru Mucenieci, kura turpina pilnveidot trombona spēli šajā skolā. Toreiz Laura iepriecināja ar panākumiem starptautiskajā konkursā «Gradus ad Parnassum» jeb tulkojumā – «Ceļā uz meistarību». Meitene laurus plūkusi arī starptautiskajā konkursā «Jaunais virtuozs». Varbūt tāpēc XVI Latvijas mūzikas skolu Pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu izpildītāju konkursā Lauras Mucenieces izcīnītā pirmā vieta trombonu klasē neizbrīna…, bet pārsteidz fakts, ar kādu pārsvaru Laura uzvarējusi: kopsummā iegūts 91 punkts (!), pirmā vieta, savukārt otrā vieta nav piešķirta, bet trešās vietas ieguvējai savākti vien 80 punkti… Lauras skolotājs Pēteris Pētersons savas audzēknes vērtējumā nespēj būt vienaldzīgs: «Laura konkursam gatavojās nopietni – izvēles skaņdarbs bija J.G.Albrehtsbergera Koncerta tenora trombonam F-dur I daļa. Kopā ar koncertmeistari Signi Docīti strādājām cītīgi, nežēlojot laiku un pūles, slīpējot katru frāzi… Izdevās lieliski! Laura uz Latvijas Mūzikas Akadēmijas skatuves spēlēja droši un pārliecinoši. Bet 27. februārī Latvijas Universitātes Lielajā aulā notika konkursa laureātu apbalvošana un koncerts Bravo -bravisimo! Pirmo vietu ieguvējiem bija tas gods spēlēt solo kopā ar Latvijas Universitātes pūtēju orķestri. Laura izpildīja igauņu komponista Mihkelsa Līdiga Igauņu melodiju. Tas bija neaizmirstams mirklis, kas paliks atmiņā ne vien kā gandarījums par padarīto, bet varbūt arī kā kārtējais pārliecinošais drošinājums meitenes turpmākai mūzikas ceļa izvēlei.» Pati Laura par šo uzstāšanos ir sajūsmā: «Tas tik bija pacilājoši, ka pagaisa uztraukums un varēju sevi visu pilnībā atdot mūzikai…»

Vieni konkursi beigušies, citi jau gaida atkal. Kopumā jaunie mūziķi savu māksliniecisko līmeni apliecinājuši vairāk kā godam. Tieši tāpēc pedagogam Maigonim Makaram nominācijā «2011.gada skolotājs» pasniegtais laureāta diploms liek uzgavilēt – necerēts sasniegums, bet nopelnīts godam! Savukārt kā labākās Latvijas mūzikas skolas (ārpus Rīgas) novērtējums Lielvārdes Mūzikas skolai un direktora Antonija Klepera laureāta diploms atkal skatāms kā likumsakarīgs posms visā lielvārdiešu panākumu ķēdē.

Laura Muceniece sevi atdod mūzikai.

Andra Upenieka foto un foto no personiskā arhīva