Kuri bērzi dos vislabāko sulu?

[ A+ ] /[ A- ]

Publicitātes foto Tagad bērzu sulas tecināšanai lielākoties izmanto šādu nelielu plastmasas pīpīti.

Praktiski un noderīgi

Kuri bērzi dos vislabāko sulu?

Agate Gavare

Sācies bērzu sulas laiks! Kādas ir jaunākās sulas tecināšanas tendences?

Ievērojot bērzu sulas tecināšanas jaunākās tendences un paklausot profesionāļu ieteikumiem, caurumu urbšanai vislabāk izmantot skrūvpistoli ar 6 milimetru urbīti, ko nelaiž stumbrā dziļāk par 2 centimetriem, jo tieši pie mizas koks sulo stiprāk. Urbt var jebkurā vietā, taču visvairāk sulas var savākt, ja urbj virs resnākās saknes – tā ir galvenā dzīsla, pa kuru plūst sula. Resnāko sakni viegli var atrast, ar kāju iztaustot zemi ap bērzu. Urbumu taisa apmēram 60 centimetru augstumā virs saknes.

Stumbrā ievieto speciālu vienreizējas lietošanas plastmasas pīpīti, sulu urbšanas komplektus iespējams pasūtīt internetā. Pie resniem bērziem var likt divas vai trīs piecu litru tilpuma plastmasas pudeles vienlaikus, vispirms – dienvidu, tad austrumu, pēc tam ziemeļu pusē. Kokiem tas noteikti nekaitēs, ir pat pierādījies, ka bērzi, no kuriem sula tecināta pareizi, labāk aug un ir veselīgāki, jo tiem izveidojas pašaizsardzība un imunitāte.

Liekas neticami, bet – jo sausāka vieta, jo vairāk sulas bērzs dod. Nevajag izvēlēties kokus, kas aug purvainās vietās, tāpat kapsētu tuvumā, industriālos apgabalos, netālu no lauksaimniecības zemēm. Jāmeklē bērzs, kura stumbra diametrs sasniedz vismaz 30 centimetrus. Jo tas resnāks, jo sakņu sistēma spēcīgāka un vairāk sulas varēs iegūt. Minerālvielām bagātākās sulas ir pašas pirmās – satecinātas 24 stundās kopš urbuma veikšanas. Tām piemīt vislabākās organisma attīrīšanas spējas.

Ja pašiem bērzu sulas būs atliku likām, jāatceras, ko nelielos apjomos to bez problēmām var arī tirgot. Privātpersona gadā var pārdot līdz 300 litriem bērzu sulas. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) norādīja, ka pie šāda apjoma personai nav jāreģistrējas dienestā, bet svarīgākais ir veikt pārdoto litru uzskaiti.

Pēc tam, kad sula no urbuma vietas tek pavisam vāji, pīpīte jāizņem ārā, bet tapa nemaz nav jādzen. Svešķermenis bērzam nepatīk, tāpēc, iedzenot tapas, var nodarīt kokam pāri. Pēc trim četrām dienām bērzs pats sāks sevi ārstēt, nelielo urbuma vietu aizvelkot ar baltu klīsterveida masu. Nākampavasar sulu varēs tecināt no tā paša bērza, ieteic www.epadomi.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!