Lielvārdē skan zāģi, klaudz cirvji un krīt oši

[ A+ ] /[ A- ]

Lielvārdē skan zāģi, klaudz cirvji un krīt oši

Nora Ivanova, Lielvārdes Pensionāru biedrības priekšsēdētāja

 

Bija pienākusi ilgi gaidīta un ievērojama diena Lielvārdē – pēc četru gadu aizlieguma izmantot kultūras nama skatuvi, zāli un beidzot arī pašu namu jumta bīstamības dēļ. Sekoja pandēmija ar aizliegumiem pulcēties, mēģināt izrādes, dejas, dziesmas. Un tagad vēl viens pārbaudījums ar tuksneša svelmi.

To visu pārcieta Lielvārdes Pensionāru biedrības senioru teātris «PAŠI». Taču šopavasar steidzīgi tika atjaunoti Rūdolfa Blaumaņa lugas «INDRĀNI» mēģinājumi režisores Skaidrītes Tilakas ābeļdārzā.

11.jūlija vakarpuse. Izremontētā un skaisti atjaunotā kultūras nama durvis brīvi atvērtas. Nāk seniori, nāk viņu ģimenes. Nāk lielvārdieši – smaidīgi, priecīgi, droši turot rokā ziedus un vakcinācijas sertifikātus. Beidzot!

«PAŠI» ir vienīgais gados stipri veco senioru teātris Latvijā ar desmit gadu pieredzi. Teātra mākslinieciskā vadītāja un režisore – SKAIDRĪTE TILAKA. «Indrānu» personas spēlē desmit seniori un viens pusaudžu puika. Aizkulisēs režisores palīdze un kolektīva vecākā Anna Ciganska, aiz ošiem savs skatuves meistars Juris Kaspars. Zāles vidū pie jaunajām iekārtām gaismu meistars Arnis Sunne un skaņu meistars Jānis Ostrovskis. Pa vidu režisore. Viss samēģināts, saskaņots, saprogrammēts. Un beidzot veras skatuves priekškars, skan Valtera Kaminska melodija, prātā nāk mierīgā, dienišķā, čakli darbīgā Latvijas lauku dzīve.

Izrādes brīnums un lepnums ir Indrānu mātes tēls, ko spēlē ikvienam Latvijas kultūras cilvēkam zināmā ANASTASIJA NERETNIECE, to viņa dara saskanīgā tandēmā ar Indrānu tēvu, ko izcili atveido KĀRLIS PUMPURIŅŠ, kuram tieši šodien astoņdesmitā dzimšanas diena. Abas lomas smagas, Kārļa baltais linu krekls slapjš no sviedriem.

Indrānu saimnieku dēlu Edvartu tēlo MIHAILS NAGLIS, kā vienmēr izcili izspēlējot arī viņa raksturam neatbilstīgu lomu. Laba ir saspēle ar sievu Ievu, ko neganti ļaunu rāda MARUTA SAULĪTE. Viņu izlutināto un paslinko puiku Edžiņu izspriņģo LINARDS BRIKULIS.

Veco Indrānu gudro kaimiņu un draugu Veco Kaukēnu iejūtīgi spēlē KĀRLIS KRŪMIŅŠ, tomēr viņa saprātīgie padomi netiek ņemti vērā.

Jauko saimnieku audžumeitas Zelmiņas lomā iejutusies MAIJA ARUMA, kalpu Noliņu ar plinti un garmošku spēlē VITAUTS ŪBELĪTS, viltnieci un vientiesi kalponi Gusti – MAIJA UZULNIECE, čaklo un vienmēr taisnību sakošo kalponi Līzi – ILZE KLOVIŅA. Bet koktirgotājs Irbe, ko tēlo ANTONS BERNĀNS, peļņaskāri skaita rokasnaudu saujā jaunajam Indrānu saimniekam.

Vecāku un bērnu attiecības Indrānos ir saspringtas. Kā saka vecais saimnieks – «mēs jau esam galā”. Sāk skanēt trauksmaina mūzika, dzirdami cirvju klaudzieni, zāģēšanas švīksti. Ar lielu troksni krīt zemē Indrānu oši. Izrādes kulminācijas brīdis – skaļš un briesmīgs. Un tad nekas vairs nav labojams.

Nobeigumā Indrānu tēvs pakrīt uz nozāģētajiem ošiem, un viņa dvēselīte paceļas pāri visam. Māte šai brīdī sauc pēc sava bērna: «Edvart! Edvart!»

Un tad – skatītāju atzinība un liels prieks par veikumu, ziedu jūra izrādes dalībnieku rokās.

Pateicība ikvienam mūsu senioram un viņu atbalstītājiem.

Izrāde ir noslēgums Lielvārdes novada pašvaldības pakāpeniski atbalstītajam projektam.

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!