Kā ģimenēm vērtīgāk izmantot ārkārtas situāciju?

[ A+ ] /[ A- ]

Foto no Ogres TIC arhīva

Kā ģimenēm vērtīgāk izmantot ārkārtas situāciju?

Agate Gavare

Kā katra ģimene pēc iespējas vērtīgāk varētu izmantot ārkārtas situāciju? Tagad, kad visi pasākumi atcelti, ir īstais laiks un iespēja pavadīt laiku ģimenes lokā, mudina e.padomi.lv. Tā tiks stiprinātas ģimenes attiecības, radīta uzticības pilna atmosfēra, emocionāla tuvība un pieķeršanās, kā arī paliks siltas atmiņas uz visu mūžu.

 1. Svinēt dzimšanas un vārda dienas, tautas un valsts svētkus. Dzimšanas dienās vienmēr pasūtīt kliņģeri ar svinamā cipara attēlojumu vai gatavot kādu konkrētu ēdienu. Baudīt bērnu sagatavotu koncertu.
 2. Kopīgas ēdienreizes brīvdienās un arī darbdienās, ja sanāk. Kopīgu vakariņu laikā dalīties, kas ar katru brīnišķīgs notika šajā dienā. Tāda tradīcija palīdz iemācīt bērniem vienmēr saskatīt labo notikumos un uzlabot visu ģimenes locekļu noskaņojumu. Brīvdienu pankūku rīti un svētku brokastis. Tematiskās virtuves dienas, kad visa ģimene kopā gatavo kādas valsts nacionālo ēdienu.
 3. Vienmēr, neatkarīgi no garastāvokļa un laika apstākļiem, patiesi novēlēt otram labu rītu, labu dienu un labu nakti. Pamāt ar roku, stāvot pie loga un pavadot dienas gaitās. Šie vārdi un darbi katram ģimenes loceklim visas dienas garumā kļūst par sava veida talismaniem, aizsargājot ar rūpju siltumu, atgādinot, ka neatkarīgi no dzīves notikumiem un problēmām ģimene vienmēr ir līdzās un palīdzēs tikt galā ar jebkuru situāciju.
 4. Visu laiku pateikties otram: par rūpēm, vakariņām un negaidītu dāvanu, par to, ka jūs vienkārši esat cits citam. Katru dienu atrast iemeslus pateicībai un pastāvīgi priecāties par otra sasniegumiem.
 5. Skaļi lasīt priekšā grāmatas pirms gulētiešanas. Saglabāt šo tradīciju arī tad, kad bērni jau paaugušies.
 6. Pasniegt dāvanas. Tā varētu būt tikai konfektīte vai cits sīkumiņš. Izveidojiet šādu tradīciju saviem bērniem un vīram/sievai. Dāvana var būt pavisam maza, galvenais, lai tā būtu regulāra un piepildīta ar jūsu rūpju un uzmanības enerģiju.
 7. Kopīgas galda spēles. Kopīgs filmu vakars mājās. Brīvdienu rīts visiem kopā gultā pļāpājot, skatoties TV un piekožot kādu našķi.
 8. Kopīgas vakara pastaigas, izbrauciens ar riteni, skrējiens vai saulrieta/saullēkta vērošana.
 9. Kopīga aktīvā atpūta – sportošana, pavasara pelde, pārgājieni, pikniki.
 10. Vietējais ceļojums svaigā gaisā pa Latvijas skaistākajām vietām. Velobrauciens ar teltīm pa Latviju, laivošana u.tml. Mašīnā braucot, skaitīt stārķus vai ko citu, spēlēt spēles.
 11. Mērīt bērnus pie durvju stenderes.
 12. Pagājušās dienas rezultāti – katru vakaru uzdot bērniem jautājumus: kā pagāja diena? Kas visspilgtāk palika atmiņā? Kas tev patika? Ko tu iemācījies? Ko jaunu uzzināji? Ko varēji izdarīt labāk? Ieguvumi: tas māca bērniem analizēt savas jūtas un rīcību, kā arī ļauj noskaidrot, ko bērns domā.
 13. Īpašas rūpes/«rituāls», kad kāds no ģimenes locekļiem ir apslimis, noguris.
 14. Mazas, jaukas zīmītes ar labiem vārdiem un mīlestības apliecinājumiem, ko tuvinieki atrod visneiedomajākamajās vietās. Tik vienkārša uzmanības izpausme var uzlabot garastāvokli un sniegt atbalstu grūtā dienā, radot sajūtu, ka esi klāt (ja zīmīte atradusies mēteļa kabatā). Zīmītes ar novēlējumiem, aforismiem, atbalsta un uzmundrinājuma vārdiem, ko visi ievieto kādā skaistā traukā. Katru dienu (vai kad kļuvis skumji) izņem un izlasi vienu zīmīti.

Ģimenes rituāli palīdz ģimenes locekļiem justies priecīgiem, aizrautīgiem, iedvesmotiem, apmierinātiem un laimīgiem.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!