Krīzes laiku bizness – palīdzība sev un citiem

[ A+ ] /[ A- ]

Dzintras Dzenes foto Ingutas Toločko šūtās sejas maskas var lietot vairākkārt, tās ir ērtas un labi pieguļ sejas formai.

Krīzes laiku bizness – palīdzība sev un citiem

Dzintra Dzene

Krīzes situācija daudzu cilvēku dzīvēs ir ieviesusi korekcijas. Īpaši tā skārusi biznesu. Ogrēniete, uzņēmēja, salona «Tekstils + māja» saimniece Inguta Toločko atzīst, ka, lai izdzīvotu, bija jāspēj pielāgoties un viņas uzņēmums paralēli ierastajai tekstila izstrādājumu izgatavošanai, pēc kā pieprasījums strauji saruka, uzsāka vairākkārt lietojamo higiēnisko sejas masku šūšanu.

«Visi lielie projekti, kas bija saistīti ar aizkaru un gultas veļas šūšanu, nedaudz apstājās, cilvēki nezināja, cik ilga būs krīze un, iespējams, baidījās, ka pietrūks naudas ikdienas vajadzībām. Sejas masku šūšanas ideja radās kā izeja no krīzes, lai būtu ko darīt un lai būtu arī nelieli ienākumi, turklāt pēc maskām bija pieprasījums. Tas sākās kā 1.aprīļa joks – atnācu uz darbu ar šo ideju un piedāvāju kolēģei sākt šūt sejas higiēniskās maskas. Ideju masku izgatavošanai aizguvu internetā no kādas šuvējas, kura šuva maskas mediķiem. Šajā laikā esam pašuvuši vairāk nekā 100 maskas, kuras top no dabīgiem audumiem – kokvilnas, viskozes un lina. Maskas cilvēkiem bija nepieciešamas, apmeklējot medicīnas iestādes, frizieri, manikīra speciālistu. Salīdzinot ar aptiekā nopērkamajām, vienreiz lietojamajām sejas azsargmaskām, mūsu masku priekšrocība ir tā, ka šīs maskas var lietot vairākkārt – mazgāt, gludināt un lietot atkal. Turklāt mūsu maskas neradīs vidē atkritumus. Cerams, ka vīruss kādreiz tiks pievarēts un šī maska paliks vien kā suvenīrs no šī briesmīgā perioda,» saka Inguta, piebilstot, ka šobrīd pieprasījums pēc sejas maskām ir palielinājies, jo tagad deguna un mutes aizsegs ir obligāts arī sabiedriskajā transportā.

Sejas maskas var pasargāt pret lielākām baktērijām, pret sīkiem asins pilieniem, pret lielāka izmēra putekļiem un putekšņiem, bet ne no sīkiem vīrusiem, kāds ir koronavīruss, tomēr, ja cilvēks šķauda vai klepo, maska rada fizisku barjeru, kas neļauj siekalu pilienus aizšķaudīt, piemēram, divu metru attālumā. Tā kā šādām higiēniskajām sejas maskām ir tikai higiēnas un pilienu aizkavēšanas funkcija, tām nav nepieciešama un netiek veikta produkta sertifikācija. Arī aptiekā nopērkamās vienreiz lietojamās aizsargmaskas nav brīnumlīdzeklis, lai nesaslimtu ar Covid-19. Pašaizsardzības nolūkā pēc Eiropas standartiem der tikai respiratori ar konkrētu filtrācijas līmeni, taču, kopā ar visiem citiem pasākumiem – roku mazgāšanu un sociālo distancēšanos arī šīs maksas var samazināt vīrusa pārnesi.

Jāpiebilst, ka 14.maijā Ministru kabineta sēdē tika izskatīta Ekonomikas ministrijas izstrādātā vienota tehniskā specifikācija higiēnisko sejas masku ražošanai un šūšanai mājas apstākļos. Valsts plāno ar sejas aizsarglīdzekļiem nodrošināt mazaizsargātās personu grupas, bet pagaidām katram pašam jādomā, kā izpildīt prasību par mutes un deguna aizsega lietošanu, dodoties ikdienas gaitās.

Šobrīd aptiekās plašā klāstā pieejamas vienreiz lietojamās sejas aizsargmaskas, kas pirms neilga laika vēl bija deficīts. Tā, piemēram, Ogrē, «Latvijas Aptiekā» vienreiz lietojamās sejas maskas var iegādāties par 0,69 eiro gabalā, «Apotheka» piecu masku iepakojums maksā 3,09 eiro, bet «Mēness aptiekās» – 3,69 eiro. Vienreiz lietojamās sejas aizsargmaskas var iegādāties arī «Zooservisa» veikalos, kur tās maksā 0,85 centi gabalā.

Salonā Ogrē, Rīgas ielā 13, šūto vairākkārt lietojamo higiēnisko masku priekšrocība ir tā, ka, izmazgājot masku vismaz 60 grādu temperatūrā vai apstrādājot ar tvaika gludekli, to var atkal lietot. Šīs maskas, kas labi pieguļ sejas formai un pieejamas dažādās krāsās un dažāda lieluma, maksā 2,50 eiro gabalā. Masku var iegādāties uz vietas, bet var arī pasūtīt no vēlamā auduma vai ar īpašu dizainu.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!