«Skroderdienas Silmačos» neapnīk

[ A+ ] /[ A- ]

Notikumus Silmaču sētā brīvdabas pirmizrādē «Skroderdienas Silmačos» izdzīvo Ogres Tautas teātra aktieri.

Rūdolfa Blaumaņa 1902.gadā sarakstītā luga «Skroderdienas Silmačos» kļuvusi par simbolu, kas ap Jāņu laiku pulcē skatītāju tūkstošus pie dažādām skatuvēm visā pasaulē. 23.jūnija vakarā ar brīvdabas pirmizrādi līgotājiem svētku noskaņu radīja Ogres Tautas teātra aktieri un pašdarbības kolektīvu dziedātāji un dejotāji.

Ogres Tautas teātra režisoram Jānim Kaijakam izdevies radīt dzīvespriecīgu noskaņu, un lugas notikumiem ar interesi dzīvoja līdzi lieli un mazi teātra draugi. «Skatītājiem svētku sajūta noteikti bija,» pirmizrādes noskaņu atceras J.Kaijaks, jo lugas gaitā publikas kļuva vairāk, nevis otrādi. Tukšu solu nebija. Kurš negribēja stāvēt kājās, ērti iekārtojās zaļajā zālītē.

Brīvdabas izrādēs apkārtējā daba, saule, mākoņi, vējš un dzīvs zirgs ir pievienotā vērtība. Tā bija arī šoreiz.

Ilga Rēdmane, Ogres novada dzejnieku apvienības «Sirdsdoma» vadītāja, par ogrēniešu pirmizrādi «Skroderdienas Silmačos» saka: «Man patika. Biju pārsteigta, ka mūsējie ir tik lieli meistari! Prieks par jaunajiem māksliniekiem, kas pirmo reizi iemēģināja skatuves dēļus. Protams, ka pārsteigumu sagādāja Dūdars, ierazdamies lepnā pajūgā.»

Brīvdabas izrādes «Skroderdienas Silmačos» un citu Līgo dienas pasākumu – balles un umurkumura – izmaksas Ogrē brālīgi uz pusēm dalīja Ogres novada pašvaldība un Ogres Kultūras centrs. «Pašvaldība sedza izmaksas par skatuvi, skaņu un gaismu – kopā pusotru tūkstoti latu,» vaicāta par pasākuma finansējumu, stāsta Anita Ausjuka. Viņa arī piebilst, ka bijis vērts ieguldīt šos līdzekļus, lai sagādātu iedzīvotājiem iespēju kulturāli atpūsties. Paldies visiem svētku vakarā iesaistītajiem kultūras un tehniskajiem darbiniekiem. Ar sapratni cilvēki uztvēra arī līdzās esošo stalažās ietverto Ogres Kultūras centra ēku, kur notiek fasādes siltināšanas darbi.

Riebšanas aina izraisīja lielu jautrību. Aktrises Lauma Straume (no labās) un Ilze Kļaviņa.

Anitas Zeiliņas foto