Kāpēc jūsu budžeta plāns nestrādā?

[ A+ ] /[ A- ]

Budžeta plāna veidošana ir taisnākais ceļš uz labu, stabilu finansiālos situāciju. Apziņa, ka budžeta plāns ir nepieciešams un vēlme kaut ko darīt lietas labā jau ir puse no uzvaras, bet otra puse ir veiksmīga plāna izstrāde.

Informācijas par to, kā izstrādāt budžeta plānu netrūkst. Piemēram finanšu portāls Heti24 no Somijas, sniedz daudz noderīgu padomu budžeta plāna izstrādei un savas finansiālās situācijas sakārtošanai, tomēr pat tad, ja tiek izskaidrots, kā tieši izveidot budžeta plānu, nereti tajā tiek pieļautas kļūdas. Tieši šīs kļūdas ir iemesls tam, kāpēc daudzu cilvēku veidotie budžeta plāni nestrādā. Kādas tad ir tipiskākās budžeta plānošanas kļūdas?

Nereāli mērķi

Kā zināms, plānojot budžetu, sākumā tiek izvirzīti mērķi. Tie palīdz tiekties uz panākumiem un padara naudas taupīšanu koncentrētāku. Lai mērķi būtu veiksmīgi, svarīgi ir lai tie būtu ļoti specifiski, gan termiņu, gan arī apjoma ziņā. Piemēram, mērķis varētu būt, samazināt savus izdevumus par 20 eiro katru nedēļu, lai novirzītu šo naudu uzkrājumu fondam. Tik tālu viss ir skaidrs, taču problēmas nereti rodas izsakot pieņēmumus par to, cik daudz jūs varat ietaupīt. Parasti, piefiksējot ienākumus un izdevumus, cilvēki ierauga, cik daudz lieku izdevumu viņiem ir un domā, ka vienā mirklī varēs tos visus samazināt. Tā nekad nenotiek. Tas, ka jūs apzināties šos tēriņus, vēl nenozīmē, ka jums pietiks gribasspēka no tiem vienā mirklī atteikties. Tas jādara pakāpeniski un apdomājot, bez kā jūs tiešām varētu iztikt, nevis vienkārši izveidojot ideālo budžeta plānu bez neviena nevajadzīga izdevuma.

Pārāk plašas izdevumu kategorijas

Ļoti tipiska kļūda ir nepareizi izveidotas izdevumu kategorijas pa kurām tiek sadalīti izdevumi. Parasti tiek izveidotas aptuveni piecas kategorijas kā īre un komunālie maksājumi, pārtika, mājsaimniecības preces, transports un citi izdevumi. Tas neļauj objektīvi novērtēt, kur tieši jūsu nauda aizplūst nelietderīgi. Piemēram, pārtika ir loti plaša kategorija, jo tajā ietilpst gan izdzīvošanai nepieciešamais ēdiens, bez kura neiztikt, gan arī ēšana dārgos restorānos. Šo izdevumu kategoriju vajadzētu sadalīt sīkāk, vai arī ēšanu ārpus mājas skaitīt, piemēram, pie izklaidēm. Jo sīkākas būs izdevumu kategorijas, jo vieglāk būs saprast, kur paliek jūsu nauda.

Cenšanās samazināt nepareizās izdevumu kategorijas

Vēl, runājot par tām pašām izdevumu kategorijām, daudzi īsti nezina, pie kā ķerties klāt. Populārs ir uzskats, ka izdevumus jāsamazina pilnīgi visur lai tur vai kas. Tā darīt nudien nevajadzētu, jo tas tikai ievērojami apgrūtinās budžeta plāna izpildi. Ir kārtīgi jāizpēta sava naudas plūsma un jāsaprot, kas ir tās kategorijas, kur tērējat visvairāk un jācenšas izdomāt, vai izdevumi tām ir adekvāti. Tāpat daudzi domā, ka noteikti jāizslēdz no sava budžeta visas izklaides un luksusa preces, taču arī tas nav jādara. Ļoti bieži vislielākie ietaupījumi pat ir iespējami uz pašām nepieciešamākajām kategorijām, kā, piemēram, komunālie maksājumi, jo to patēriņš ir nelietderīgs.

Plāna nemainīšana

Visbeidzot, liela daļa cilvēku arī uzskata, ka budžeta plāns ir akmenī iekalts un tas kalpos visu laiku. Jūsu finanses un vajadzības ir mainīgas, līdz ar to, arī budžeta plānam ir jāmainās. Pirmkārt, kā jau tika minēts, izdevumi ir jāsamazina pakāpeniski, visu laiku meklējot arvien jaunus veidus kā ietaupīt, līdz ar to, budžeta plāns katru mēnesi, vai pat vēl biežāk ir jāmaina. Tāpat, budžeta plāns noteikti ir jāpārveido, ja jums palielinās ienākumi vai rodas kādi negaidīti tēriņi. Tikai tad, jūs varat cerēt uz plāna realizāciju ilgtermiņā.

Kā redzams, ir daudz sīkumu, par kuriem prasti netiek plaši runāts un kas netiek pieminēti pie pamata budžeta plānošanas nosacījumiem, bet kas ļoti būtiski ietekmē to, cik šis budžeta plāns kopumā būs veiksmīgs. Ja jūsu plāns nestrādā, nevajag atmest visam ar roku, bet gan meklēt, kur varētu būt problēma. Lai to noskaidrotu, spied šeit.