Līva Vasioleka. Ar fokusu 200 un 400 metros.

[ A+ ] /[ A- ]

Līva Vasioleka ir perspektīva vieglatlēte, kas pilnveido savu meistarību Ogres novada Sporta centrā. Viņa fokusējas uz 200 metru un 400 metru distanču skriešanu. Rezultātu izaugsme ļauj domāt par sportošanas turpināšanu arī pēc vidusskolas beigšanas.

Līva Vasioleka ir 18 gadu jauna un drīz uzsāks mācības Ogres Valsts ģimnāzijas 12. klasē. Līva jau kopš bērnības pastāvīgi bijusi aktīva, tāpēc viņas nonākšana vieglatlētu saimē nebija pārsteigums. «Es mūždien esmu izmēģinājusi visdažādākās nodarbošanās,» teic jauniete. «Kādu laiku gāju uz tautas dejām, pēc tam uz peldēšanu, līdz māsīca pasauca izmēģināt savus spēkus vieglatlētikā, jo man skriešana tīri labi padevās. Sākumā liela entuziasma nebija, bet domāju – lai notiek, pamēģināšu. Un tiešām šī lieta man iepatikās, arī rezultāti bija daudzsološi, un tāpēc arī paliku sportā. Tagad jau rit sestais gads, kopš nodarbojos ar vieglatlētiku, skrienu 200 metru un 400 metru distances. Pašai vairāk patīk 200 metru, taču labāki sasniegumi man ir 400 metros. Bet nu jau esmu iemīlējusi izbaudīt arī tos. Līdz 400 metru distancei nonācu pavisam nejauši – treneris joka pēc lika pamēģināt, un, visiem kā par brīnumu, noskrēju labāk, nekā pārējie bija gaidījuši. Personisko rekordu šajā distancē – 57,69 sekundes – uzstādīju šā gada 27. maijā LVS/Sportland kausa 4. posmā Saldus stadionā. Kļuvu arī par Latvijas čempioni 400 metros. Turpināšu strādāt un ceru, ka varēšu uzlabot rezultātus vēl vairāk. Šajā jomā daudz palīdz arī treneris Zigurds Kincis, kurš piedāvā labi izstrādātus treniņu plānus. Man ar treneri izveidojusies ļoti laba komunikācija, kas ir svarīgs faktors ikvienam sportistam.»

Mācībām – pienācīga uzmanība

Līva Vasioleka visnotaļ veiksmīgi apvieno sportošanu ar mācībām vidusskolā. Viņa uzsver, ka bez motivācijas un centības tas gan būtu diezgan grūti, bet tās viņai netrūkst. Tā kā pēc treniņiem vakarā vairs nav spēka lieliem darbiem, viņa dienu saplāno tā, lai varētu izdarīt visu, kas nepieciešams. «Es cenšos domāt arī par mācībām,» jaunā sportiste saka. «Es nevaru teikt, ka būtu teicamniece, drīzāk manas atzīmes ir kaut kur pa vidu. Taču apzinos, ka mācības ir svarīgas un tās nevar tikt atstātas novārtā, pakārtojot visu dzīvi treniņu procesam.»

Līva Vasioleka vēl nav izlēmusi, ko darīs pēc vidusskolas beigšanas. Viņa teic, ka daudz kas būs atkarīgs no rezultātu progresa un sasniegumiem tuvākā gada laikā. Tā kā treniņi notiek ne tikai vasarā, bet arī ziemā (telpās), viņa varēs arī tālāk pilnveidot savas skriešanas prasmes un uzlabot rezultātus. «Ja būs labi panākumi, apsveru iespēju mācības turpināt Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, tomēr pagaidām vēl neesmu par to pārliecināta,» Līva saka. «Tāpat esmu domājusi par sporta uztura speciālista zināšanu apgūšanu, jo pareizs uzturs ir ļoti svarīgs faktors ikvienam sportistam.»

