Lielvārdē ekoloģiskas nebūšanas, to cēloņi vēl nav zināmi

[ A+ ] /[ A- ]

Edmunds Stefans no piesārņotā dīķa izzvejojis jau kārtējo beigto zivteli.

Pagājušās nedēļas vidū kādā dīķī, kas atrodas pie savrupmājas Lielvārdē, Lakstīgalu ielas rajonā, nobeigušās visas zivis. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR speciālisti ir paņēmuši analīzēm nepieciešamos paraugus, savu slēdzienu solot piecu darba dienu laikā.

«OVV» apmeklēja ekoloģiskās avārijas skarto dīķi, kur aprunājās ar tā saimnieku Edmundu Stefanu.

Kā pastāstīja E.Stefans, dīķis piemājas teritorijā iekārtots jau pirms vairākiem gadiem, uzpludinot novadgrāvi. Pirms četriem gadiem tajā ielaistas zivis, ar kurām līdz šim nekādu problēmu neesot bijis – zvīņaines pa šo laiku jau krietni paaugušās. Nelaime pamanīta pagājušās nedēļas vidū, kad pēc kārtējām lietavām dīķī parādījies liels zaļš pleķis, kā arī tādi naftas produktu izcelsmes plankumi. Pirmās uz to reaģējušas zivis, kuras masveidā nobeigušās, vēl vakar Stefans no ūdenstilpnes izzvejojis arī pāris zaļo varžu, kuras tur bija labi iedzīvojušās. Kā izskatās, jauno vielu klātbūtne dīķī nepatīk arī pērn iestādītajai sarkanajai ūdensrozei, kas sākusi nīkuļot.

Par to, ka kaitīgās vielas dīķī varētu būt nokļuvušas tieši pa novadgrāvi, liecina kaut vai tas, ka blakus esošajā ūdenstilpnē, kura ir slēgta un ūdens līmeni tajā uztur avotiņš, tamlīdzīgu problēmu neesot. Lai noskaidrotu zivju nobeigšanās iemeslu, E.Stefans personīgi pūlējies sazvanīt atbildīgās institūcijas, taču jāatzīst, ka īpašu panākumu neesot bijis. Vienā vietā viņam bijusi iespēja savu sakāmo ierunāt telefona automātiskajā atbildētājā, citā ticis apsolīts informāciju nodot atbildīgajam inspektoram, bet tālākas darbības nesekoja. Dīķa saimnieka stāstītajā jūtams rūgtums, jo kādā no telefonsarunām ar kārtējo ierēdni tā arī esot pateicis, ka, ja viņš būtu kāds deputāts, tad tie vides aizsardzības speciālisti noteikti atskrietu kaut vai nakts vidū, bet tagad tikai atrunājas.

Tomēr, kā izrādījies, ne visas amatpersonas ir tādas. E.Stefans ļoti atzinīgus un pateicības pilnus vārdus teic par Lielvārdes novada pašvaldības izpilddirektoru Gvido Vītoliņu un Darba aizsardzības un ceļu speciālistu Kalvi Margeviču. Šie vīri notikuma vietā ieradušies nekavējoties, konstatējuši notikušo un sazinājušies ar atbildīgajiem dienestiem, pārliecinot tos, ka lieta ir samērā nopietna – nepieciešams noskaidrot, kas noticis, jo saindētais ūdens izplatās arī tālāk, līdz nonāk Daugavā.

Pašvaldības izpilddirektors Gvido Vītoliņš sarunā ar «OVV» atklāja, ka notekgrāvī, kurš ietek dīķī, netālu no tā savienoti veseli trīs novadgrāvji. Viens no tiem tek no Avotu ielas masīva puses, viens – no Lielvārdes Katoļu kapiem, bet trešais – no A.Pumpura ielas rajona. BIOR speciālisti paraugus analīzēm paņēmuši ne tikai no piesārņotā dīķa, bet arī no visiem trim novadgrāvjiem. Vakar, 22.augustā, G.Vītoliņš zvanījis uz institūtu, bet saņēmis atbildi, ka atzinums vēl nav gatavs. Tomēr šonedēļ tas noteikti būšot, tāpēc par ekspertīzes rezultātiem varēsim informēt jau nākamajā laikraksta numurā.

Ritvara Raita foto