«Estepatās» sevi spilgti apliecina starptautiskā amatierteātru festivālā

[ A+ ] /[ A- ]

«Estepatās» festivāla noslēgumā kalnos. Otrā no labās – festivāla galvenā režisore Priska Terana.

«Mežonīgi, traki, ekstravaganti, ar milzīgu enerģiju un spēlesprieku,» tā ogrēniešu, teātra-studijas «Estepatās» iestudēto spāņu dramaturga Fernando Arabala absurda komēdiju «Pikniks» novērtēja starptautiskā amatieru teātru festivāla «FOCUS 2010», kas no 23. līdz 27.jūnijam norisinājās Sanantonā, Austrijā, eksperti un dalībnieki.

FOCUS festivāls ir viens no prestižākajiem un pazīstamākajiem amatieru teātru festivāliem Eiropā, kas kopš 1978.gada ik pēc diviem gadiem tiek rīkots kādā no Austrijas federālajām zemēm. Šogad tas norisinājās Tirolē, Sanantonas kalnu kūrortā, un festivāla moto «Teātris virsotnē» tādējādi guva divēju nozīmi. FOCUS festivāls ir viens no nozīmīgākajiem atskaites punktiem starptautiskās amatieru teātra kustības attīstībā, un rūpīgajā festivāla dalībnieku atlasē būtiska loma ir gan augstvērtīgam mākslinieciskajam sniegumam, gan radošām inovācijām un pārsteigumiem.

Līdz ar «Estepatās» dalību festivālā pārsteiguma brīdis izvērtās divējāds. No vienas puses, šī iespēja, protams, bija pārsteigums mums, jo jaunam kolektīvam, kas darbojas bez jebkāda ārējā finansējuma, bez pastāvīgas skatuves un nereti arī dzimtajā pilsētā saskaras ar sava darba neizpratni un nosodījumu, dalība šajā festivālā ir milzīgs pagodinājums, izaicinājums un arī fantastisks radošais stimuls. No otras puses, festivāla rīkotāji un eksperti par pārsteigumu atzina mūsu sniegumu. Ovācijām un aplausu vētrai pēc izrādes sekoja diskusija par redzēto, kurā milzumu cildinošu vārdu saņēmām gan par atradumiem režijā un scenogrāfijas risinājumos, gan aktierspēli. «Esmu redzējusi aptuveni 40 «Piknika» iestudējumus. Šis ir visekstravagantākais no visiem. Šajā izrādē pārsteidz viss. Radošā grupa (tā ir tik jauna – gan pēc dalībnieku vecuma, gan stāža) ir radījusi lielisku, interesantu iestudējumu. Es ticu, ka šo teātri mēs turpmāk bieži sastapsim starptautiskajā festivālu forumā,» tā mūsu darbu vērtēja festivāla eksperte Joke Elbersa, Starptautiskās Amatieru teātru asociācijas Centrāleiropas komitejas padomes pārstāve. Itāļu kolēģi jūsmoja par izrādes enerģijas strāvojumu un spēju radīt klusuma mirkļus, kam piemīt eksplozijas spēks. Ja izrādes laikā mūs mazliet pat mulsināja spāņu un portugāļu klātbūtne, tad vēlāk ar prieku noklausījāmies atzinību, ka grupa no Eiropas ziemeļiem spēj iejusties dienvidnieku temperamentā. Par to gan mēs paši visvairāk esam pateicību parādā mūsu flamenko skolotājai ogrēnietei Zanei Oliņai no eksotisko deju studijas «Alegria».

Neskaitāmas uzslavas saņēma arī atsevišķi aktieri, izrādes scenogrāfe un vienas no galveno lomu atveidotājām Madara Pastare. Savukārt Velta Gūtmane, viena no teātra visjaunākajām dalībniecēm, kļuva par īstu festivāla favorīti. Prieks arī par saņemtajiem uzaicinājumiem dalībai festivālos citviet Eiropā.

Par iespēju baudīt augstvērtīgu teātri, Alpu skaistumu un radošu tikšanos prieku pateicamies tirdzniecības centram «Dauga», kas sedza lielu daļu ceļa izdevumu. Paldies arī vēl nestrādājošo teātra dalībnieku vecākiem par spēju atlicināt līdzekļus jauniešu dalībai festivālā. Tāpat patiesi ceram, ka reiz Ogrē radīsies vēl kāda «Estepatās» finansiāli palīdzētgriboša roka, kas ļaus mums arī turpmāk stāstīt par Ogri kā mākslinieciski augstvērtīgu radošu meklējumu mājvietu.

Foto no personiskā arhīva