«Tautas balss» uzņem ģimenes seriālu Ogrē

[ A+ ] /[ A- ]

Astrīda pieteikusi bada streiku un apsolījusi gulēt uz matracīša pie daudzdzīvokļu mājas, kurā mīt viņas vīrs ar dēlu, kamēr netiks izpildīta prasība atdot dēliņu.

Šonedēļ ar LNT raidījuma «Tautas balss» palīdzību visai Latvijai ir iespēja sekot līdzi kādas cienījamas ogrēniešu ģimenes problēmām. Protama lieta, ka televīzijas skatītājiem ir pat ļoti interesanti pavērot, kā tiek «mazgāta sveša veļa», bet vai šāda publicitāte atrisinās sievas un vīra nesaskaņas, kuru galvenais iemesls ir trīsgadīgs bērns? Izskatās, ka nē…

 

Lai arī tas nekur netika pateikts, izskatās, ka tieši māte Astrīda bija tā, kura šai lietai piesaistīja televīziju. Viņas problēma – gandrīz trīs gadus veco dēliņu Robertu esot «nozadzis» bērna tēvs un neļaujot mātei ar viņu pat tikties. Jau savā bēdu stāstā Astrīda atklāja, ka sarežģījumi sākās pēc strīda ar vīru, kad viņa nolēmusi pamest savu laulāto un kopā ar bērnu doties pie savas mātes uz Īriju. Tiesa, par to neesot ticis pateikts bērna tēvam, kuram uz mazuli ir tieši tādas pašas tiesības kā mātei. Vīra ģimene ar šo situāciju nesamierinājās – kad noskaidrots, ka bērns aizvests uz ārzemēm, iesniegta sūdzība Īrijas augstākajai tiesai. Astrīda ar bērnu bijusi spiesta atgriezties Latvijā, bet te viņu gaidījis vēl viens pārsteigums – Ogres rajona tiesa jau lēmusi, ka bērnam turpmāk jādzīvo pie tēva. Lai arī sieviete šo lēmumu pārsūdzējusi un Apgabaltiesa to atcēlusi, bērns joprojām atrodas pie tēva, kurš, iespējams, baidīdamies, ka Astrīda viņu atkal neaizved uz ārzemēm, mātei ar bērnu ļauj tikties tikai savā dzīvoklī vai pašam klātesot.

Māti šāda situācija acīmredzami neapmierina, ja reiz viņa izsaukusi televīziju, kurai apgalvo, ka pret bērnu tiekot vērsta ne tikai emocionālā vardarbība. Astrīda «Tautas balss» kameras priekšā apvainoja visas valsts iestādes bezdarbībā, kā arī pieteica bada streiku un apsolīja gulēt uz matracīša pie daudzdzīvokļu mājas, kurā mīt viņas vīrs ar dēlu, kamēr netiks izpildīta prasība atdot dēliņu.

TV raidījuma «Tautas balss» vadītāji vismaz divus vakarus pēc kārtas tiešajā ēterā nebeidza šausmināties par to, kā tas iespējams, ka mātei tiek liegta iespēja redzēt savu bērnu. Žurnālisti ņēmās skaidrot abu pušu viedokļus un uzzināja gan to, ka vīrs esot iesitis sievai un bērnam, gan arī to, ka sieva uzbrukusi vīram. Sieva, lūk, esot dzērāja, jo visās fotogrāfijās redzama ar glāzi rokās, savukārt vīrs, redz, arī nav bez vainas – bijuši gadījumi, kad tikai pret rīta pusi atgriezies mājās alkohola reibumā. Vīra puse teic, ka bērna māte, viņam pavisam maziņam esot, divas reizes pametusi dēliņu, lai dotos uz ārzemēm, bet Astrīda atbild, ka darījusi to, lai strādātu, jo bērna tēvs nepelnījis pietiekami… Šos un vēl daudzus citus apvainojumus varēja noklausīties visi televīzijas skatītāji, tikai – vai tas pietuvināja problēmas atrisinājumu?

Bet «Tautas balss» neatkāpās un noorganizēja abu pušu tikšanos – sak, varbūt kameras priekšā vīrs un sieva izlīgs? Nekas jau labs neiznāca – bērna tēvs palika pie tā, ka Astrīdai ar bērniņu atļaus tikties, bet tikai, pašam klātesot, toties sieviete tā arī pateica, ka tas viņu neapmierinot. Izskanēja arī tas, ka Astrīda nemaksā bērnam uzturlīdzekļus, kas viņai būtu jādara, ņemot vērā, ka dēlu uztur tēvs. Varbūt arī tas varēja būt viens no strīda iemesliem? Jācer, ka nē… Tomēr teksts, kuru Astrīda bija uzrakstījusi uz plakāta pie vīra mājas «Atdodiet manu dēliņu!», liek aizdomāties, ka sieviete šajā lietā kompromisus negrib, jo atdot kaut ko nozīmē – atteikties no visām tiesībām uz to.

Ja tā padomā, tad agrāk ar vīriešiem viss bija krietni vienkāršāk – ja sievai ar vīru ģimenes dzīvē kaut kas nesaskanēja tā, ka bija jāšķiras, tad bērni palika pie mātes – tradīcija, ziniet. Tagad, kad, kā redzam sadzīvē, arī vīrieši arvien vairāk iesaistās bērnu audzināšanā, rodas sarežģījumi, jo ne katra sieviete ir gatava atzīt, ka tēvam uz bērnu ir tieši tādas pašas tiesības kā mātei. Tomēr līdz tam ir jānonāk, ka abi vecāki atzīs viens otra tiesības un savstarpēju uzticēšanos saglabās arī pēc šķiršanās. Un jāatceras, ka tas ir vajadzīgs ne jau viņu abu dēļ, bet gan bērna interesēs. Kamēr tēvs un māte paši to nesapratīs, nepalīdzēs viņiem ne «Tautas balss», ne «Bez tabu»…

Pārslas Sniedziņas foto