Jāuzrunā vienkārši, tieši un viegli saprotami

[ A+ ] /[ A- ]

Domāju tā

Jāuzrunā vienkārši, tieši un viegli saprotami

Andris Upenieks

Jau rakstīju, kā radio raidījumā «Krustpunktā» patīkami pārsteidza jaunā vakcinācijas lietpratēja Ņikitas Trojanska skaidrojums, kurā vakcinācijas jēga izsakāma dažos konkrētos, viegli saprotamos punktos.

Bet nekas nestāv uz vietas, domas, nostādnes mainās, bet nemainās galvenais – pret neganto kovidsērgu cīnīties spējīga labi organizēta un ātra vakcinācija, kuras iznākumu noteiksim mēs visi – i pārliecinātie, i svārstīgie, i noliedzēji. Tālab – kā nekad nepieciešama kompetenta un viegli uztverama izskaidrošana. Eksprezidents un ārsts Valdis Zatlers akcentē, ka vairāk jānāk pretī tiem, kas grib potēties, kas saprot sabiedrības virsuzdevumu, ka kopīgs mērķis sasniedzams kopīgiem spēkiem. Protams, jāskaidro svārstīgajiem, bet noliedzēji jāliek mierā: jo vairāk tādu pārliecini, jo spītīgāks viņš top. Savukārt par dezinformācijas viļņiem maza bēda: tie atsitas pret krastu, izšķīst, norimst un zaudē spēku. Tas nenozīmē, ka nerodas jauni viļņi, bet tos sagaida tāds pats liktenis, ja dezinformācijai pretī stāv zinātniski pamatota un viegli saprotama informācija.

Jau pieminētais Ņikita Trojanskis gaisina šaubas ne tikai tāpēc, ka ir epidemiologs un vakcinācijas procesa koordinators, bet arī tāpēc, ka ir talantīgs jaunietis ar tiešu, skaidru, viegli saprotamu valodu, kas it īpaši var uzrunāt jauniešus un arī jebkuras paaudzes pārstāvjus. Viņam ir arī ļoti atbilstīga kvalifikācija: Kembridžas universitātes absolvents ar «zelta» diplomu, augstskolas diplomdarbu veltot teju pravietiskai tēmai – jaunām iespējamām pandēmijām, kā ticamāko iemeslu izvirzot koronavīrusa mutācijas. Atbildīgais vakcinācijas koordinators nevairās arī no problēmām un pieļautajām kļūdām. Uz ko jāliek lielākais uzsvars, lai vakcinācijas procesu vērstu uz labu, jaunais censonis sarindo loģiski.

Pirmkārt, uz aktīvu, lietpratīgu komunikāciju, ģimenes ārstu un pašvaldību atbalstu, kas nodrošinās spēcīgu vakcinācijas vilni: ar laiku svārstīgie un bailīgie pārliecināsies, ka sapotētajiem radiem un draugiem aste nav izaugusi… Tas pārliecina vairāk par moralizēšanu un reklāmām.

Otrkārt, pamatoti raizējoties par pasīvajiem senioriem, svarīgi iedot poti aktīvajiem, sabiedriski kustīgajiem ļaudīm, kas iet, uzturas sabiedrībā, strādā, pārvietojas, tusē, nevis turēt vakcīnas ledusskapī, kamēr izknosīsies pasīvie. Bez sākotnējā uzstādījuma, ka potēšana novērš tikai smagu slimības gaitu un nāvi, atslogojot slimnīcu jaudas, tagad esot droši skaidrs, ka vakcīnas tomēr samazina arī slimības izplatīšanos. Bet tas nenozīmē, ka izpotējāmies un traucamies dzīvē bez piesardzības un noteikumiem.

Treškārt, nebija tā, ka neviens neredzēja, ka vakcinācijas process buksē, jo tik liela sistēma iekustas ar smagnēju inerci. Lielākā kļūda ir tā, ka nerēķinājāmies ar tik dramatisku dezinformācijas ietekmi uz sabiedrisko domu.

(..)

Piekrītot tam, ka nav jēgas pārliecināt kādu, kam neļaušanās pārliecināšanai ir svarīgāka par pašu problēmu, tomēr pandēmijas sekas sajūt un sajutīs ikviens. Loģikai nav morāles, bet tā jauši vai nejauši atgādinās, ka bez tiesībām nepotēties ir arī pienākums potēties.

 

Visu rakstu lasiet 7.maija „OVV”.

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!