Likumpārkāpējiem agrāk vai vēlāk par izdarīto jāatbild

[ A+ ] /[ A- ]

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Inga Meikšāne stāsta, ka zagļu bezkaunībai nereti nav robežu.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa darbinieki trijos mēnešos – aprīlī, maijā un jūnijā – prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nodevuši 68 kriminālprocesus. Par izdarīto atbildēs vairāki garnadži, smagu miesas bojājumu nodarītāji, kā arī narkomāni, «točku» saimnieki un nelikumīgās grādīgās dziras pircēji.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Inga Meikšāne informē, ka uz apsūdzēto sola būs jāsēžas 18 personām, kas izdarījušas zādzības no dažādām tirdzniecības vietām.

Zagļu topā – kafija un alkohols

Zagļi īpaši iecienījuši tirdzniecības tīkla «Maxima» veikalus Ogrē, Skolas ielā un Vidus prospektā, taču labprāt «apciemo» arī aptiekas un citas tirdzniecības vietas gan Lielvārdē, gan Ikšķilē. Visbiežāk zog kafiju, alkoholiskos dzērienus un šokolādi. Zādzības izdara kā sievietes, tā vīrieši spēka gados, kas aizraujas ar narkotisko vielu lietošanu.

Ar oriģinalitāti izcēlusies policijas redzeslokā jau ne vienreiz vien nonākusī 1988.gadā dzimusī Ieva, kura aptiekā Ogrē, Rīgas ielā, nozaga lubrikantus un intīmās higiēnas ziepes, bet veikalā Ikšķilē – dārgu konjaku un lūpu spīdumu. Ar šiku vēlējies uzdzīvot vēl kāds garnadzis. 1988.gadā dzimušais Antons divas reizes apciemoja veikalu «SUPER NETTO» Ikšķilē, kur nozaga ikrus, lasi un foreles. Ar minētajām delikatesēm zaglis vēlējies atzīmēt savu dzimšanas dienu…

Pēc tikšanās ar izmeklētāju atkārtoti izdara zādzību

Lielākā daļa aizturēto zādzības izdarījuši atkārtoti, turklāt zagļu bezkaunībai nereti nav robežu. 1984.gadā dzimušais Aleksandrs aptiekā Ogrē, Meža prospektā, nozaga piecas bērnu pārtikas pakas «Aptamil». Četras pakas garnadzis nočiepa dienā, bet pievakarē atgriezās, lai nozagtu vēl vienu bērnu pārtikas paku, kad arī tika aizturēts. Neraugoties uz to, ka pret minēto vīrieti tika uzsākts kriminālprocess, jau pēc pāris dienām viņš veikalā «Maxima» Ogrē, Vidus prospektā, nozaga divas kafijas paciņas. Ar bezkaunību izcēlās arī 1962.gadā dzimušais Vladislavs, kurš veikalā «Elvi» Lielvārdē, Lāčplēša ielā, nozaga dārga konjaka pudeli. Vīrieti aizturēja un uzsāka kriminālprocesu. Dienā, kad viņš bija izsaukts pie izmeklētāja uz nopratināšanu saistībā ar minēto zādzību, dodoties mājās, Vladislavs iegriezās veikalā «Iki» Ogrē, Skolas ielā, kur nozaga divas konjaka pudeles…

Sods paredzēts arī «krutkas» pircējiem

Uz apsūdzēto sola nonāks vairāki vīrieši, kuri atkārtoti gada laikā iegādājušies nelikumīgus alkoholiskos dzērienus. Par minēto noziedzīgo nodarījumu atbildēs 1958.gadā dzimušais Aleksejs, kurš grādīgo dziru pircis Ogrē, kā arī 1976.gadā dzimušais Genādijs, kurš 21.februārī alkoholiskos dzērienus nelikumīgi iegādājies Lielvārdē, E.Kauliņa alejā. Par analoģisku noziedzīgo nodarījumu atbildēs arī 1960.gadā dzimis vīrietis, kurš alkoholu nelikumīgi iegādājies Ogrē, Mālkalnes prospektā. I.Meikšāne norāda, ka saskaņā ar Krimināllikuma 221.3 pantu par nelikumīgu alkoholisko dzērienu iegādāšanos, ja tā izdarīta atkārtoti gada laikā, var sodīt ar arestu vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām.

