Lemj par ēkas Ogrē, Brīvības ielā 2, atsavināšanu sabiedrības vajadzībām

[ A+ ] /[ A- ]

Lemj par ēkas Ogrē, Brīvības ielā 2, atsavināšanu sabiedrības vajadzībām

Dzintra Dzene

Ogres novada domes 11.novembra sēdē deputāti lēma par ēkas Ogre, Brīvības ielā 2, atsavināšanu sabiedrības vajadzībām. Zīmīgi, ka šis lēmums pieņemts tieši Lāčplēša dienā, jo ēkā plānots izvietot Latvijas 20.gadsimta nozīmīgajiem vēstures notikumiem veltītas ekspozīcijas.

«OVV» jau rakstīja, ka ēka Ogrē, Brīvības ielā 2, atrodas kaimiņos bijušā Ogres Tautas nama ēkai, ko pašvaldība jau ir iegādājusies, lai to pielāgotu Operetes teātra vajadzībām.

 

Plāno ierīkot Latvijas vēstures notikumiem veltītas ekspozīcijas

Savukārt Brīvības ielā 2 pēc atsavināšanas paredzēts izveidot 20.gadsimta nozīmīgiem un vienlaikus traģiskiem Latvijas vēstures notikumiem veltītu muzeju ar vairākām pastāvīgām ekspozīcijām, tādām kā latviešu strēlnieki un brīvības cīņas; pirmās brīvvalsts dibināšana; Baigais gads un pirmā deportācija; leģionāri un kurelieši; otrā deportācija un padomju okupācijas periods; Atmoda un neatkarības atjaunošana, kā arī Latvijas armijas un Zemessardzes dibināšana.

Ekspozīcijas paredzēts iekārtot, apvienojot tradicionālo ekspozīciju ar virtuālajiem risinājumiem, rosinot bērnu un jauniešu interesi par vēstures tēmām. Turklāt minētā ekspozīcijas un Operetes teātra izveide Ogres daļā, kas savulaik bija pilsētas centrs, bet tagad slīkst aizmirstībā, uzlabotu kultūras institūciju infrastruktūru Ogrē un veicinātu kompleksu kultūras piedāvājumu, sniedzot iedzīvotājiem pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību. Abu ēku apkārtnē paredzēts veikt teritorijas labiekārtošanu, funkcionāli pielāgojot paredzētajām darbībām un uzsverot vēsturiskās pilsētvides identitāti.

Jāpiebilst, ka telpu šaurības dēļ iecerētās ekspozīcijas nav iespējams izvietot Ogres Vēstures un mākslas muzejā, un secināts, ka paredzētajai funkcijai vislabāk atbilstu tieši ēka Ogrē, Brīvības ielā 2, kas ir viena no senākajām ēkām pilsētā, uzcelta 1912.gadā, un šobrīd atrodas fizisko personu īpašumā. Ēkas kopējā platība – 746,5 kvadrātmetri, lietderīgā platība – 468,8 kvadrātmetri.

 

Deputātiem atšķirīga izpratne par vēstures notikumu nozīmīgumu

Spraigas diskusijas par lēmumprojektu atsavināt ēku Ogrē, Brīvības ielā 2, norisinājās nedēļu iepriekš, 4.novembra Finanšu komitejas sēdē, kur atklājās, ka deputātiem ir visnotaļ atšķirīga izpratne par vēstures notikumu nozīmīgumu. Proti, deputāts Jānis Lūsis muzejam paredzētos finanšu līdzekļus aicināja novirzīt izglītības nozarei, piemēram, atbalstot projektu «Sporto visa klase», uzsverot, ka ieguldījumi šajā jomā ilgtermiņā atmaksāsies vairāk nekā viena muzeja izveidošanā.

Reaģējot uz J.Lūša skeptiskajiem izteikumiem, Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis emocionāli norādīja, ka šis lēmumprojekts nav tikai par kultūru, bet arī J.Lūša pieminēto izglītību – tā ir izglītība par mūsu vēsturi.

