Mājupceļš

[ A+ ] /[ A- ]

Mājupceļš

Dzintra Mozule

Šoruden Sila kapos, Varakļānu pusē, apciemoju mūža pēdējos gadus Ogrē dzīvojušo, no ASV mājup pārbraukušo latvieti Paulīni Zalāni – Vallenu. Kopiņu nekļūdīgi atrast palīdz neliels piemineklis, kurā iegravēti viņas pašas izvēlētie sava dzejoļa vārdi: «Kā priester’s iet pie Dieva altāra, / tā es pie tevis, mana tēvuzeme».

Daudzi tautieši teicās atgriezties. Izdarīja to vien retais. Paulīnes kundze pārbrauca 2010.gada Līgo svētkos. Tā varēja būt laimīgākā diena viņas mūžā, ja vien pēdējie notikumi nesavirpuļotu tā, ka otrs līdzbiedrs izrādījās … pelnu urna, kuru saņēma vīra Eduarda dzimtās Liepājas zeme. Tajā nu jau tālajā vasarā iepazināmies Ogres evanģēliski luteriskās baznīcas svinībās. Paulīnes kundze par tām bija izlasījusi laikrakstā. Tobrīd neviens, mācītāju ieskaitot, viņu nepazinām. Savā apsveikuma uzrunā svešiniece minēja, ka atbraukusi no Denveras Amerikā un atpakaļ vairs nedosies. Bilda, ka ir piederīga katoļticībai, taču bieži kopā ar vīru apmeklējusi arī luterāņu dievkalpojumus.

12 gadu vecumā Paulīne ar ģimeni lielā steigā atstāja Stirnieni. «Nebija dienas, kad trimdā nepieminējām Latviju,» viņa atcerējās. Esot jau briedumā, atgriezās ar vieslekcijām Rēzeknes augstskolā un vēlāk – pavisam. Ik pa laikam savu darbu un līdzekļus novadniece ieguldīja dažādos izdevumos, kuri tapa grāmatu apgādā Latgalē. Tāpat viņai rūpēja bērnības baznīca, un Paulīne ziedoja tās prāvā jumta nomaiņai.

Mēs, domubiedru grupiņa, kļuvām par «Paulīnes Akadēmijas» viesiem. Tās bija interesantām sarunām piesātinātas tikšanās. Tomēr pāri visam atmiņā palicis Paulīnes kundzes prieks par atgriešanos. Arī viņai bija savas vecuma kaites, taču vai ik reizi namamāte izsaucās: «Ai, Dieviņ, kā Tu mani lutini!» Viņa atzina, ka ir laimīga, ik rītu pa logu sasveicinoties ar Ogres priedēm, jo tās allaž atgādināja par meža malā Stirnienē pavadīto bērnību. Grūts, bet cienījams mājupceļš.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!