Bet 1972.gadā dzimušais Igors atbildēs par nelegālo alkoholisko dzērienu tirdzniecību pagājušā gada 20.decembrī Ogrē, Parka ielā. Pie minētā vīrieša atrastas arī cigaretes bez Latvijas valsts akcīzes markas, un par šo likumpārkāpumu viņš saukts pie administratīvās atbildības.

Bet 1949.gadā dzimusī Lūcija atbildēs par atkārtotu nelikumīgu alkoholisko dzērienu realizāciju pagājušā gada 8. novembrī un 21.decembrī kādās mājās Rembatē, Pļavas ielā. Tāpat uz apsūdzēto sola sēdīsies divi vīrieši un sieviete, kuri atbildēs par narkotisko vielu lietošanu atkārtoti gada laikā bez ārsta norīkojuma.

Izmantojot viltotus dokumentus

Kriminālvajāšana uzsākta arī pret 1968.gadā dzimušo Voldemāru, kurš pagājušā gada 2.jūnijā veikalā Ogrē, Mālkalnes prospektā, izkrāpa datoru «ASUS», izmantojot nederīgu svešas personas autovadītāja apliecību. Vīrietim būs jāatbild arī par dokumentu viltošanu mantkārīgos nolūkos, jo, veicot pirkumu, viņš parakstīja līgumu, uzdodoties par citu personu. Autovadītāja apliecības patiesais īpašnieks krāpšanas faktu konstatēja gluži nejauši, jo bija pieslēdzis automātisko rēķina apmaksu. Pamanījis, ka no konta noņemta nauda par pirkumu, kuru viņš nekad nav veicis, vīrietis vērsās policijā. Līdzīga veida likumpārkāpumi konstatēti arī citviet Latvijā, un Valsts policijā notiek pārbaude, lai noskaidrotu, kā dzērājšoferiem atņemtās autovadītāju apliecības varējušas nonākt apritē. Par dokumentu viltošanu atbildēs arī 1969.gadā dzimušais Vladislavs, kurš 2009.gadā viltoja parakstu ārzemēs pirkta motocikla reģistrācijas dokumentos. Minētais vīrietis nokopēja reģistrācijas dokumentu un tajā ierakstīja savus datus, lai braucamrīku varētu reģistrēt uz sava vārda. Par viltotu dokumentu izmantošanu atbildēs arī 1968.gadā dzimis vīrietis, kurš 13.maijā vilcienā Rīga – Ogre izmantoja viltotu invalīda apliecību. Tāpat viltotu invalīda apliecību 27.aprīlī autobusā Suntaži – Ogre izmantojusi 1961.gadā dzimusi sieviete.

Braucot reibumā, izraisa negadījumu

Uz apsūdzēto sola sēdīsies arī pieci vīrieši un kāda dāma, kas braukuši alkohola reibumā, pārsniedzot pieļaujamo normu un bez vadītāja apliecības. Viens no viņiem – 1982.gadā dzimušais Jānis – 16.aprīlī Ogrē, Grīvas prospektā, būdams 3,01 promili stiprā alkohola reibumā, vadīja automašīnu «AUDI 80» un uzbrauca stāvošai automašīnai «MITSUBISHI PAJERO». Tāpat kriminālvajāšana uzsākta pret 1991.gadā dzimušo Arti, kurš 17.aprīlī Lēdmanes pagastā dzērumā un bez tiesībām vadīja motociklu «JAVA», kā arī pret diviem kvadriciklu vadītājiem – 1985. un 1958.gadā dzimušiem vīriešiem, kuri reibumā un bez tiesībām pagājušā gada 7.jūnijā brauca Ogresgala pagastā.

