Lielvārdē kārtējā pašvaldības vadības maiņa – priekšsēdētāja amats tiek Balodim

[ A+ ] /[ A- ]

Vakar, 11.janvārī, visi 15 Lielvārdes novada domes deputāti jau pulksten 8.00 bija pulcējušies uz ārkārtas sēdi, lai no sava vidus izraudzītos jauno pašvaldības vadītāju. Ar minimālu pārsvaru (8:7) domes priekšsēdētāja amatā tika ievēlēts Imants Balodis (Vienotība).

Pēdējā pusgada laikā Lielvārdes novada pašvaldībā pietrūka miera un stabilitātes – jau drīz pēc Līgo svētkiem sešiem tobrīd opozīcijā esošajiem «Vienotības» deputātiem pievienojās abi no «Vidzemes partijas» saraksta ievēlētie Jāņi – Mazitāns un Āboliņš, lai no amata gāztu ilggadējo domes priekšsēdētāju Aivaru Trosku (Reģionu Alianse). Tāda abu jauno politiķu rīcība tika pienācīgi atalgota – Jāni Āboliņu ievēlēja par domes priekšsēdētāju, bet par viņa vietnieku kļuva pieredzējušais Imants Balodis, kurš tajā pašā krēslā bija paspējis pasēdēt no 2009. līdz 2013.gadam. Jāni Mazitānu, kā jau iepriekš bija izskanējis, iecēla par pašvaldības izpilddirektoru. Šādā sastāvā pašvaldības vadība gan noturējās tikai nepilnus piecus mēnešus, jo Mazitānu no viņa amata pienākumu pildīšanas 30.novembrī atstādināja Jānis Āboliņš, pārmetot viņam piedalīšanos nelikumīgā pašvaldībai piederošu koku izciršanā un citas nesaimnieciskas darbības. 1.decembrī domes ārkārtas sēdē neuzticību priekšsēdētāja vietniekam Imantam Balodim izteica deputātu vairākums ar to pašu Āboliņu priekšgalā. Jānis Āboliņš izteica pieņēmumu, ka Balodim ir saistība ar Mazitāna pastrādātajām nelikumībām, bet citi kolēģi izteica pretenzijas par viņa vadības stilu – autoritārismu, bosingu, attiecību sabojāšanu ne tikai ar pašvaldības darbiniekiem, bet arī ar novada uzņēmējiem, kā arī nodarbošanos ar populistiskiem solījumiem, kas nav saskaņoti domē. Zīmīgi, ka tas bija priekšpēdējais lēmums, kuru Jānis Āboliņš pieņēma kā domes priekšsēdētājs, jo pēc pāris stundām viņš pats jau bija atkāpies no amata, jo atklātībā nāca viņa afēra ar 200 miljonu eiro vērta vekseļa vienpersonisku parakstīšanu, kas skaļi izskanēja visā Latvijā, padarot citkārt lepno Lielvārdes novadu bēdīgi slavenu. Pēdējais Āboliņa kā domes priekšsēdētāja lēmums bija balsojums kopā ar deputātu vairākumu par Vitas Volontes (Reģionu Alianse) iecelšanu sava vietnieka amatā.

Kopš 1.decembra Lielvārdes novada dome iztika bez priekšsēdētāja, bet tas nevarēja turpināties ilgāk par diviem mēnešiem. 11.janvāra rītā visi deputāti satikās pie sava apaļā galda, lai beidzot izraudzītu jauno vadītāju. Kā jau to varēja paredzēt, tika izvirzīti divi kandidāti – no «Reģionu Alianses» puses Vita Volonte, bet no «Vienotības» – Imants Balodis. «Reģionu Aliansei» ir septiņas balsis, «Vienotībai» – sešas, bet skaidrs, ka pie otrajiem jāskaita arī Jāņa Mazitāna vietā deputāta mandātu saņēmusī Aija Mazitāne, kura nav mainījusi sava brāļa vēl vasarā uzņemto kursu. Līdz ar to izšķirošā balss piederēja tam pašam bēdīgi slavenajam Jānim Āboliņam. Āboliņš sēdes laikā aizpildīja balsošanas biļetenu, bet tās rezultātus nemaz nesagaidīja, jo esot jāsteidzas uz darbu. Pirms došanās projām viņš uzstājās ar nelielu runu, kuras laikā lika nojaust, ka nobalsojis par to pašu politiķi, kuru vēl pagājušā gada beigās uzskatīja par nepiemērotu domes priekšsēdētāja vietnieka amatam – par Imantu Balodi. Savu izvēli Āboliņš pamatoja tā, ka «Reģionu Aliansi» pārstāvošie deputāti sociālajos tīklos izteikušies, ka vēlas domē plašu (ziņu aģentūras LETA žurnālists gan šo vārdu bija saklausījis kā «pašu») koalīciju, lai lēmumus nevarētu ietekmēt ar «zelta balsīm». Par «Reģionu Alianses» kandidāti viņš neesot balsojis tikai tāpēc, ka kādā privātā sarunā izskanējusi ideja par Gvido Vītoliņa atjaunošanu pašvaldības izpilddirektora amatā.

Saskaitot balsis, atklājās, ka visi 15 biļeteni atzīstami par derīgiem, par Vitu Volonti nobalsojuši septiņi deputāti, bet par jauno domes priekšsēdētāju kļuvis Imants Balodis, par kuru atdotas astoņas balsis.

Uzreiz pēc savas ievēlēšanas jaunais Lielvārdes novada pašvaldības vadītājs Imants Balodis apgalvoja, ka arī viņam esot ideja par plašu koalīciju, tas ir – par produktīvu sadarbību ar no «Reģionu Alianses» ievēlētajiem deputātiem. Par šīs domas nopietnību varētu liecināt kaut vai tas fakts, ka Balodis nesaskatot vajadzību meklēt sev jaunu vietnieku, jo šajā amatā jau ir Vita Volonte. Interesanti, ka Imants Balodis, kurš savulaik jau krietni pirms tam, kad deputāti izpilddirektora amatā iecēla šajā darbā pavisam nepieredzējušo Jāni Mazitānu, plašsaziņas līdzekļiem atklāja, ka tā notiks, šoreiz izteicies, ka jābeidz amatos bīdīt radiniekus vai vienkārši labus cilvēkus, jāpievēršas kompetentiem speciālistiem un profesionāļiem. Tiesa, «OVV» rīcībā nonākusi neoficiāla informācija, ka arī šoreiz Jāņa Āboliņa balsojums par Imantu Balodi neesot bijis nemaz tik nesavtīgs – viņš esot ieinteresēts Izgītības, kultūras, sporta un jaunatnes lietu komitejas priekšsēdētāja amata iegūšanā. Kā būs, to rādīs laiks, bet šobrīd šo amatu ieņem jau pieminētā Aija Mazitāne.

Ritvars Raits