Lielvārdes svētki – kā labs vīns

[ A+ ] /[ A- ]

Lielvārdieši savā brīvdabas koncertzālē pie A.Pumpura Lielvārdes muzeja.

Pagājušās nedēļas nogalē triju dienu garumā turpinājās Lielvārdes pilsētas svētki. Par šo pasākumu, kurš notika jau desmito gadu pēc kārtas, gribas teikt, ka tas ir kā labs vīns – ar neatkārtojamu un daudzveidīgu garšas buķeti, uzmundrinošs un iepriecinošs, un ar katru gadu tikai labāks un baudāmāks…

Jau tradicionāli Lielvārdes pilsētas svētki sākās piektdienas vakarā – ar ekumēnisko dievkalpojumu, kuru vadīja katoļu prāvests Māris Zviedris un luterāņu mācītājs Igors Safins. Kad ērģeļu mūzikas pavadīti lielvārdieši iznāca no dievnama, viņus jau gaidīja brīvdabas koncertzāle pie A.Pumpura Lielvārdes muzeja – gan skatuve, gan ar karmīnkrāsas galdautiem segti galdauti, gan arī tika pasniegtas glāzes ar garšīgu vīnu, par ko pateicība pienākas lielvārdietes Pārslas Reihleres uzņēmumam. Kad vīns bija izdalīts, varēja sākties neliels, bet ļoti aizkustinošs koncerts – Uģis Roze dziedāja dziesmas no sava soloalbuma «Divtulība».

Lieliskos laika apstākļos minūtes skrēja nemanot, bet, kad koncerts beidzās, visi klātesošie tika aicināti muzejā, kur par godu svētkiem atklāta jauna izstāde «Lielvārdiešu labās kaites 21.gadsimta sākumā». Tikai pēc nosaukuma nav viegli atšifrēt, bet ar vārdu «kaite» šoreiz domāta kolekcionēšana – desmit novada iedzīvotāji muzejam uzticējuši savas kolekcijas. Interesenti vēl joprojām var apskatīt Iras Korotjačenko leļļu kolekciju, Imanta Baloža krātās vardes, Baibas Kleperes kaķus, Taigas Zvejnieces porcelāna figūriņas, Alda Ziemeļa porcelāna zaķus, Jāņa Liepkalna alus kausus, Uģa Liepkalna dabas foto, Ingas Milleres krūzīšu un magnētiņu kolekciju, kas vākta ceļojumu laikā, kā arī Santas Začas ziloņus un Māra Skudras gaiļus.

Sestdien bija visplašākā svētku programma – gan makšķerēšanas sacensības, par kurām «OVV» jau informēja, gan amatnieku tirgus, gan dažādi koncerti un teātra izrāde, gan arī sportiskās aktivitātes. Tieši tautas skrējiens un nūjotāju gājiens bija kas jauns vai varbūt labi aizmirsts vecais, jo pirms vairākiem gadiem lielvārdieši savos svētkos jau bija sacentušies skriešanā. Nūjotāji, starp kuriem lielum lielā daļa bija senioru vecuma cilvēku, gan plašākai publikai parādījās pirmo reizi – pēc cītīgas iesildīšanās, kas notika uz Spīdalas saliņas, godam tika veikta 500 m garā distance. Viens no soļotājiem – Artūrs Zalgauckis, kuram oktobrī paliks apaļi deviņdesmit, uzreiz pēc finiša pastāstīja, ka agrāk sportojis un pat pirms dažiem gadiem vēl slēpojis. Tagad nūjošanai pievērsies pēc trīs gadu pārtraukuma – nūjot ļoti patīkot, jo labāk ir staigāt ar divām nūjām, nekā ar vienu. Nūjošanas treniņi notiekot reizi nedēļā, pašsajūta pēc tiem esot laba, tādēļ šī nodarbe noteikti tikšot turpināta.

Svētku otrā diena aizlidoja nemanot, un jau drīz vien klāt bija vakara balle, kurā dziedāja grupa «Klaidonis», bet citu mūziku lika dīdžejs Terapeec. Grūti saprast, kā ogrēnieši var iztikt bez estrādes, bet Rembates parkā pie kultūras nama «Lielvārde» tajā vakarā nebija īsti kur ābolam nokrist – cilvēku simtiem un pat tūkstošiem, bet, lai tiktu uz saliņas padejot, bezmaz vai jāgaida, kad kāds dosies no tās projām. Un arī pēc krāšņā salūta, kas, kā vienmēr, bija tieši pusnaktī, ballētāju nemaz nepalika mazāk, bet pašus iekarsušākos dejotājus jau pirms paša saullēkta atvēsināja vasarīgs lietus.

Svētku trešā diena jeb svētdiena bija atvēlēta sportiskajām aktivitātēm. Jau no agras priekšpusdienas jaunieši un jaunietes rādīja savu meistarību pludmales volejbola, futbola, ielu basketbola, florbola un kādos tik vēl ne – laukumos. Protams, kausu un balvu visiem sportotājiem nepietika, tomēr ne jau tas vienmēr ir galvenais.

