«OVV», aptaujājot gandrīz visus mūsu četru novadu komunālo pakalpojumu sniedzējus un apsaimniekotājus, konstatēja, ka klientu kopējā parāda summa par siltumu, ūdeni, kanalizāciju, atkritumu izvešanu, elektrību ir nepilni divi miljoni latu. Labā ziņa ir tā, ka, lai arī cenas kāpj, parāda kopsumma vismaz nepalielinās.
Vislielākie apjomi un attiecīgi arī klientu parāda kopsumma ir Ogres novada pašvaldības aģentūrai «Mālkalne», kas darbojas Ogres pilsētas un Ogresgala pagasta teritorijā. Uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste Gundega Deģe pastāstīja, ka summa, ko «Mālkalne» nav saņēmusi par komunālajiem pakalpojumiem, nepārsniedz vienu miljonu latu, visbiežāk tā svārstās starp 800 un 900 tūkstošiem. Ar ilgstošajiem parādniekiem intensīvi tiek strādāts – katru mēnesi tie ogrēnieši, kuri rēķinus nav apmaksājuši trīs mēnešus, saņem pirmstiesas brīdinājumu (ap 100 mēnesī), bet tiesā gada laikā tiek iesniegtas apmēram 250 prasības. Tiesa apmierina apmēram pusi no izskatītajām prasībām. «Mālkalne» aprēķina arī līgumsodu, bet tas ir salīdzinoši ļoti mazs – 0.015 % dienā jeb 6 % gadā no parāda summas.
Četrus namus Ogrē apsaimnieko SIA «Senču nami». Uzņēmuma administratore Aija Rengarde neslēpa, ka arī starp viņu klientiem ir parādnieki. Precīza parāda kopsumma – Ls 17 009.06. Maksa par siltumu neesot liela, ne vairāk par 70 santīmiem par kvadrātmetru. Tiesa, ļoti daudz ir lielu dzīvokļu – 100 un pat vairāk m2. Arī šis uzņēmums nemaksātājiem piemēro līgumsodu, bet ilgstošas nemaksāšanas gadījumā sniedz prasību tiesā.
Lauberes komunālo pakalpojumu iestādes «Sarma» vadītājs Aivars Kalniņš informēja, ka iedzīvotāju parāds par komunālajiem pakalpojumiem ir 80 tūkstoši latu. Ja salīdzina ar iepriekšējo gadu, tas ir nedaudz palielinājies, bet ne būtiski. Vislielākā problēma – iedzīvotājiem nav darba un līdz ar to arī oficiālu ienākumu. Sūdzēšana tiesā, kā uzskata lauberieši, ir samērā bezjēdzīgs pasākums, jo parādniekiem bieži vien ir nepilngadīgi bērni, tādēļ no mājokļa viņus neizliek. Labi, ja uzliek par pienākumu maksāt katru mēnesi trīs latus… Līgumsods ir paredzēts 0.1 % apmērā, bet klienti kļuvuši daudz izglītotāki – apstrīd tā likumību.
Taurupes pagasta pārvaldes galvenā grāmatvede Itta Patjanko atklāja, ka pašvaldība daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem nodrošina tikai komunālos pakalpojumus, bet apsaimniekošana ir iedzīvotāju pašu ziņā. Šobrīd parāda kopsumma ir 9 032 lati, bet pirms gada bija pat 9 902 lati.
Arī Suntažu pagasta pašvaldības aģentūra «Rosme» sniedz tikai komunālos pakalpojumus. Citas ziemas iedzīvotāju parāds esot sasniedzis pat 30 – 40 tūkstošus latu, bet šobrīd ir mazāk – 23 tūkstoši. Tomēr, ja ņem vērā, ka aģentūras kopējais budžets ir 170 tūkstoši latu, uzņēmumam tas ir ļoti jūtams slogs. Suntažos aprēķina arī soda naudu, kas ir 0.05 % dienā.
Madlienas pagasta komunālo pakalpojumu iestāde «Abza» sniedz tikai komunālos pakalpojumus, bet starp tās parādniekiem ir gan fiziskās, gan juridiskās personas. Parāda kopsumma šobrīd ir 43 669 lati, pirms gada bija 46 tūkstoši. Apkurei tiek izmantota šķelda, tāpēc vismaz pagaidām maksa par to nav pārāk liela. Līgumsods parādniekiem netiek aprēķināts, jo tas nemaksātājus iedzīšot tikai smagākā parādu jūgā. Pēc tiesas sprieduma nemaksātāji izlikti no diviem dzīvokļiem, šobrīd procesā ir trešā tāda lieta.
Ķeipenes pagasta daudzdzīvokļu nami tiek apkurināti ar malku un granulām. Ķeipeniešu parāda kopsumma par šo pakalpojumu 1.februārī bija 36 408 lati.