Kaimiņu mājā nozog gaisa šauteni

Vēl kriminālvajāšana uzsākta pret 1973.gadā dzimušo Vadimu, kurš 7.februārī kādā privātmājā Ciemupē, Zvejnieku ielā, nozaga dekoderu, karotes un citas mantas. Zagli ar visu sazagto nozieguma vietā aizturēja acīgais cietušā kaimiņš. Par velosipēda un dekodera zādzību šā gada 8.februārī kādās mājās Madlienas pagastā atbildēs 1985.gadā dzimis vīrietis, kuru policijas darbinieki aizturēja uz karstām pēdām, lielā mērā pateicoties tam, ka vietējais iecirkņa inspektors labi pārzina savu apkalpojamo teritoriju. Zaglis promnešanai jau bija sagatavojis arī televizoru. Noskaidrots, ka minētais vīrietis pagājušā gada 22.oktobrī mājās, kur iepriekš strādājis, nozadzis motorzāģi.

Tāpat uz apsūdzēto sola sēdīsies nepilngadīgais, 1996.gadā dzimušais Ainārs, kurš ielīda pa logu kaimiņa mājās Tomes pagastā, kur nozaga gaisa šauteni un mēģināja to pārdot savam vienaudzim.

Zog un bojā īpašumu

Kriminālvajāšana uzsākta arī pret 1992.gadā dzimušo Kristapu, 1991.gadā dzimušo Igoru un 1991.gadā dzimušo Andreju, kuri pagājušā gada 4.decembrī piedalījās Ogres rajona slimnīcas sakaru kabeļa bojāšanā un tā zādzības mēģinājumā. Bet 1971.gadā dzimis vīrietis atbildēs par Ogres rajona slimnīcas Ķirurģijas nodaļas durvju bojāšanu pagājušā gada 6.novembrī. Savukārt pret 1992.gadā dzimušu jaunieti kriminālvajāšana uzsākta par mantas bojāšanu 25.februārī Amatniecības vidusskolas viesnīcas telpās Ogrē, Jaunatnes ielā. Kriminālvajāšana sākta arī pret 1963.gadā dzimušu vīrieti, kurš pagājušā gada 4.septembrī Lauberē veica huligāniskas darbības, kas saistītas ar mantas bojāšanu. Uz apsūdzēto sola sēdīsies arī 1967.gadā dzimušais Vladimirs, 1967.gadā dzimušais Igors un 1973.gadā dzimušais Andrejs, kuri atbildēs par metāla detaļu zādzību no KP tehnoloģijas urbuma Ogrē, Austrumu ielā 1. Nozagtās detaļas vīrieši nodeva kā metāllūžņus. Tāpat par izdarīto atbildēs 1990.gadā dzimis jaunietis, kurš pagājušā gada novembrī Ogresgala pagastā nozaga divus sūkņus, un 1992.gadā dzimis puisis, kurš kādās mājās Lauberes pagastā nozaga automašīnu «VW PASSAT».

Sieva nodur vīru, dēls – tēvu

Kriminālvajāšana uzsākta pret 1963.gadā dzimušo Laimu, kura atbildēs par smagu miesas bojājumu nodarīšanu, kā rezultātā iestājās cietušā nāve. Sieviete pagājušā gada 30.oktobrī Ogrē, Tirgoņu ielā, ar nazi sadūra savu vīru. Laulātie kopā nedzīvoja, un, kad vīrietis ieradās sievietes miteklī, abu starpā radās konflikts, un Laima vīram iedūra ar nazi. Vīrietis devās prom, bet tālu netika – nākamās dienas rītā viņu atrada mirušu mājas kāpņu telpā. Par smagu miesas bojājumu nodarīšanu, kas izraisījuši cietušā nāvi, atbildēs arī 1988.gadā dzimušais, agrāk tiesātais Sergejs. Būdams alkohola reibumā, viņš pagājušā gada 8.augustā gāja garām kādai mājai Ogrē, Celtnieku ielā, un nejauši sastapa paziņu, kurš sūdzējās, ka iereibušais brālis viņu nelaiž mājās un pa logu apmētā ar akmeņiem. Sergejs devās paziņam palīgā – iekļuva miteklī un iesita vīrietim. Diemžēl sitiens bija tik spēcīgs, ka cietušais no rīta tika atrasts miris. Par smagu miesas bojājuma nodarīšanu, kas izraisījuši cietušā nāvi, atbildēs arī 1958.gadā dzimis vīrietis, kurš pagājušā gada 8.novembrī Ogrē, Pulkveža Brieža ielā, ar nazi iedūra krūšu kurvī savam 1937.gadā dzimušajam tēvam, un viņš mira. Dēlam piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis.