Uzturam jābūt pilnvērtīgam

Līva Vasioleka arī pati jau pašlaik savam uzturam pievērš lielu uzmanību. Ja sportists vēlas būt veselīgs un spēcīgs, savādāk nemaz nav iespējams. Viņa uzsver, ka ēdienkartē noteikti jāiekļauj olbaltumvielas, šķiedrvielas, ogļhidrāti, tikpat svarīgi ir arī «labie» tauki. Paralēli tam uzturam jābūt sabalansētam. Līva cenšas sekot līdzi visam, ko ēd, taču nenoliedz, ka dažkārt sanāk arī pagrēkot, jo precīzi izkontrolēt uzturu ir diezgan grūti. Tomēr viņa ievēro galvenos nosacījumus, ko iesaka arī uztura speciālisti, – trīs lielās ēdienreizes un pāris uzkodas. Viņa noteikti kaut ko nedaudz apēd arī tieši pirms treniņa, lai pietiek enerģijas sportošanai.

Augusts – atpūtas laiks

Lai gan Līva Vasioleka tieši pilsētā nedzīvo, viņa sauc sevi par ogrēnieti. Līva liek lielas cerības uz jauno manēžu, kas sniegs iepriekš nebijušas treniņu iespējas. Tajā pašā laikā viņa uzskata, ka novada vieglatlētiem un sportistiem vispār būtu vajadzīgs lielāks finansiālais atbalsts no pašvaldības, jo līdzekļu nereti pietrūkst.

Ja ārpus mācībām un sporta gadās kāds brīvāks brīdis, Līva labprāt to izmanto, lai relaksētos: «Parasti brīvajā laikā es atpūšos, jo ikdienā ir pietiekami liela slodze, un tāpēc ir svarīgi dot organismam atelpu. Mēs trenējamies praktiski visu gadu, un vienīgais mēnesis gadā, kad mēs vairāk varam atpūsties, ir augusts. Tāpēc cenšos izbaudīt šo laiku, pavadīt to ar draugiem un maksimāli relaksēties. Arī šogad lielu daļu augusta pavadīju dažādos pasākumos ar saviem vienaudžiem, tāpat daudz esmu bijusi pie jūras, jo man ļoti patīk uzturēties pludmalē.»

Laiks domāt par jauniem mērķiem

Līva Vasioleka uzsver, ka ir ļoti komunikabla un atvērta personība. Atzīst, ka pašai nav daudz ļoti labu draugu, bet tie, kuri ir, esot tādi, kuriem vienmēr var uzticēties. Daļa no viņiem ir saistīti ar sportu, citi – ne, taču visi kā viens atbalsta Līvas izvēlēto nodarbi. Runājot par drīz gaidāmo jauno mācību gadu un gatavošanos nākamajai sporta sezonai, Līva teic, ka turpinās cītīgi trenēties: «Noteikti jāmācās un jāsāk vairāk domāt par nākotni, jo šis tomēr būs pēdējais gads skolā. Pienācis laiks arī savus mērķus uzstādīt un realizēt.»

Viņa piebilst, ka viens no šādiem mērķiem, kas pašlaik gan šķiet vēl diezgan liels un tāls, ir uzlabot rezultātus tiktāl, lai varētu tikt uz Eiropas čempionātu. Līva vēl gan nav pārliecināta, vai to izdosies sasniegt jau tuvākajā laikā. Tāpat viņa piekrīt, ka jebkurš sportists noteikti ir domājis par tikšanu uz olimpiskajām spēlēm, bet tajā pašā laikā nav pārliecināta, ka īso distanču skriešanas disciplīnās Latvijas sportistiem tas šobrīd vispār iespējams dažādu faktoru dēļ. Noslēgumā Līva atzīst, ka ir apsvērusi arī iespēju kaut kad nākotnē braukt mācīties un trenēties uz ASV, bet pagaidām šāds variants ir tikai aptuvenas idejas līmenī.