Man ir tiesības!?

[ A+ ] /[ A- ]

Man ir tiesības!?

Andris Upenieks

Ir jau ir tiesības – strādāt, nestrādāt, mācīties, nemācīties, vakcinēties, nevakcinēties, lēkt akā, nelēkt… Bet vārda «tiesības» saturs ir stipri dažāds. Juridiskajā izpratnē tiesības ietver valsts noteiktas, juridiski sankcionētas uzvedības normas, obligātus noteikumus, kas fiksēti likumos vai citos tā saucamajos normatīvajos aktos, kuru izpildi nodrošina valsts ar piespiedu līdzekļiem. Katra tiesiskā norma sevī ietver ne tikai tiesības, bet arī pienākumus, kas izriet no šīs normas. Piemēram, ikvienam ir tiesības braukt ar automašīnu. Bet bez pienākumiem – i nesapņo! Tev jāsasniedz 18 gadu vecums, jāiegūst auto vadītāja apliecība, auto jābūt izietai tehniskai apskatei, jābūt apdrošinātam, nedrīksti sēsties pie stūres reibumā, pļāpāt pa telefonu, pārsniegt atļauto ātrumu… Par katru noteikuma pārkāpšanas faktu paredzēts sods. Un tas ir normāli.

Normāli būtu, ja arī vakcinācijā vadītos pēc tiesiskiem principiem. Līdz apnikumam skandētā mantra – mans ķermenis, ko gribu, to daru – nav ētiska. Skaidrs, ka alkohola iedvesmots plencis pie stūres savas rīcības sekas var neapzināties, bet tie, kas netaisās vakcinēties, ir taču skaidrā prātā! Vispārzināms, ka pote ir vienīgais veids, kā atbrīvoties no ilgstošās pandēmijas. Bet skaidrs arī tas, ka cīņā ar vīrusu sabiedrībai bez  solidaritātes neiztikt. Šajā ziņā piemēru rāda starptautiskā pieredze Izraēlā, Lielbritānijā, kur sērga jau teju atkāpusies pavisam, bet mēs joprojām esam starp inficēšanās līderiem Eiropā.

Protams, arī pie mums sērga atkāpjas acīmredzami, bet līdz optimāliem rādītājiem aizsniegties būs grūti. Ja, piemēram, nepotētie pedagogi (vakcinējušies tikai 47%) nesapratīs, ka bez tiesībām nepotēties ir arī pienākums to darīt, lai varētu atgriezties skolā bez bažām: skolotājam blakām ir bērni, vecāki, darba kolēģi… Līdzīga morālā atbildība gulstas arī uz citu profesiju veicējiem, sabiedrības grupām, indivīdiem, kuru atbildība ir mūsu visu veselība, dzīvība un brīvība.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!