«Mēs reiz skvēru iepretim muzeja ekspozīcijām paredzētajai ēkai nosaucām Brīvības vārdā, bet vai mūsu jaunatne zina, kas ir brīvība un kādu cenu par to maksājuši mūsu senči? Ja mēs bērniem un jauniešiem neiemācīsim mīlestību pret savu dzimteni un mīlestību pret saviem senčiem, kas ir atdevuši pašu dārgāko – dzīvību, jēga nebūs ne izglītībai, ne ekonomikai un nevienai citai jomai. Cilvēki meklēs, kur ir vieglāk dzīvot, kur ir labāka ekonomika, saprātīgāki politiķi, sakoptāka valsts, viņi dosies uz turieni. Šī ēka nebūs tikai patriotiska celtne, tā izskaidros jaunatnei, ko mūsu senči samaksājuši, lai mums būtu brīvība, sava valsts. Pati dārgākā samaksa – tā ir dzīvība. Saprotot likumsakarības, jaunam cilvēkam radīsies skaidrība par to, ka savulaik kāds samaksājis ar asinīm par viņa brīvību, viņa valsti. Daudzi lēmumi arī politiķiem būtu savādāki, ja viņi mīlētu savu valsti un saprastu šo nozīmīgumu. Šis ir ļoti nozīmīgs lēmums ne tikai kultūrā, bet tieši izglītībā. Daudziem no mums šī vēstures notikumu gaita ir zināma, taču mums ir iespēja izglītot jauno paaudzi un veidot šo sapratni arī viņos,» sacīja E.Helmanis.

 

Vēlas visu informāciju apkopot vienviet

Diskusijā iesaistījās arī deputāts Mariss Martinsons, norādot, ka viņš vairāk sliecas piekrist J.Lūša paustajai nostājai. Viņaprāt, informācija par vēstures notikumiem jau pieejama dažādos muzejos, kas izvietoti gan Tīnūžos, gan Lielvārdē un citviet Latvijā. Finanšu līdzekļus M.Martinsons aicināja novirzīt veselības nozares uzlabošanai.

Arī deputāts Edgars Gribusts pauda viedokli, uzskatot, ka pašvaldībai nav jākonkurē ar Latvijas Okupācijas muzeju, Kara muzeju, vēstures muzeju un citām līdzīgām iestādēm. Viņaprāt, novirzot papildu līdzekļus izglītības iestādēm, varētu organizējot kopīgus braucienus uz jau iepriekš minētajām kultūras vietām, šādā veidā skolēnos veicinot patriotismu.

Atbildot uz deputātu komentāriem, domes priekšsēdētājs sacīja, ka, protams, ir iespējams apmeklēt minētās iestādes, taču tie ir kā atsevišķi puzles gabaliņi, kas ne vienmēr veido kopainu. «Mūsu vēlme bija to visu apkopot tieši vienviet. Pie manis vērsās arī zemessargi, kuri vēlējās veidot Zemessardzes 54.Inženiertehniskā bataljona muzeju, un šajās sarunās arī izkristalizējās ideja, ka tam jābūt kam lielākam. Ir ļoti svarīgi jaunajam cilvēka iedot stingru dzīves pamatu, un mums, kā jau minēju, ir lieliska iespēja visu šo informāciju nodrošināt vienviet. Būvējot jauno novadu, mēs to būvējam uz kopējiem pamatiem, un nevar būt labāka pamata kā izglītot jaunatni patriotisku, tādu, kas mīl savu zemi un spēj novērtēt senču devumu, kas to izcīnījuši. Uzskatu, kas tas ir labs sākums  veidot jauno novadu uz stabila pamata, uz vērtībām,» norādīja E.Helmanis.

Pirms balsošanas komitejas sēdē atbalstu lēmumprojektam izteica deputāts Jānis Iklāvs, kurš ar bērniem un jauniešiem strādā ikdienā. «Ir labi atbalstīt medicīnu, tas ir apsveicami, bet es jau vairāk nekā 15 gadus strādāju ar bērniem un jauniešiem un redzu, ja tā var teikt, medaļas otru pusi. Tas ir apsveicami, ja pašvaldības vadība apzinās nacionālās identitātes vērtību, mācot jaunajiem cilvēkiem to, kas esam, kam esam izgājuši cauri. Pilnībā atbalstu šo ieceri un ļoti priecājos, ka Latvijā un mūsu novadā būs par vēl vienu jēgpilnu vietu vairāk, kuru varēs apmeklēt interesenti no visas Latvijas,» teica deputāts.

Deputātu vairākums atbalstīja sagatavoto lēmumprojektu par ēkas Ogrē, Brīvības ielā 2, atsavināšanu sabiedrības vajadzībām, lai šo ēku pārbūvētu un pielāgotu muzeja funkcijai.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!