Ķegumā top labdarības veikals «Pūne»

[ A+ ] /[ A- ]

Ķegumā top labdarības veikals «Pūne»

Dzintra Dzene

Sestdien, 29.maijā, Ķeguma novada svētku gadatirgū pirmo reizi plašāku publiku ar pašu iecerētā un izlolotā projekta ideju iepazīstināja lielvārdiete Aiga Zeltiņa un ķegumiete Anita Alksne, kuras jūnija beigās Ķeguma Pasta ēkā plāno atvērt labdarības veikalu «Pūne», bet jau šīs nedēļas nogalē pasta ēkas vestibilā varētu sākt darboties «Pārtikas apmaiņas skapis».

Idejas autore izveidot Ķegumā labdarības veikalu ir Aiga, kuru draudzene Anita ar savu enerģisko optimismu iedrošinājusi virzīties uz priekšu.

 

Kādam nepieciešamas mantas, kādam nauda

«Mana pieredze, iepriekš dzīvojot Rīgā un tur strādājot labdarības veikalos «Otrā elpa», iedvesmoja doties sociālās uzņēmējdarbības virzienā. Labdarības veikali Latvijā kļūst arvien populārāki, un tas nozīmē, ka šis labdarības modelis strādā ne tikai ārzemēs. Tā ir reāla iespēja pārvērst mantu naudā, kas savukārt paver plašākas iespējas palīdzēt gan nelaimes gadījumā, piemēram, pēc ugunsgrēka, gan trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupām, jo ne vienmēr vajadzīgi ir tikai apģērbi un mantas. Bieži vien tās ir kādas specifiskākas lietas, medikamenti, būvmateriāli vai palīdzība kāda pakalpojuma apmaksai.

Jau kādu laiku dzīvoju Lielvārdē un ar draudzeni Anitu vēlamies mūsu novadniekiem radīt vietu, kur atdot sev nevajadzīgas, bet vēl labas mantas, šādi atbalstot labdarības projektus un palīdzot saviem līdzcilvēkiem,» saka Aiga.

 

Ziedot varēs visdažādākās mantas

Sociālās uzņēmējas projekta īstenošanai piemeklējušas aptuveni 71 kvadrātmetru plašas telpas Ķeguma Pastā, kuras šobrīd iekārto veikala vajadzībām. Ēkai iespējams viegli piekļūt, gan ejot ar kājām, gan piebraucot ar automašīnu.

Labdarības veikala «Pūne» darbības princips būs līdzīgs kā citiem šāda veida labdarības veikaliem. Vieniem tā būs iespēja atdot pašiem vairs nevajadzīgas, bet vēl labas mantas, kuras žēl vienkārši izmest. Savukārt citiem tā būs iespēja iepirkties krietni lētāk, nekā jaunu preču veikalos, atrodot pat varbūt arī kādu «pērli». Kamēr notiek telpu remonts, mantas vēl nepieņem, bet, tiklīdz veikaliņš vērs savas durvis, ziedot varēs visu, kas ir labā stāvoklī, tīrs, nenovalkāts un nav bojāts vai saplēsts – apģērbus, apavus, aksesuārus, grāmatas, traukus, DVD/CD/plates, interjera un dizaina priekšmetus, rotaļlietas, spēles, sporta preces, elektropreces un mēbeles (vienojoties), polietilēna maisiņus (pirkumu iesaiņošanai) un daudz ko citu.

 

Daļa peļņas saimnieciskajiem izdevumiem, otra daļa – labdarībai

«Daudziem joprojām nav skaidrs šis sociālās uzņēmējdarbības modelis. Jums uzdāvina mantas, bet jūs tās tirgojat tālāk! Jā, tas ir veids, kā iegūt finansiālus līdzekļus, ar kuriem palīdzēt tiem, kam tas nepieciešams. Sociālā uzņēmējdarbība ir biznesa veids, kurā uzņēmuma peļņu nesadala starp īpašniekiem, bet iegulda labdarībā, sabiedrībai sociāli nozīmīgu problēmu risināšanā vai arī uzņēmumā tiek nodarbinātas sociāli neaizsargātas sabiedrības grupas. Mēs esam bezpeļņas organizācija. Viena daļa no peļņas tiek novirzīta saimnieciskajiem izdevumiem, veikala uzturēšanai, bet otra daļa, lai atbalstītu trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupas. Šāds uzņēmums ir finansiāli un ekonomiski ilgtspējīgs. Tā darbību neuztur tikai finansiālie ziedojumi, tas nozīmē, ka uzņēmums pelna pats, bet peļņu izlieto sabiedrības labā. Lai apzinātu personu loku, kuram nepieciešama palīdzība, veidosim sadarbību ar pašvaldības un izglītības iestādēm, kā arī dažādām organizācijām un biedrībām. Sāksim ar mazumiņu – ar Ķegumu un Lielvārdi, bet vēlāk, iespējams, varēsim aptvert visu plašo mūsu jauno Ogres novadu. Ķeguma novada svētku gadatirgū mums pirmo reizi radās iespēja iedzīvotājus iepazīstināt ar šo projektu. Pateicoties šīs dienas ziedotājiem un pircējiem, esam savākuši 150,20 eiro, kurus izmantosim pārtikas skapja uzstādīšanai – ledusskapja – vitrīnas iegādei. Ceru, ka jau šīs nedēļas nogalē tas varēs sākt darboties. Esam veikuši visus nepieciešamos saskaņojumus ar Pārtikas veterināro dienestu. Ledusskapis atradīsies pasta ēkas vestibilā un ikvienam, kam tas nepieciešams, būs pieejams pasta darba laikā. Protams, ceram arī uz atsaucību ledusskapja piepildīšanā,» saka Aiga, piebilstot, ka nākotnē veikala telpās plānots organizēt arī radošās darbnīcas un izglītojošus pasākumus.

 

Gaidīts ikviens, kurš var palīdzēt

Lielāko daļu «Pūnes» telpu remontdarbu apņēmīgās sociālās uzņēmējas ir gatavas paveikt pašu spēkiem, bet šobrīd vēl ir nepieciešami līdzekļi remonta materiālu iegādei, arī elektroinstalācijas darbiem un veikala labiekārtošanai. «Būsim pateicīgas par jebkura veida palīdzību – gan finansiālo, gan ar remonta materiāliem, piemēram, krāsām, linoleju, kas varbūt pašiem palikuši pāri pēc remonta. Mūs atbalstīt var arī ar darbu, ļoti būtu vajadzīga kāda elektriķa palīdzība. Jebkurš iedzīvotājs, kurš vēlēsies būt noderīgs un dot savu artavu labdarībā, ir laipni aicināts pie mums darboties kā brīvprātīgais. Tā būs jauna pieredze un iespēja palīdzēt kādam, kuram tas nepieciešams. Paldies visiem, kas jau ir snieguši atbalstu un arī turpmāk būsim priecīgi par jebkuru atbalstu gan no privātpersonām, gan uzņēmumiem, gan materiālu, gan naudas, gan darba spēka veidā. Ar mums var sazināties pa tālruni 26408228. Ļoti ceram ka, tad, kad sāks darboties veikaliņš, būs gan ziedotāji, gan arī pircēji, un ļoti ceram, ka mums viss izdosies!» saka Aiga.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!