Lauberes dienā atklāta izstāde «No vecmāmiņas pūra lādes»

[ A+ ] /[ A- ]

Lauberes dienā atklāta izstāde «No vecmāmiņas pūra lādes»

Marta Poga

Pagājušās nedēļas nogalē, 30. jūlijā, jau septīto reizi ar dažādām aktivitātēm un izstādes «No vecmāmiņas pūra lādes» atklāšanu atzīmēta Lauberes diena.

Lauberes kultūras namā atklātajā izstādē «No vecmāmiņas pūra lādes» var aplūkot lauberiešu no vecākiem un vecvecākiem mantotas lietas – dažādus rokdarbus, dvieļus, segas, apģērbus, darba rīkus, traukus un mēbeles, kur katram savs īpašs stāsts. Izstādei lielāko daļu rokdarbu sarūpējušas audēju kopas «Noskaņa» audējas, kuras piedalījās izstādes atklāšanā, daloties stāstos par to, ko atradušas savu vecāku un vecvecāku pūra lādēs…

Audēju kopu kopš 1988.gada vada lauberiete Valda Plūģe. Viņa stāsta, ka piedalīties izstādē bija aicināti arī citi lauberieši, pārskatot no vecākiem vai vecvecākiem atstāto mantojumu. Katram no izstādē redzamajiem priekšmetiem ir savs stāsts.

Izstādē aplūkojams V.Plūģes vecmāmiņas Paulīnas Jansones austais, aptamborētais un ar iniciāļiem izšūtais dvielis, kas tapis ap 1890.gadu, kā arī vīramātes Alvīnes Plūģes – Hartmanes izšuvumi. Izstādē apskatāms arī lauberietes Māras Znotiņas vecmammai Sofijai Šakinai reiz piederējušais galdauts, kā arī pirms 65 gadiem Māras mammai dāvinātā kāzu dāvana – pusdienu servīze, no kuras palikuši tikai daži trauki.

Arī Lauberes kultūras nama vadītājas Ingrīdas Eglītes vecmammas Austras Eglītes izšuvums ar pērlītēm, kas glabājas dzimtas mājās «Norās», tagad radis vietu izstādē.

Izstādē apskatāms arī Imantas Kalniņas no vecvecmāmiņas mantotais ratiņš, ko viņa izmanto darbā. Imanta strādā bērnudārzā un ratiņu aiznesusi apskatīt bērniem un viņu vecākiem kādā pasākumā, kur tas guvis lielu atzinību, visi gribējuši pamīt.

 Imantai ir lepnums arī par pašas  paveikto – vedeklām un mazmeitām uzaustajiem tautastērpiem. Šogad, kad noticis negadījums un Imanta salauzusi kāju, bijis daudz laika, ko veltīt rokdarbiem, tā nu tapušas grāmatzīmes ar vecākās grupas bērnu vārdiem, kuras vēlas bērniem uzdāvināt. Imanta atminas arī savas mammas Ausmas Paroles pieredzi – kamēr mammai bijusi saimniecība kopjama, rokdarbiem nav atlicis laika, adīt sākusi tikai 87 gadu vecumā un piecu gadu laikā uzadījusi 147 pārus zeķu – visiem bērniem un mazbērniem.

Izstādē eksponēti arī dažādi priekšmeti no Lauberes pagasta «Stūrīšu» mājām, ko no saviem senčiem mantojusi Inguna Knodze un kas vēl aizvien kalpo ikdienā.

Izstādi «No vecmāmiņas pūra lādes» Lauberes kultūras namā var aplūkot līdz septembrim, trešdienās, no pulksten 10 līdz pulksten 20, bet septembrī plānota jau nākamā – Aijas Jansones gleznu personālizstāde.

Lauberes diena ikvienam bija iespēja apmeklēt arī mājražotāju tirdziņu, ģimenēm mēroties spēkos un veiklībā lielajās āra spēlēs, bērniem priecāties putu ballītē. Dienas noslēgumā – Elizabetes Zagorskas koncerts un zaļumballe kopā ar grupu «Lauku muzikanti». Šogad Laubere atzīmēja 104.gadskārtu.

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!