Lēdmaniešu izlolotā fitnesa zāle – veselai miesai un garam

[ A+ ] /[ A- ]

Dzintars Laganovskis (no labās) un Arno Kuks ar savu fitnesa zāli apmierināti.

Skaidrs, ka ikviens solis veselības labā apsveicams. Bet, ja pagastā par to domā taktiski un stratēģiski, tad kustību prieks iemanto filozofiskas kategorijas īpašības. Jo nesen izveidotā fitnesa zāle solās būt ne vien ķermeņa vingruma veidotāja, bet arī personības audzinātāja, kur muskuļu treniņš apvienojas ar gribasspēka, veselības, prāta un gara rūdījumu.

Tradicionālās latviešu valodas vārdnīcas jēdzienu «fitness» neuzrāda. Vārds patapināts no angļu mēles, kur tas apzīmē muskuļu attīstīšanu, izmantojot trenažierus, masāžas un citus līdzekļus. Latviešu valodnieki iesaka «fitnesu» aizstāt ar «vingrumu», bet gan jau paši vingrotāji izdomās savu nosaukumu, jo kas gan vainas arī sportiskam žargonam, kur – pumpējas un kačā presi

Ja ir iespēja, grēks to neizmantot

Pagasta pārvaldes vadītāja Dzintara Laganovska kabinetā, klāt esot arī «Biedrība Lēdmanei» valdes priekšsēdētājam Arno Kukam, pārrunājam lietišķo. Izrādās, ka doma par savu vingrošanas zāli jau dzimusi pirms pāris gadiem, kad Dzintars ar Arno savu sportisko formu spodrinājuši, regulāri braukājot uz Skrīveriem, kur attiecīga zāle iekārtota jau agrāk. Tad Rīgas plānošanas reģiona Eiropas struktūrfondu informācijas centrā noskaidrojuši, ka itin izdevīgā kārtā radāms pašiem savs fitness, jo 90% naudas sedz Eiropa. Panākta vienošanās, ka trūkstošo summu atvēlēs Lielvārdes novada dome, bet ar nosacījumu, ka projektu īsteno biedrība, jo tādi finansēšanas noteikumi. Nospriests, ka grēks šādu izdevību neizmantot: pagājušā gada novembrī nodibināta biedrība «Biedrība Lēdmanei», izveidota tās valde, kurā darbojas arī abi pieminētie vīri. Jau diezgan dzirdēts, ka Dzintars Laganovskis izdomas bagāts, lietpratīgs un darbīgs pagasta šefs. Arī šoreiz, liekot lietā skolas stadiona rekonstrukcijas projekta virzīšanas ķērienu un pieredzi, pašvaldības vadītājs ar trenētu roku īstenojis arī šo uzdevumu.

Bāze un saturs

Kā jau cilvēkam, kam jēgpilna darbošanās kļuvusi par sirdslietu, pagasta līdera raitajā runā lietišķais mijas ar emocionālo: «Skolā piemeklējām telpu, celtniecības firma «AZ būve» veica pamatīgu un gaumīgu remontu, trenažierus piegādāja SIA «IMEX» (daļa vēl ceļā no Ķīnas un Spānijas) un varam iet iekšā kaut tūliņ…, bet ar to vēl drusku jāpagaida, jo oficiāli vingrotavu atklāsim janvārī. Patiesībā tikai tagad viss sāksies, jo viena lieta iekārtoties, bet pavisam cita – gādāt par saturu. Bet arī te liekām bažām nav vietas: abi esam sporta entuziasti – pats savā laikā nopietni spēlēju rokasbumbu, Arno izgājis airēšanas sporta skolu Murjāņos. Arī abu dēli ar sportu uz tu – (manējais Mikus un Arno Raitis pat dzimuši vienā dienā) un vai nav jauki, ka tādiem septiņpadsmit gadus veciem puišiem nāksies sūri un grūti pierādīt savu pārākumu, kur bez senču padoma neiztikt… Te arī sava pedagoģija: zāli kopsim paši, par drošību gādāsim paši un par autoritāti un cieņu jārūpējas pašiem. Līderos būs tie, kuriem var uzticēt atslēgas un ar savu piemēru disciplinēt citus. Skolas jaunieši (pedagoga vadībā) darbosies par brīvu, pieaugušie par maksu. Savu padomu neliegs Lēdmanē dzīvojošais profesionālais fitnesa treneris Aigars Jaucis. Atkarībā no zāles piepildījuma dosim iespēju trenēties arī kaimiņu pagastu censoņiem. Dalības maksai arī attīstības nozīme: jo lielāka rocība, jo vairāk līdzekļu jaunu ierīču iegādei un sporta sacensību rīkošanai. Vārdu sakot, ir ko galvu palauzīt…»

Aicināt aicina

Beidzot esam zālē. Mīlīgi oranžais sienu tonis, patīkamais apgaismojums, milzu spoguļi gar sienām veido jūtamu stereo efektu telpiskuma uztverē. Balti lakotās grīdas jau priekšlaikus brīdina, ka ielas apavi jāatstāj garderobē un atbilstošs sporta tērps būs visiem obligāts noteikums. Trenažieri iegādāti, vairāk domājot par to profesionālo atbilstību, nevis cenu: skopais maksā divreiz… Lielajiem spoguļiem ne tikai bicepsu aplūkošanas nozīme, bet arī tā vajadzīgā paškontroles klātbūtne, kurai jāuzmana ik vingrinājuma tehniskā izpildījuma detaļa, bez žēlastības fiksējot kļūdas…

Šķiroties Dzintars vēl cerīgi notrauc: «Var jau bārstīt birokrātiskās frāzes, ka visa redzētā uzdevums popularizēt sportu un veselīgu dzīvesveidu, bet galvenais slēpjas dziļāk. Tā ir pilnveidošanās, pašdisciplīna, miesa un gars, jā, arī cilvēciskās attiecības un tā likumsakarība, ka neviens neko klāt nenesīs un ka pašiem vien iespējami gudri jāpiepilda laiks un telpa ar to, kas tevi paceļ, nevis grauj. Lai arī banāli skan, virsuzdevums paliek un sava veida aplis definīcijā arī – būs cilvēki,  būs Lēdmane, būs Lēdmane, būs cilvēki…»

Andra Upenieka foto