Mans gaišais tumsas laiks

[ A+ ] /[ A- ]

Mans gaišais tumsas laiks

Andris Upenieks

Kaut kā iegājies, ka nebēdāju par sliktu laiku un par tumsu arī ne: pēc slikta laika nāk labs, no tumsas gūsta arvien apņēmīgāk laukā laužas gaisma. Ziemassvētku gaidās piebremzē un apstājas laiks. Līdz saules griežiem vairs tikai nieka trīs nedēļas, un pirmā Advente jau blāvi kvēlo pagājībā. Gaismas triumfs tuvojas ar joni. Atliek vien visu to gaumīgi ielāgot dvēselē. Nemaz nav banāli apjaust, ka paši vien esam svētku radītāji, kalnā kāpēji un lejiņā braucēji. Lielāko tiesu tie ir romantiski ļaudis, kuri mīt ik pilsētā, ik pagastā, ik sētā, ik ēkā. Tur, kur radoša doma iet tālāk, neatkārtojas, un pierastajā pušķojumā uzplaiksna jauna izdoma. Skumīgi, ja reklāmas grabinās ar dāvanu niekiem – no spožiem cukurgailīšiem līdz žāvētām vistām tirgus plauktos. Bet lai!

Laiks pirms Ziemassvētku vakara un gatavošanās tam ir tie svētki – tāpat kā Jāņos, kad pagalms, istabas, mājas meijojas, uguns nav degta, bet pīrāgu mīkla jau trauksmainās ilgās pāri malām kāpj neapturami. Jau tagad, ejot pa mīļo Akas ielu, ik brīdi iedegas jaunas, citādas gaismas,  izspīdinās teiksmu tēlos un drūzmējas lielajam Adventa uznācienam – klusajam Svētvakaram, kuram nepiestāv raķešu šāvieni un banālas urravas, jo, Dievs, mana dvēsele dzied…

Skatuves mākslinieks Kārlis Sebris reiz prātoja, ka visskumīgākie viņam esot Jāņi. Droši vien, bet drusku pārspīlēti: nekāds rudens taču tad vēl nav, un visa vasara priekšā ar atvasarām piedevām. Bet sava atskārsme tomēr ir: kad tikko ziedējušos ābeļziedu čemurus pārņem iesarkano ābolīšu ķekari, kaut kā tomēr ļoti žēl. Bet būs taču atkal – pāri laikiem, gadalaikiem! Mūžīgais skrējiens, gaismai ar tumsu mijoties, trauksies līdz jauniem mijkrēšļiem, kuru siltajās miglās tversimies no pasaulīgām likstām. Lolosim mīļoto laiku, kas neskaudīs – ziemas baltumu, nedz mieru virs zemes un cilvēkiem labu prātu, nedz pavasara putnu dziesmas strauta malā, nedz kuplos ziedu čemurus ābelēs, nedz īsos laimes mirkļus, kas tik bezgala daudz.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!