«Cielaviņa» Holandē dziedāja par godu karalienes dzimšanas dienai

[ A+ ] /[ A- ]

Koncerts bazilikā.

Lai arī Hengelo jau daudzus gadus ir Ogres sadraudzības pilsēta, Ogres Mūzikas skolas koris «Cielaviņa» šopavasar tur viesojās pirmoreiz.

Gaidot ciemiņus, Hengelo Mūzikas skolas direktors Eduards Mesters bija parūpējies par visu – sagatavotā programma bija piesātināta un jauku emociju pārpilna. Turklāt viņš pats visu savu laiku veltīja, pavadot «Cielaviņas» 35 cilvēku lielo kolektīvu.

Holandē koristiem brīvu brīžu tikpat kā nebija – koncerti, ekskursijas un interesanti pasākumi, gardas maltītes… Nepilnās trijās dienās koris sniedza trīs ļoti atbildīgus koncertus. Turklāt «Cielaviņa» Hengelo bija nozīmīga pasākuma – karalienes dzimšanas dienas – svinību laikā.

Daudz brīnišķīgu iepaidu

«Holandes draugi mūs ļoti lutināja. Pirmajā dienā aizveda uz brīnišķīgo pavasara ziedu dārzu netālu no Amsterdamas, kas atstāja milzīgu iespaidu,» atceras kora vadītāja Līga Dziedātāja. Savukārt koriste Anete pamanījusi, ka iedzīvotāji tur nedirn mājās pie datoriem, bet ļoti daudz pārvietojas ar divriteņiem un iet kājām.

Atlikušās dienas koris pavadīja Hengelo, kur bērnus iepazīstināja ar ievērojamākajām pilsētas vietām. «Pabijām POP mūzikas centrā, kurā bija apskaužama akustika, par ko pārliecinājās kora dalībnieki, nostājoties uz skatuves un iemēģinot balsis. Skanējums bija nevainojams un plašs. Centra būvniecība izmaksājusi dārgi, bet tas pilnībā attaisnojies. Tādu akustiku bieži negadās sastapt. Izcilajā Rabo teātrī koristi noskatījās arī muzikālu izrādi, kurā dziedāja un dejoja melnādainās meitenes. Tā bija savdabīga iepazīšanās ar Āfrikas kultūru. Varējām arī aplūkot pilsētu no domes ēkas torņa. Brīnišķīgus piedzīvojumus «Cielaviņa» baudīja bijušajā fermā «Erve Brooks» netālu no Hengelo – tagadējā pankūku restorānā, kurā priecājāmies par Holandei raksturīgajām dabas ainavām, iepazināmies ar karalisko ģimeņu relikvijām, devāmies pārvarēt šķēršļus vai vienkārši «plosīties» piepūšamajās atrakcijās,» stāsta L. Dziedātāja. Bez tam koristi ciemojās Industrijas muzejā, no kura iznākot visi bija sajūsmas pilni. Koristi apmeklēja gan mākslas skolu, gan vidusskolu, kas atgādināja lielveikalu, jo izveidota bijušās fabrikas telpās. Te ir viss – ēdnīca, bibliotēka, datorcentrs, augšējos stāvos iekārtotas klases. Ierīkota arī video pārraudzīšana. Tas viss mums bija pārsteigums, arī skolas audzēkņu kuplais skaits – 2500,» turpina L. Dziedātāja. Koriste Lāsma atceras, ka viņai lielākais prieks bija iegulties Holandes zaļajā zālītē un fotografēties ar koka tupelēm kājās. Vēl viņu sajūsmināja holandiešu lielā interese par mūsu etnogrāfisko kokli un koklēšanas tradīcijām.

