Latvijas augu sēklu paraugi ievietoti Svalbāras glabātavā

[ A+ ] /[ A- ]

Latvijas augu sēklu paraugi ievietoti Svalbāras glabātavā

Ritvars Raits

26.oktobrī Norvēģijas Karalistes Svalbāras Globālajā sēklu bankā tika ievietoti ilgtspējīgai glabāšanai 153 Latvijas izcelsmes (Latvijā izveidotas šķirnes) lauksaimniecībā un pārtikā izmantojamo augu sēklu paraugi, tādējādi stiprinot Latvijas tradicionālo augu ģenētisko resursu saglabāšanu, informē Zemkopības ministrija (ZM). Delegācijā, kas nogādāja sēklu paraugus Arktikā, bija arī Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kurš, izmantojot atvaļinājumu pamatdarbā, pildīja savus zemkopības ministra padomnieka pienākumus.

Svalbāras Globālajā sēklu bankā, kas ir lielākā un drošākā globālā augu sēklu glabātava pasaulē, Latvijas izcelsmes šķirņu kultūraugu sēklas (galvenokārt tās ir laukaugu sugas – labības, pākšaugi, lini, kaņepes un arī dārzeņi, kopumā 30 sugas), tika ievietotas pirmo reizi. Vēl aptuveni 40 sēklu paraugi tiek gatavoti nosūtīšanai 2022.gadā, jo šobrīd ievāktās sēklas tiek žāvētas un tiek pārbaudīta sēklas materiāla dīgtspēja. Latvijai sēklu uzglabāšana Svalbāras Globālajā sēklu bankā neprasa finansiālos ieguldījumus, tā ir bezmaksas.

Sēklu glabāšana Svalbārā ir ļoti būtiska saistībā ar straujajām klimata izmaiņām. Klimata pārmaiņas situāciju pasaulē maina kardināli, reizē ar klimata pārmaiņām spiesti mainīties arī mūsu augi – tiem jāspēj pielāgoties gan pēkšņam karstumam un sausumam, gan lielam mitruma līmenim. Iespējams, sēklu paraugi, kas glabājas gan Latvijas, gan citu valstu nacionālajās gēnu bankās, satur ģenētisko daudzveidību, ko var izmantot selekcijā, lai izveidotu jaunas šķirnes, kuras ir pielāgotākas nākotnes apstākļiem. Ģenētiskie resursi – tie ir visas cilvēces bagātība, sēklu uzglabāšana nākotnes lauksaimniecībai un vienlaikus arī kultūrvēsturisko vērtību saglabāšana.

Svalbāras sēklu glabātava atrodas Norvēģijai piederošajā Svalbāras arhipelāgā Arktikā, netālu no Longjērbīenes pilsētiņas. Glabātava ierīkota speciāli izbūvētā tunelī 130 m virs jūras līmeņa un 120 m dziļumā. Šobrīd glabātavā atrodas 1 081 026 sēklu paraugi no 66 pasaules valstīm. Aukstā temperatūra, kā arī sēklu vakuuma iesaiņošana un samazināts skābekļa saturs noliktavās nodrošina materiāla saglabāšanu tūkstoš gadus. Glabātava atbilst visiem ilgtermiņa un kvalitatīvas sēklu uzglabāšanas nosacījumiem. To uz trīspusējas vienošanās pamata pārvalda Norvēģijas valdība, Vispasaules kultūraugu daudzveidības fonds un Ziemeļvalstu Ģenētisko resursu centrs. Pirms trim gadiem Latvija ar Norvēģijas lauksaimniecības ministriju noslēdza līgumu par iespēju glabāt sēklas. Sēklu paraugi tiek uzglabāti pēc t.s. «melnās kastes» principa – nevienam, izņemot Latvijas pārstāvjus, nav tiesību atvērt mūsu delegācijas turp nogādātās kastes, izsniegt paraugus vai veikt jebkādas citas darbības ar sēklu paraugiem. Nepieciešamības gadījumā Latvija var pieprasīt uzglabāto sēklu paraugus saņemt atpakaļ.

Latvijas izcelsmes šķirņu sēklu paraugus svinīgos apstākļos glabāšanai nodeva zemkopības ministra padomnieks Egils Helmanis un Latvijas kultūraugu gēnu bankas direktors Dainis Edgars Ruņģis, pasākumā piedalījās arī Latvijas vēstnieks Norvēģijā Mārtiņš Klīve. Sēklu nodošanas delegācijā bija arī vairāki eksperti no Latvijas, kam plānotas tikšanās ar Svalbāras Globālās sēklu glabātavas un Ziemeļvalstu ģenētisko resursu centra (NordGen) pārstāvjiem. Tika apspriesta turpmākā sadarbība gēnu banku jomā un jautājumi saistībā ar Ziemeļvalstu, Igaunijas un Latvijas kopējās augu ģenētisko resursu datu bāzes (GENBIS) darbību un tās pilnveidošanu. Latvijas izcelsmes šķirņu sēklu paraugu nodošana Svalbāras Globālajai sēklu bankai notiek sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!