Kultūras kanona konkursā, godinot latviešu valodu, uzvar Ogres Valsts ģimnāzijas komanda

[ A+ ] /[ A- ]

Publicitātes foto Kultūras kanona konkursa uzvarētāji – OVĢ komanda – skolotāja (no kreisās) Vineta Oboznaja, Maruta Sosnare, Laura Žukova un Matīss Teodors Seleckis.

Kultūras kanona konkursā, godinot latviešu valodu, uzvar Ogres Valsts ģimnāzijas komanda

Dzintra Dzene

31.janvārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas organizētā konkursa skolu jaunatnei «Kultūras kanons, radošā un mana brīvība» trešā kārta jeb fināls. Tur 15 komandu konkurencē Ogres Valsts ģimnāzijas (OVĢ) komanda izcīnīja godpilno 1.vietu, aiz sevis atstājot Ventspils vidusskolas un Ludzas pilsētas ģimnāzijas komandu.

Latvijas Kultūras kanona konkurss notika jau astoto gadu, pulcējot skolu komandas no visas Latvijas.

Ik gadu konkursa tēma tiek mainīta, piedāvājot skolēniem dažādus ar kultūras aktualitātēm, kultūras mantojumu, tradīcijām un Latvijas Kultūras kanonu saistītus uzdevumus. 2019./2020.gada konkursā jaunieši pievērsās brīvības ideju daudzveidīgo izpausmju izzināšanai Kultūras kanonā iekļautajos mākslas darbos un kultūras vērtībās, šodienas Latvijas mākslinieku jaunradē, kā arī ikviena jaunieša radošajās iniciatīvās, konkursa finālā radot koncepciju izstādei vai performancei. Katrs komandas konkursa fināla darbs iecerēts kā veltījums Latvijas valsts simtgades svinību ceturtajam gadam – 2020. – Brīvības gadam.

Latviešu valoda – viena no kultūras kanona 99 vērtībām

Konkursa uzvarētāji – OVĢ komanda – Laura Žukova, Maruta Sosnare, Matīss Teodors Seleckis un viņu skolotāja Vineta Oboznaja, kura pasniedz kultūras vēsturi, kulturoloģiju un vizuālo mākslu, savas plānotās performances – izstādes realizēšanai ieguva galveno balvu un dāvanu kartes (katru 150 eiro vērtībā no «Merķeļa drukas darbnīcas» un veikala «Depo»).

V.Oboznaja skolēnu komandas Kultūras kanona konkursam gatavo jau no šī konkursa pirmsākumiem, un visas komandas ir nonākušas līdz finālam. Skolotāja stāsta, ka šajā konkursā piedalīties formāli nav iespējams, tajā jāiesaistās ar sirdi un dvēseli. Šogad OVĢ skolēni konkursā aizstāvēja ideju par izstādes veidošanu, godinot latviešu valodu, kas ir viena no galvenajām 99 kultūras kanona vērtībām.

Top izstāde – «Lodā valodā»

«Vērtība, ko mēs izvirzījām jau pirmajā konkursa kārtā, – Mīlenbaha latviešu valodas vārdnīca. Jaunieši bija izdomājuši, ka, ņemot par pamatu šo vārdnīcu, varētu veidot izstādi par godu valodai, – nevis moralizēt un mācīt, bet aicināt runāt latviski, izvairoties no anglicismiem un rusicismiem. Izstādes nosaukums būs «Lodā valodā». Izstāde norisināsies skolas pagrabā. Tam pamatojums it tāds, ka Mīlenbahs nāk no aizmirstības un pagrabs arī zināmā mērā ir aizmirstība. Pagrabs ir kā ēkas pamats, skolas, izglītības pamats. Izstāde būs domāta skolēniem no 7. līdz 12.klasei. Faktiski tās veidošanā bija iesaistīti jaunieši no visām vidusskolas klasēm. Viņi manās kulturoloģijas stundās zīmēja gan karikatūras, gan grafiskus zīmējumus par un ap valodu. Tie bija mēļu mežģi. Viena klase pētīja gada vārdus, piemēram, šī gada vārdu «notumse». Skolēni arī paši izdomāja gada vārdus un tos vizuāli noformēja, un arī tas būs skaitāms izstādē – būs izveidots stendiņš ar gada vārdiem. Jaunieši, kas to apmeklēs, varēs vēl papildināt ar saviem gada vārdiem latviešu valodā,» stāsta V.Oboznaja.

Būs arī lamāšanās stūrītis

Skolotāja stāsta, ka izstādē paredzēts arī lamāšanās stūrītis, atsaucoties uz marka Tvena izteicienu – «Ja tu esi dusmīgs, tad runā skaļāk, ja esi ļoti dusmīgs, tad lamājies».

«Būs uzrakstīti lamu vārdi angļu un krievu valodā, tos nosvītrojot un līdzās uzrakstot tos pašus vārdus latviešu valodā. Pirms ieejas pagrabā paredzēts paklājiņš, kur būs sarakstīti visādi anglicismi, rusicismi – «davai, vot» utt. Tā sauksies valodas atmēslošana – pirms ieejiet, notīriet kājas jeb kā teica Mīlenbahs – «Noturiet savu valodu tīru». Matīss izstādei ir sagatavojis animācijas, ko ar projektoru translēs uz sienas, kur būs redzamas tipiskākās valodas kļūdas, piemēram, lietojot «ka» un «kad», «ira» un «ir» u.c.. Sākotnēji bija plānots, ka šī izstāde varētu tikt atklāta jau 21.februārī, kas ir Dzimtās valodas diena. Tomēr negribam sasteigt, tāpēc orientējoši izstādi atklāsim aprīlī,» stāsta V.Oboznaja, piebilstot, ka, nenoliedzami, prieks par izcīnīto 1.vietu ir milzīgs. Skolotāja arī atzīst, ka klusībā nojautusi – OVĢ jaunieši varētu uzvarēt, jo viņi, gatavojoties šim konkursam, bija ieguldījuši pamatīgu darbu, tāpēc pelnījuši šo augsto novērtējumu.

Pirmo trīs vietu ieguvēji saņēma arī dāvanu kartes no veikala «Brain Games». Tāpat, pateicoties konkursa sadarbības partneriem un atbalstītājiem, katras komandas dalībnieki tika pie īpašiem sveicieniem no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja, kā arī ieejas biļetēm uz diviem kultūras notikumiem gan Rīgā, gan reģionos.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!