«Trīs dienas nemazgāsim rokas»

Bērni ar prieku atceras lielo godu, dziedot Hengelo pilsētas domes pasākumā par godu karalienes dzimšanas dienai, kur pats mērs paspieda roku visiem koristiem. «Trīs dienas nemazgāsim rokas,» pēc tam smējās meitenes un zēni. Kolektīvs muzicēja arī atsevišķi Hengelo mēram, pasniedzot dāvanu – latviešu rupjmaizes kukuli un lina galdautu. Holandes publikas lielā atsaucība bija mūsu kora dalībniekiem liels pārsteigums. Bet vislielāko pacilājumu sniedza plašais koncerts Lamberus bazilikā, kurā klausītāji izrādīja cieņu, ceļoties kājās un aplaudējot. Kā atzīst Undīne: «Bija sajūta, ka pati pacelšos spārnos un aizlidošu no prieka. Hengelo ir pārpildīta ar labām izjūtām, ko cilvēks cilvēkam sniedz.» Koncertā skanēja gan mūsu pazīstamo komponistu Riharda Dubras, Jāņa Porieša, Romualda Jermaka, Ilzes Arnes, Leonīda Vīgnera oriģināldziesmas, gan arī jaundarbs «Koklītes koklēja» un Selgas Mences tikko tapušās dziesmas «Saulīte» pirmatskaņojums. Protams, neizpalika arī mūsu tautas dziesmu apdares. Kora koncertus lieliski papildināja un klausītājiem īpaši lielu interesi izraisīja Lāsmas, Kristīnes un Annijas etnogrāfisko kokļu spēle. To meitenes apgūst ārpus nodarbībām kora diriģentes L. Dziedātājas vadībā, kura pati savulaik izgatavojusi trīs instrumentus un ir liela tradicionālās muzicēšanas atbalstītāja.

«Latviešu kora dziedāšana a cappella (bez pavadījuma) ārzemēs ir ļoti augstu novērtēta, tāpat latviešu dziesmas. Tā tas bija arī mūsu koncertos Hengelo,» tā pedagoģe.

Kora dalībniece Kristīne atzīst, ka no Holandes atvadīties bijis grūti –šķitis, ka jāpamostas no skaista sapņa. Arī kora diriģente L. Dziedātāja teic, ka reālais pārspējis gaidīto – pirmo reizi viņa izjutusi tādu pretimnākšanu un uzņemšanu. Gandarījums arī par to, ka Hengelo mūzikas skolas direktors ar sniegumu koncertos bijis ļoti apmierināts. Vislielāko prieku visiem sagādāja E. Mestera teiciens: «Kad jūs nākamreiz atbrauksiet, tad…»

Dodas sevi parādīt un citus iepazīt

Koris «Cielaviņa» pirms tam jau ir daudz ceļojis uz ārzemēm, piedaloties gan konkursos, gan vienkārši sniedzot koncertus. Latviešu bērnu koris bijis liels pārsteigums franču publikai, kura Latvijas vārdu līdz šim nebija dzirdējusi. Sudraba medaļa kopvērtējumā un 1. vieta bērnu koru kategorijā iegūta konkursā Vatikānā, sudraba diploms atvests no Ungārijas, zelta – no Beļģijas, Spānijā dziedāts Latvijas vēstniecībā Madridē… Visu nemaz nevar uzskaitīt. «Dodamies visur, kur mūs grib dzirdēt, protams, arī Latvijā. Katrā braucienā blakus savam tiešajam uzdevumam cenšamies maksimāli daudz redzēt un uzzināt par konkrētās vietas kultūrvēsturi, tradīcijām utt. Te man lieliski noder tūristu gidu kursos gūtās zināšanas un varu vienlaikus veikt gan diriģentes, gan grupas vadītājas un gides pienākumus,» atklāj L. Dziedātāja.

Taču muzicēšana palīdz ne tikai iepazīt citas zemes un kultūras. Kā atzīst pasaules zinātnieki, tā ļoti veicina smadzeņu attīstību. Tādējādi mūzikas skolas audzēkņi iemācās sevi pasniegt arī citās jomās, organizēt, aktīvi darboties, loģiski domāt.

Foto no personiskā arhīva