Laukaugu raža – šīs vasaras prognozes

[ A+ ] /[ A- ]

Atšķirībā no plašiem Krievijas apgabaliem, kur svelmaino karstumu pavada pārpelnojošs sausums un ugunsgrēki, Latviju Visaugstākais aplaimo svētīgām lietus šaltīm. Daudzas kultūras aug griezdamās, bet kāda ir kopējā aina un salīdzinājums ar pērno gadu?

Jūlijā otrā prognozēšana veikta ziemājiem – rudziem, kviešiem, tritikālei un rapsim (pirmā prognozēšana bija maijā). Savukārt pirmo reizi tika lēsta iespējamā kartupeļu raža. Salīdzinot maija un jūlija prognozes, ražas lielumā būtisku izmaiņu nav nevienam no prognozētajiem ziemāju laukaugiem – izmaiņas svārstās 0,2 t/ha

robežās.

Salīdzinot ar 2009.gadu, šogad visos Latvijas reģionos prognozētas augstākas ziemas rudzu ražas. Visaugstākais ražas līmenis ziemas rudziem prognozēts Kurzemē un Vidzemē – 3,5 tonnas no hektāra. Arī Latgalē raža visnotaļ augsta – 3,3 t/ha, kas būtiski pārsniedz pagājušā gada prognozes (2,0 t/ha).

Ziemas kviešiem, salīdzinot ar 2009.gadu, augstāka raža gaidāma Zemgalē un Latgalē. Vislabākais ziemas kviešu birums būs Zemgalē – 4,6 t/ha, tas ir par 0,5 t/ha augstāks nekā 2009. gada jūlijā. Viszemākā raža sagaidāma Kurzemē un Latgalē – 3,7 t/ha.

Ziemas tritikāles ražas Kurzemē un Vidzemē šogad prognozētas gandrīz tikpat lielas kā 2009. gadā. Gan Kurzemē, gan Latgalē plānotās ražas lielums ir samazinājies par 0,1 t/ha. Kurzemē tas šogad ir 3,6 t/ha, Vidzemē – 3,8 t/ha. Ievērojami palielinājusies

Latgalē prognozētā raža: 2009. gadā tika lēstas tikai 2,9 t/ha, bet 2010. gadā prognozētas 3,5 t/ha.

Vienīgi ziemas rapsim šogad, salīdzinot ar 2009. gadu, visos mūsu valsts reģionos ražas tiek prognozētas zemākas vai aptuveni līdzīgā apjomā. Būtiski zemāka ziemas rapša raža sagaidāma Zemgalē un Vidzemē: Zemgalē – par 0,9 t/ha zemāka

(3,0 t/ha), Vidzemē – par 0,5 t/ha zemāka (2,6 t/ha). Savukārt Kurzemē raža plānota tikpat liela kā 2009. gadā – 3,6 t/ha.

Mūsu «otrās maizītes» – kartupeļu – iespējamā raža jūlijā tika prognozēta pirmo

reizi, un tā noteikti gaidāma augstāka nekā 2009.gadā. «Vissvarīgākie» kartupeļi būs Zemgalē – 45 tonnas no hektāra, seko Vidzeme – 38 t/ha, Latgale un Kurzeme – 27 t/ha.

Ražas prognozēšana turpināsies arī augustā, kad tiks veikts ziemāju reāli iegūto ražu apkopojums, kā arī vasarāju un kartupeļu ražas otrreizējā prognozēšana.