«Kultūršoks» patiesībā nemaz nešokē

[ A+ ] /[ A- ]

«Kultūršoks» patiesībā nemaz nešokē

Andris Upenieks

Politikas veidotāji solījās bijušo kompartijas ēku uzspert gaisā, izsvēpēt no turienes komunisma dvaku, vietā uzbūvējot koncertzāli. Nekāda liela pārsteiguma: cēlēju un grāvēju tikumi eksistējuši visos laikos – arī šajos. Pusgadsimtu pēc Andreja Upīša nāves, kad aizgājušais sevis aizstāvībai vairs nevar bilst neko, viņa dzimtajā pusē sākusies parakstu vākšana, lai saglabātu rakstnieka vārdu Skrīveru vidusskolas, bibliotēkas, muzeja un ielas nosaukumā. Nekā satriecoša. Aizkraukles novada domes deputāta Gunta Libeka «idejas» iespaidā pašvaldība sola apkopot viedokļus un izlemt – atstāt vai svītrot rakstnieka vārdu ne tikai no Skrīveru identitātes, bet zināmā mērā arī no literatūras, kurā autors ar savu devumu ir apbrīnas cienīgs. Par to liecina – 20 romāni, 12 noveļu krājumi, 28 lugas, trīs garstāsti, divi dzejas krājumi. To visu tagad lētu politisku intrigu sārtā, lai deg? To var izlemt Libeks, kas nekautrējas Upīti saukt par «absolūtu nelieti» bez loģikas, apsūdzības un tiesas verdikta? Var izlemt novada dome?

Savas «absolūtās» patiesības sakarā Libeks domājošu cilvēku arī smīdina: «Es esmu lasījis internetā Upīša biogrāfiju un Vikipēdijā. Pašķirstīju grāmatas. Tur viss ir skaidri uzrakstīts, tur nav ko vairāk konsultēties!» Jā, čekas troikām arī viss bija skaidrs! Tam, ka rakstnieka vārds jāizdzēš no tautas atmiņas, literatūrzinātnieki, vēsturnieki ir stingri pret. Zinātņu doktors Kārlis Vērdiņš uzsver vēl vairāk, ka ne Upīša dēļ mums jāsadodas rokās, «(..) drīzāk mums jāaizstāv vārda brīvība, viedokļu dažādība.»

«Kultūršoks» nešokē. Tālab, ka ir Saeimas pirmsvēlēšanu laiks un izrādīšanās gluži dabiskas. Tiem, kas Andreja Upīša daiļradi iepazinuši no Vikipēdijas, būtu ieteicams palasīt rakstnieka romānu «Smaidoša lapa», kur nodaļā «Pie bagātās kundzes» (kinofilma ar tādu pašu nosaukumu) vienīgais pareizais latvietis ieraudzītu sevi visā «politiski» komiskajā krāšņumā. Saka: «Dievs piedos, jo viņi nezina, ko dara.» Bet ja zina?

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!