Krapes pagastā ir tikai sešas daudzdzīvokļu mājas. Pašvaldība organizē ūdens padevi un kanalizāciju, bet mājokļu apsildīšana ir pašu iedzīvotāju problēma, atklāj pagasta pārvaldes vadītāja Inese Sandore. Parādnieki, protams, ir, bet summas ir tik nelielas, ka nav vērts tās pat piesaukt. Lielāko problēmu pašvaldībai sagādā tie dzīvokļu īpašnieki, kuru mājokļi stāv tukši un neapdzīvoti.
Arī Meņģeles pagasta daudzdzīvokļu māju iemītniekiem pašvaldībai jāmaksā tikai par auksto ūdeni un kanalizāciju. Problēma ir tajā, ka daudzi meņģelieši uzskata, ka šo pakalpojumu viņiem nedrīkst liegt arī tad, ja par to nemaksā, tāpēc parāda summa ir samērā iespaidīga – 9133 lati. Tiesu darbi līdz šim vēl nav bijuši, tikai pirmstiesas brīdinājumi.
Mazozolu pagastā jau vairāk kā 20 gadus iedzīvotāji iztiek bez centrālapkures. Sākumā esot bijis grūtāk, bet tagad jau pieraduši – dzīvokļos samūrētas krāsnis. Pašvaldība nodrošina auksto ūdeni un kanalizāciju, parādnieki lielas problēmas nerada.
Ikšķilē komunālos pakalpojumus sniedz un namus apsaimnieko pašvaldības SIA «Ikšķiles māja». Ēku apsaimniekošanas un siltumapgādes dienesta vadītājs Kaspars Grīnbergs informēja, ka iedzīvotāji par saņemtajiem pakalpojumiem uzņēmumam šobrīd parādā 83 130 latus. Izrādās, ka Ikšķilē, pretēji visā valstī konstatētajām tendencēm, rēķinu summa par komunālajiem pakalpojumiem un apsaimniekošanu šobrīd pat samazinās. Tas iespējams, pateicoties apkures sistēmu renovācijā ieguldītajiem līdzekļiem. Kopīgi ar parādniekiem tiek sastādīti atmaksas grafiki, bet ļaunprātīgajiem nemaksātājiem tiekot atslēgta kanalizācija.
Ķegumā komunālos pakalpojumus un namu apsaimniekošanu nodrošina SIA «Ķeguma Stars». Iedzīvotāji šobrīd parādā 180 tūkstošus latu. Ar parādniekiem tiekot intensīvi strādāts, daudzi labprātīgi slēdz vienošanos par parāda atmaksas grafiku.
Birzgales pagasta centrā daudzdzīvokļu namus ar malku apkurina pašvaldība. Kā pastāstīja Ķeguma novada domes izpilddirektora vietnieks Pāvels Kotāns, birzgaliešu parādu kopsumma ir aptuveni 50 tūkstoši latu. Parādniekiem tiekot sūtīti brīdinājumi, sniegtas prasības tiesā. Soda naudu neaprēķina, jo tam īsti neesot jēgas.
Jumpravas pagasta pašvaldības aģentūras parādnieki uzņēmumam nav samaksājuši 33 624 latus. Lauvas tiesa no šī summas ir uz 20 lielāko parādnieku sirdsapziņas, bet rekordiste ir kāda kundze, kura pati dzīvo ārzemēs, bet viņas parāda summa sasniegusi jau 6,5 tūkstošus latu. Diemžēl viņas dzīvokli pat nav iespējams pārdot izsolē, lai atgūtu parādu, jo tas ieķīlāts bankā…
Trīs namus Lielvārdē apsaimnieko SIA «MP Nami». Uzņēmuma vadītājs Māris Pavlovs pastāstīja, ka divu namu apsaimniekošana uzsākta tikai šomēnes, tāpēc parādu vēl nav. Viena 75 dzīvokļu māja tiek apsaimniekota jau kopš pagājušā gada rudens, tai šobrīd izveidojies parāds 3000 latu apmērā, kas saistāms ar ļoti lielajiem rēķiniem par apkuri. Tādi īsti ļaunprātīgi nemaksātāji ir tikai divu dzīvokļu īpašnieki, pret viņiem tiks uzsākta tiesvedība.
Lielvārdes pilsētas un Lēdmanes pagasta māju lielāko daļu apsaimnieko SIA «Lielvārdes Remte». Uzņēmuma sekretāre telefoniski atbildēja, ka parādu kopsumma esot konfidenciāla informācija, tādēļ tādas ziņas varot tikt sniegtas, tikai atbildot uz rakstisku pieprasījumu… Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Imants Balodis, kurš, pateicoties savam amatam, ir SIA «Lielvārdes Remte» kapitāldaļu turētājs, zināja teikt, ka klientu parāda kopsumma ir vairāk kā 500 tūkstoši latu. Interneta resursos atrodamā informācija, kas liecina, ka pirms šīs apkures sezonas parāds bija 590 tūkstoši latu, ar to saskan.