Lielvārdieši uzsākuši 2011. gada budžeta projekta apspriešanu

[ A+ ] /[ A- ]

19. janvārī Lielvārdes novada pašvaldības domes deputāti un iestāžu vadītāji bija pulcējušies uz komiteju apvienoto sēdi, lai pirmo reizi apspriestu pašvaldības budžetu šim gadam.

Kā izskatās, arī lielvārdiešiem šogad būs jāiztiek ar vēl mazākiem līdzekļiem nekā pērn – jau zināms, ka novada budžets būs samazināts par 10 %, tātad – jādzīvo vēl taupīgāk, kā līdz šim, īpaši rūpīgi izvērtējot, kur naudu tērēt, bet kur vēl var pieciest. Pašvaldības budžets sastāv no divām daļām, viena (lielākā) ir tā sauktais uzturēšanas budžets. Tajā ietilpst darbinieku algas, kredītu un līzingu maksājumi, maksa par elektrību, degvielu, sakariem, siltumu un citām lietām, bez kurām pašvaldība un tās iestādes vienkārši nav spējīgas darboties. Otra daļa (krietni mazāka) neoficiāli tiek saukta par investīciju budžetu – tie ir līdzekļi, ko var izmantot, pirmkārt jau, sociālajiem pabalstiem, remontiem, bojātu ierīču nomaiņai. Vēl ir arī rezerves fonds – nauda neparedzētiem gadījumiem.

Pirmajā kopā sanākšanas reizē deputāti iepazinās ar savu iestāžu vajadzībām, bet līdz lemšanai vēl ļoti tālu. Galvenais iemesls – vajadzību un pat akūtu vajadzību ir krietni vairāk, nekā tam būs naudas. 2010. gadā sociālajiem pabalstiem bija ieplānoti 259 tūkstoši latu, bet reāli tika izmaksāti 367 tūkstoši latu. Šogad, ņemot vērā, ka ekonomiskā situācija valstī īpaši neuzlabojas, pabalstiem varētu paredzēt 340 tūkstošus latu. Ja tā nolems, tad investīciju budžetam atliks pat mazāk nekā 30 tūkstoši latu.

Lai tikai iepazītos ar budžeta projektu un nepieciešamības gadījumā uzklausītu iestāžu vadītājus, deputātiem vajadzēja trīs stundas. Piemēram, Lielvārdes novada pašvaldībā notiek struktūrvienību reorganizācija. Ar 1. februāri tiek likvidēts administrācijas vadītāja amats, tiks izveidotas vairākas nodaļas (Attīstības plānošanas un projektu nodaļa, Juridiskā nodaļa, Kanceleja, Pašvaldības īpašumu apsaimniekošanas nodaļa). Katrai nodaļai būs vadītājs, kura darba pienākumu loks un atbildība palielināsies, tāpēc pienāktos lielāka amatalga nekā, piemēram, speciālistam. Lielāks atalgojums nepieciešams arī izpilddirektoram, kuram turpmāk būs jāuzrauga visu nodaļu darbs, kā arī jāatbild par to. Izpilddirektoram nepieciešams savs sekretārs – tāda amata pašvaldībā līdz šim nebija. Vēl divi amati, kurus plānots izveidot no jauna – izglītības speciālists un ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzinis. Jumpravas pagasta pārvaldē nepieciešams saimniecības pārzinis, Lēdmanē – traktorists.

Daudzās iestādēs steidzīgi jāveic dažādi remonti – A.Pumpura Lielvārdes muzejā, kultūras namā «Lielvārde», Jumpravas pagasta pārvaldē. Kritiska situācija ir E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolā, kur avārijas stāvoklī nonācis skurstenis. Tā dēļ pat slēgta viena no ieejām skolā. Kopš šī gada sākuma Lielvārdes novada pašvaldības policija, kas līdz šim bija Administrācijas sastāvdaļa, pārveidota par atsevišķu iestādi, tai būs savs priekšnieks. Arī tie būs papildu izdevumi. Bez tam jāmodernizē pašvaldības serveris, pašvaldības bēniņos plānots izbūvēt speciālu servera telpu, normāliem darba apstākļiem nepieciešami gaisa kondicionieri. Domes deputāti nav atmetuši sapni par portatīvajiem datoriem, kas ne tikai uzlabotu viņu darbu, bet arī ievērojami ietaupītu gan papīru, gan kārtridžu tinti. Vajadzību ir daudz, bet budžets vairāk atgādina īsu deķīti – ja pārvilksi pāri galvai, kājas nosals, un otrādāk. Kā sabalansēt pašvaldības vajadzības ar iespējām, tas tagad lielvārdiešiem būs ļoti grūts un atbildīgs uzdevums.