Kazenes – vertikāli un ložņīgi augošās

[ A+ ] /[ A- ]

Kazeņu šķirnes pēc to īpašibām iedala divās grupās: 1) vertikāli augošajās kazenēs un 2) ložņīgi augošajās.

Pie vertikāli augošajām kazenēm pieder Amerikas kazenes un nemelnzemes zonā augošā īstā kazene (cūcene) (Rubus nessensis). Tas ir daudzgadīgs krūms, dzinumi vertikāli, stublājs šķērsgriezumā ir piecšķautņains. Stublāju galotne nedaudz nokarājas. Viengadīgie dzinumi zaļi, saules pusē brūni, divgadīgie – brūni. Ogas vidēja lieluma – melnas, spīdošas. To ienākšanās sākums – augusta vidus, turpina ienākties līdz septembra vidum.

Ložņīgā kazene ir mūsu savvaļas kazene (Rubus caesius). Daudzgadīgs krūms, veģetācijas perioda beigās nobriest tikai stublāja apakšējā daļa, augšdaļa parasti ziemā izžūst un nosalst. Viengadīgie dzinumi sākumā aug vertikāli, pēc tam noliecas pie zemes. Dzinumi sākumā zaļi, pēc tam saules pusē brūngani. Ogas – melnas, sīkas, ienākas no augusta vidus līdz septembra vidum. Īstai kazenei ir divgadīgi dzinumi, bet ne vecāki.

Pumpuri ir lapu žāklēs, grupās, tie izvietoti vertikāli. Zem galvenā pumpura ir rezerves pumpuri. Dzinuma vidusdaļā ir visspēcīgāk attīstītie pumpuri. Viengadīgie dzinumi parasti ir bez sāndzinumiem, bet savlaikus tos galotņojot vai izsaukt sāndzinumu veidošanos. Ložņīgai kazenei viengadīgie dzinumi parasti veido dzinuma apakšdaļā sāndzinumus.

Otrā gadā pēc pārziemošanas īsto kazeņu iepriekšējā gada dzinumi veido sāndzinumus no pumpuriem, kuri atrodas lapu žāklēs, parasti aug galvenie pumpuri. Visražīgākie sāndzinumi ir 60 līdz 150 cm dzinumu posmā, tādēļ pavasarī dzinumi jāapgriež 150 – 160 cm augstumā.

Kazenes zied jūnijā (bezsalnas periodā). Stādījumi, atkarībā no kopšanas un augsnes īpašībām, labi ražo 10 līdz 15 gadus, pēc tam tie ir jāatjauno.

Zemas temperatūras ziemās, it sevišķi pie kailsala, kazeņu dzinumi nonāk fizioloģiskā sausumā un izžūst. Saknes cieš no stāvoša ūdens.

Dažas šķirnes

No Amerikas kazeņu šķirnēm ar labu ogu kvalitāti izceļas šķirne ‘Teodors Reimers’. To sekmīgi audzē arī Latvijā. Ogas vidēja lieluma, to garums 18 mm, diametrs 16 mm. Ogas stipri turas pie augļa kātiņa, ir sulīgas, ar patīkamu garšu un specifisku aromātu. Sula – gaiši brūna.

Laba ogu kvalitāte raksturīga arī Mičurina izveidotajai šķirnei ‘Tehas’. Ogas lielas, to garums līdz 40 mm. Tās ir tumši sarkanas, saldskābas, ar patīkamu rožu aromātu. Šķirne ir salnu izturīga.

‘Agavam’ – Amerikas izcelmes šķirne. Krūms spēcīgs, dzinumi spēcīgi, vertikāli, veido nedaudzus aizvietojošos dzinumus. Ogas ar labu garšu un specifisku aromātu, lielas, melnas, 1 ogas masa – 3 g. Ražība ļoti augsta, 3 līdz 4 kg no viena krūma. Šķirne ziemcietīga, dzinumi iztur temperatūras pazemināšanos līdz – 40 vai pat 42 °C, ziedpumpuri – līdz 27 vai pat 30 °C.

Melnaugļu kazene. Šķirne nezināmas izcelsmes. Pēc savām bioloģiskajām un saimnieciskajām īpašībām ļoti tuva šķirnei ‘Teodors Reimers’. Šī šķirne Latvijā sāka izplatīties 1934.gadā, un tā sastopama daudzos mazdārziņos dažādos Latvijas rajonos. Krūms spēcīgs, līdz 150 cm augsts, dzinumu galotnes nokarājas. Aizvietojošie dzinumi veidojas vidēji intensīvi. Viengadīgie dzinumi – zaļi, saules pusē – brūngani, piecšķautņaini. Divgadīgie dzinumi – brūnsarkani, uz tiem ir 10 līdz 15 ražojoši sānzari. Uz katra dzinuma – 10 līdz 20 ogas. Zied vēlu, ziedi balti. Ogas ienākas no 15.augusta līdz 10.septembrim. Tās ir vidēji lielas (18 x 16 mm), apaļas vai iegareni ovālas, melnas, spīdošas. Mīkstums sulīgs, ar labu garšu un specifisku aromātu, sula gaiša. Ražība augsta, līdz 2 kg no viena krūma.

Ziemcietība vidēja. Ja gaisa temperatūra ir zem – 30 °C, tad cieš dzinumi.

Audzēšana

Labākās augsnes kazeņu audzēšanai ir smilšmāla un mālsmilts ar augstu organisko vielu saturu. Augsnes virskārtai ir jābūt ūdens caurlaidīgai. Kazenes ir jāaizsargā no spēcīgas vēja iedarbības. Augsni pirms stādīšanas iztīra no nezālēm.

Labākais kazeņu stādīšanas laiks ir rudens, kad dzinumi beiguši augt. Pēc stādīšanas vēlams nosegt apdobes ar 10 līdz 15 cm biezu kūdras slāni.

Augu no auga stāda 50 līdz 80 cm attālumā, rindu no rindas – 1,5 m attālumā. Pirms stādīšanas virszemes daļu saīsina līdz 15–20 cm, saknes iemērc kūtsmēslu – māla šķīdumā. Augsnē stāda tā, lai sakņu kaliņš būtu augsnes virskārtas līmenī. Vieglās augsnēs stādus stāda 5 līdz 7,5 cm dziļāk. Augsni tur melnā papuvē.

Organiskos mēslošanas līdzekļus iestrādā, sākot ar otro gadu, un tālāk ik pēc diviem gadiem, deva 3–4 kg uz kvadrātmetru. Minerālmēslus iestrādā ik gadus, deva – 6–9 g NPK uz 1 kvdrātmetru. Stādījumus mulčē ar kūdru vai salmiem.Mulčas slāņa biezums 10 līdz 15 cm.

Liekos dzinumus izgriež ar aprēķinu, lai pie rindas stādījuma būtu uz 1 metru 10 līdz 15 dzinumi un krūmu stādījumā – 8 līdz 10 divgadīgo dzinumu krūmā. Dzinumus piesien balstiem.

Lieto tautas medicīnā

Kazeņu ogu (arī lapu) darbība ir savelkoša, pretiekaisumu, antiseptiska, sāpes remdinoša, dziedinoša, tās sekmē asins recēšanu, pastiprina peristaltiku.

Lappuse sagatavota pēc žurnāla «Mans Īpašums» publikācijām