Svētku direktore Dace Jansone, kura ir organizējusi visus desmit Lielvārdes svētkus, pastāstīja, ka mērķtiecīga tāda pasākuma rīkošana sākas jau vismaz pusgadu iepriekš –viss jāparedz, jāatrod, jāsarunā jāizdomā. Svētku budžets nav pārāk liels, tomēr arī šogad no tā izdevies iegādāties ko paliekošu – galdus ar galdautiem, ko varēs izmantot arī citās reizēs. Protams, liels paldies atbalstītājiem – veikaliem «Elvi» un «Maxima», SIA «Mūžība» un «Alfor». Liels paldies Indrai Jaundālderei un viņas ziedu salonam «Vinda» par skaisto vainagu pie kultūras nama, kas garāmgājējus priecē vēl joprojām, un pasakaino dekoru, kas deva vajadzīgo noskaņu svētku pirmajā vakarā. Tāpat liels paldies visiem cilvēkiem – gan kultūras un sporta darbiniekiem, māksliniekiem un citiem brīvprātīgajiem, kuri bija iesaistīti svētku rīkošanā un darīja visu, lai šis pasākums izdotos lieliski!

Lūk, lielvārdiešu viedokļi par aizvadītajiem pilsētas svētkiem. Daina Kaina: «Esmu apmeklējusi vairākus līdz šim notikušos svētkus. Šoreiz man likās neparasti, kādēļ makšķerēšanas sacensībās, kur dalībnieku bija vairāk nekā citiem gadiem, tik maz bija līdzjutēju. Turpat netālu ir daudzdzīvokļu mājas – varēja taču cilvēki sanākt un atbalstīt savējos! Pie kultūras nama, kur notika tirgus, gan cilvēku bija ļoti daudz. Kopumā svētki ir ļoti izdevušies – var redzēt, ka par visu ir padomāts. Programma ļoti piepildīta – nebija nemaz laika aiziet mājās – visu laiku bija ko darīt un redzēt!».

Romulads Kolužs: «Redzēju, ka lielvārdieši ir ļoti atsaucīgi – svētkos bija daudz jauniešu, daudz bērnu, kuri sevišķi aktīvi piedalījās sporta sacensībās. Tas ir ļoti jauki, ka šāda aktivitāte saglabājusies. Svētki bija ļoti gaidīti un tādiem svētkiem ir jābūt, lai uzlabotu cilvēku noskaņojumu.»

Iveta Puķīte: «Šajos svētkos mani patīkami pārsteidza tieši jauniešu aktivitāte, kuru varēja redzēt kaut vai tajā pašā mūsu Sporta centra rīkotajā tautas skrējienā. Tas liek padomāt, ka skriešana ir pietiekami populāra nodarbošanās, tāpēc būtu vērts Lielvārdē organizēt kādu skrējienu seriālu. Arī par svētkiem kopumā varu viennozīmīgi teikt, ka tie ir izdevušies – gan tirdziņš, gan koncerts, gan teātra izrāde un folkloras grupas uzstāšanās – viss bija ļoti jauki un pārdomāti. Pat lietus netraucēja, gluži otrādi – deva iespēju kaut nedaudz atpūsties!».

Viktors Sniedziņš: «Svētki bija ļoti izdevušies. Manu uzmanību īpaši piesaistīja tas, cik ļoti pilsēta pirms svētkiem tika sakopta. Interesants bija arī noformējums – simboli ar Lielvārdes jostas rakstiem. Es uzskatu, ka pilsētas svētki ir visas vasaras galvenais notikums, vismaz pie mums, Lielvārdē, tā ir!».

Nākamajā vasarā Lielvārdes pilsētas svētki notiks jau 11. reizi. Gan jau to rīkotāji izdomās ko īpašu, jo reizē tās būs Lielvārdes 810. dzimšanas dienas svinības. Varat jau atzīmēt savos kalendāros vai uzlikt atgādinājumu mobilajos tālruņos: «2011. gada jūlija pēdējā nedēļas nogalē man jābūt Lielvārdē!»

Savu prasmi un varēšanu rāda brašie Lielvārdes nūjotāji.

Lielvārdes novada domes priekšsēdātājs Imants Balodis (no labās), muzeja direktore Anita Streile un biedrības «Mēs – zivīm» pārstāvis Ivars Dubra gatavojas apbalvot makšķerēšanas sacensību uzvarētājus.

Svētku gadatirgus iepriecināja ar iespēju iegādāties amatnieku gatavotos izstrādājumus.

Lielvārdes pilsētas svētkus ar savām dziesmām krāšņākus darīja folkloras grupas «Ūzuleņi» dalībnieces.

Ritvara Raita foto