Lai nesaslimtu ar legionelozi, pirms lietošanas ūdens krānā jānotecina

[ A+ ] /[ A- ]

Dzīvojamās mājas Mālkalnes prospektā 4, Ogrē, ūdens paraugos konstatētas legionellu baktērijas.

SIA «Ogres Namsaimnieks» Ēku apsaimniekošanas departamenta vadītājs Mārtiņš Kaiva informē, ka dzīvojamās mājas Mālkalnes prospektā 4, Ogrē, ūdens paraugos (aukstā un karstā) konstatētas legionellu baktērijas. Ūdens analīzes veiktas pēc tam, kad kādam no mājas iedzīvotājiem konstatēta legioneloze.

Mārtiņš Kaiva norāda, ka šobrīd Ogrē šis ir vienīgais Slimību profilakses un kontroles centrā šā gada 13. novembrī oficiāli apstiprinātais saslimšanas gadījums ar legionelozi, tomēr daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji aicināti veikt profilaktiskus pasākumus, lai mazinātu iespēju saslimt ar šo reto, bet nopietno slimību.

Infekcijas avots ir baktēriju (legionellu) saturošs ūdens. Karstā un aukstā ūdens analīzes Mālkalnes prospektā 4, Ogrē, tika veiktas gan mājas siltummezglā, gan konkrētajā dzīvoklī. Siltummezglā legionellu baktērijas netika konstatētas, bet dzīvoklī tās konstatēja aukstajā un karstajā ūdenī.

 

Legionellas veidojas vietās, kurās ir maza ūdens kustība

«Legionellu baktērijas veidojas vietās, kurās ir salīdzinoši maza ūdens kustība un karstā ūdens temperatūra ir no +20 līdz +45 grādiem pēc Celsija. Baktērijas veidojas ūdenī, lielākoties tieši karstā ūdens cauruļu katlakmens aplikumā. Karstais ūdens mājā visu laiku cirkulē, bet ir atzari uz katru dzīvokli, ūdens maisītāju, un tur ūdens kustība atkarīga no tā, cik bieži dzīvokļa īpašnieki ūdeni lieto. Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, kad ar legionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām. Dzerot ūdeni, inficēties ar legionelozi nevar, un tā neizplatās cilvēku kontakta rezultātā,» skaidro Mārtiņš Kaiva.

 

Ir svarīgi ievērot profilaktiskos pasākumus

Ēku apsaimniekošanas departamenta vadītājs norāda: lai samazinātu iespēju saslimt ar legionelozi, iedzīvotājiem jāveic profilaktiskie pasākumi.

«Vismaz reizi nedēļā dažas minūtes jātecina karstais un aukstais ūdens tajos krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti. Tā jārīkojas arī ikreiz pirms ūdens lietošanas pēc ilgstošākas prombūtnes.

Ja telpās tiek izmantoti gaisa mitrinātāji, tiem jābūt brīviem no organiskā un neorganiskā aplikuma, un tajos jāizmanto tikai tīrs un ik dienas svaigi ieliets ūdens, kas ir novārīts un atdzesēts. Vienreiz nedēļā vajadzētu rūpīgi iztīrīt mitrinātāja iekšpusi, izmantojot piemērotu tīrīšanas līdzekli saskaņā ar ražotāja norādījumiem,» skaidro Mārtiņš Kaiva, piebilstot, ka saskaņā ar MK noteikumu Nr.906 «Dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumi» 17.punkta prasībām dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir pienākums pastāvīgi nodrošināt, ka karstā ūdens temperatūra izejā no siltummaiņas nav zemāka par +55 grādiem pēc Celsija.

 

Ik pa laikam jāpārbauda ūdens temperatūra

«Dzīvokļu īpašniekiem jāseko tam, lai karstā ūdens temperatūra nebūtu zemāka par +50 grādiem pēc Celsija, un šī temperatūra ir mērāma minūti pēc tecināšanas. Savukārt aukstajam ūdenim temperatūrai jābūt zem +18 grādiem pēc Celsija. Diemžēl padomju laikos celtajās mājās aukstā un karstā ūdens caurules māju pagrabos ne vienmēr ir izolētas, un veidojas aukstā ūdens sakaršana. Dzīvoklī, kurā konstatēta legionellas baktērija, aukstā ūdens temperatūra bija pie šīs galējās robežas – +18 grādiem pēc Celsija,» skaidro Mārtiņš Kaiva.

 

Ūdens cauruļu nomaiņa – viens no darbiem, ko nevajadzētu atlikt

Ēku apsaimniekošanas departamenta vadītājs piebilst, ka apkures ūdens tiek attīrīts ar ķimikālijām, bet ikdienā lietojamais karstais ūdens ne, tāpēc arī veidojas aplikumi uz cauruļvadiem. Saskaņā ar 2010.gada 28.septembra MK noteikumiem Nr. 907 «Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajām prasībām» inženieriekārtu un būvkonstrukciju kalpošanas ilgums vidēji ir 30–40 gadi. Iedzīvotāji mājās, kurās joprojām nav nomainītas karstā ūdens sistēmas, ir pakļauti lielākam riskam saslimt ar legionelozi, jo, aizaugot caurulei, veidojas aplikums, samazinās cirkulācija, un rodas labvēlīga vide baktērijām. «Vairākās mājās uz 2020.gadu piedāvāta tieši šo veco ūdens sistēmu nomaiņa,» norāda Mārtiņš Kaiva, piebilstot, ka, pat ja dzīvokļa īpašnieks vismaz savā dzīvoklī ir nomainījis ūdens caurules, svarīgi regulāri veikt dušu galviņu tīrīšanu no organiskā un neorganiskā aplikuma, kā arī dezinficēt, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai ieliekot verdošā ūdenī.

Arī SIA «Ogres Namsaimnieks» profilakses nolūkos, lai samazinātu legionellas baktēriju koncentrāciju, turpmāk vienu reizi nedēļā ceturtdienās visās Ogres daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās naktī no pulksten 3 līdz pulksten 4 paaugstinās karstā ūdens temperatūru no +55 līdz +65 grādiem pēc Celsija.

 

Uzziņai:

Legioneloze bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis). Legionelozes sākotnējie simptomi ir apetītes trūkums, sāpes muskuļos un galvassāpes. Slimībai raksturīgs straujš sākums, temperatūras paaugstināšanās līdz 39–40,5 °C, novēro vispārējas intoksikācijas pazīmes, sausu klepu, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumus, sirds un nieru darbības traucējumus, caureju, ko gripas sezonas laikā viegli sajaukt ar citu vīrusu infekcijām. Minēto saslimšanas simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta.

Plašāka informācija atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā:

https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/legioneloze

Dzintra Dzene

Dzintras Dzenes foto