Lielvārdes Tautas teātris ar «Lielvārdes Leģendu» pārstāvēs Latviju starptautiskajā amatierteātru festivālā Igaunijā

[ A+ ] /[ A- ]

Lielvārdes Tautas teātris ar «Lielvārdes Leģendu» pārstāvēs Latviju starptautiskajā amatierteātru festivālā Igaunijā

Dzintra Dzene

Latvijas Nacionālais kultūras centrs un Latvijas amatierteātru asociācija izvirzījusi Lielvārdes Tautas teātri ar Ineses Tālmanes radošo projektu «Lielvārdes leģenda» pārstāvēt Latviju Starptautiskajā Baltijas valstu amatierteātru festivālā «Baltijas Rampa». Šogad festivāls norisināsies no 29.jūlija līdz 1.augustam Igaunijā, Vīlandē, un tā tēma ir leģendas.

Starptautiskais Baltijas valstu amatierteātru festivāls «Baltijas Rampa» līdz pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem bija viens no prestižākajiem Baltijas Republiku amatierteātru festivāliem. Diemžēl laika gaitā tā norises apsīka. 2007.gada oktobrī, tiekoties triju Baltijas valstu pārstāvjiem, divu dienu diskusijās tapa Baltijas valstu sadarbības līguma projekts amatierteātru jomā. Tas paredzēja vairākus sadarbības virzienus, kur viens no tiem bija starptautiskā Baltijas valstu amatierteātru festivāla «Baltijas Rampa» atjaunošana. Festivāls tradicionāli notiek ik pēc diviem gadiem kādā no Baltijas valstu pilsētām. Šogad amatierteātru izrādes no NEATA (Ziemeļeiropas Amatieru teātra alianse) un Pasaules Amatieru teātru asociācijas reģionālās federācijas (IATA/AITA) biedru valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas, Fēru salām (SGT), Somijas, Islandes, Norvēģijas, Zviedrijas – tiks spēlētas Vīlandē, Igaunijā. Lielvārdes Tautas teātris, pēc žūrijas vērtējuma, būs viens no trim amatierteātriem, kam šogad būs tas gods «Baltijas Rampā» pārstāvēt Latviju.

Lielvārdes Tautas teātra režisors Kārlis Lišmanis stāsta, ka Latvijas Amatierteātru asociācija bija izsludinājusi izrāžu konkursu – izrāde bija jānofilmē un jāiesniedz video formātā. «Ar izrādi «Lielvārdes leģenda» bijām jau piedalījušies amatierteātru salidojumā Alūksnē, un mums jau bija izrādes ieraksts, kuru tad arī nosūtījām asociācijai. Viņi atzina, ka izrāde ir piemērota dalībai «Baltijas Rampā», kur šogad tēma ir leģenda. Režisore un lugas «Lielvārdes leģenda» autore ir lielvārdiete Inese Tālmane, kura šogad Liepājas universitātē ieguvusi maģistra grādu humanitārajās zinātnēs «Rakstniecības studiju» programmā. «Lielvārdes leģenda» savu pirmizrādi piedzīvoja Latvijas amatierteātru salidojumā Alūksnē, bet Lielvārdē šī luga pirmo reizi izrādīta Lielvārdes novada svētkos 2019.gadā. Es tajā tēloju vienu no baroniem. Luga vēsta par kādu senu Lielvārdes leģendu. Proti, vietējā barona meita aizmigusi letarģiskā miegā un apglabāta dzīva, bet tad trūkumā nonācis rentnieks nakts laikā devies atrakt kapu, jo bija dzirdējis, ka tur apraktas bagātības. Brīnumainā kārtā baronese atdzīvojusies, un barons zemniekam par meitas izglābšanu uzdāvinājis māju. Tāda leģenda ir pierakstīta,» stāsta K.Lišmanis un piebilst, ka Lielvārdes Tautas teātra aktieri mēģinājumus atsākuši klātienē, lai varētu gatavoties festivālam.

«Arī festivāls notiks klātienē. Šāda mēroga festivālā piedalīsimies pirmo reizi, un par to liels prieks. No katra kolektīva drīkst būt 10 pārstāvji, un tik arī, iekaitot šoferi, dosimies ceļā, bet kopumā teātrī esam aptuveni 20 dalībnieki. Ir vairākas iestudētas lugas, piemēram, Harija Gulbja «Alberts». Rudens pusē gaidāma Džona Patrika lugas «Mana dārgā Pamela» pirmizrāde, ir arī vairāki citi projekti, kas vēl procesā.

Spēlētprieks ir gana liels, un pandēmija to nav nobeigusi. Ļoti ceru, ka rudenī varēsim atsākt mēģinājumus ierastā ritmā un varbūt martā, kā tas kādreiz bija ierasts, varēsim arī pie sevis noorganizēt teātra festivālu,» saka K.Lišmanis.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!