«Pārmāca» par puravu zādzību

Par miesas bojājumu nodarīšanu 2009.gada 29.oktobrī 1972.gadā dzimušajai Maijai Madlienas pagastā, pie autoceļa Skrīveri – Madliena, atbildēs 1971.gadā dzimušais Juris. Braucot kopā ar draugu automašīnā, sieviete bija apstājusies ceļa malā, lai nokārtotu dabiskās vajadzības. Tobrīd pie lauka piebrauca tā īpašnieks Juris, kuram šķita, ka sieviete zog viņa puravus. Juris Maiju aizķēra ar auto durvīm un braucot vilka līdzi, nodarot vidēja smaguma miesas bojājumus.

Par vidēja smaguma miesas bojājumu nodarīšanu savam paziņam pagājušā gada 21.martā Lauberes pagastā atbildēs 1968.gadā dzimušais Andris.

Tāpat kriminālvajāšana uzsākta pret 1946.gadā dzimušo Jāni, kurš pagājušā gada 17.decembrī pa autoceļu Madliena – Lēdmane vadīja automašīnu «MAZDA 5» un izraisīja sadursmi ar automašīnu «VW PASSAT», tāpēc miesas bojājumus guva auto pasažiere.

Elektrības zagli brīdinājumi neattur

Policijas darbinieki ierosinājuši uzsākt kriminālvajāšanu pret 1990.gadā dzimušo Igoru, kurš pagājušā gada 3.jūnijā Kaibalā, kādai privātpersonai piederošā mežā, nelikumīgi izcirta kokus.

Bet 1961.gadā dzimis vīrietis atbildēs par atkārtotu nelikumīgu meža ciršanu Meņģeles pagastā, īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, par ko saskaņā ar Krimināllikuma 109.panta 2.daļu viņam draud brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai naudas sods līdz 150 minimālajām mēnešalgām.

Uz apsūdzēto sola sēdīsies arī 1983.gadā dzimušais Kristaps, kurš atbildēs par nelikumīgu pieslēgumu elektrolīnijas vienai fāzei no pagājušā gada 27.februāra līdz šā gada 14.februārim. Sākotnēji vīrietim tika sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, taču viņš secinājumus neizdarīja un turpināja zagt elektrību. Kopumā fiksētas sešas zādzību epizodes. Kristaps atbildēs saskaņā ar Krimināllikuma 182.panta 1.daļu, kas par elektroenerģijas patvaļīgu patērēšanu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām.

Fiziski un emocionāli iespaido gan sievu, gan bērnus

Uz apsūdzēto sola sēdīsies arī 1970.gadā dzimušais Einārs, kurš kopš 2008.gada izvairās maksāt uzturlīdzekļus savai meitai. Par savu rīcību atbildēs arī 1970.gadā dzimušais Juris, kurš regulāri fiziski un psiholoģiski iespaidoja sievu un mazgadīgos bērnus.

Bet 1983.gadā dzimušais Artūrs atbildēs par kādam Vācijas pilsonim piederošas maksājumu kartes nelikumīgu izmantošanu bankomātā Lielvārdē 6.februārī. Par analoģisku likumpārkāpumu – sveša maksājumu līdzekļa nelikumīgu uzmantošanu – atbildēs 1979. un 1965.gadā dzimuši vīrieši.

Dzintras Dzenes foto