Meņģeles ražas svētki izdodas vienmēr

[ A+ ] /[ A- ]

Kompota burku vinnējis zemnieku saimniecības «Ogrēni» īpašnieks Gailīša kungs.

Meņģeles pagasta ražas svētki allaž bijis sulīgi skanīgs notikums. Arī šā gada ballē starp dejotājiem nevarēja nokrist ābols… pat cidonija un saulespuķu sēkliņa ne…

Ikgadējā rudens pasākumā bija klāt ne tikai vietējie ļaudis – vienotā solī, dziesmā un saviesīgā lustē piedalījās arī ciemiņi no Ogres novada trim kaimiņu pagastiem (Mazozoliem, Madlienas un Taurupes); Bebriem, Iršiem, Kokneses, Ērgļiem, Liepkalnes, Ogres, Rīgas… Meņģeles tautas nama vadītāja Ilze Jankuna lēš, ka Ražas svētkus pagodināja ne mazāk kā 250 cilvēki. Koncertu sniedza mūžam jaunie pagasta senioru deju kolektīva «Sumulda» pārstāvji un brašie Dobeles zemessargi, savukārt dejas spēlēja un izdziedāja grupa «Tērvete» ar Artūru Reiniku un Oskaru Andrušānu priekšgalā.

Kā ierasts, smaidošā gaisotnē risinājās garšīgu vai visnotaļ noderīgu loterijas balvu izloze. Klātesošajiem krita iespēja laimēt omulīgu trusi, salātu, ievārījumu, kompotu, medus burciņas, tortes un citus pašceptus gardumus, visdažādākos dārzeņus un augļus, dāvanu kartes, parakstāmo žurnālu komplektus, frizieres pakalpojumus, veselīgu vakaru viesu nama pirtī, kūtsmēslu kravu (šo bagātību vinnēja taurupiešu ģimene, aši samainoties ar kaimiņiem) u. c., u. c….

Taurupes pagasta amatierteātra «Maska» dalībnieki Juris Līcītis un Juris Branders īpaši uzsvēra Dobeles zemessargu un I. Jankunas vadīto dejotāju sniegumu. Cepuri nost meņģeliešu priekšā – bija jautri un lustīgi. Stundas līdz pat diviem naktī paskrēja nemanot (ražas svētki izskanēja vēl pēc pāris stundām – U. P.).

Meņģelietis Staņislavs Gžibovskis nekad neizlaiž pagastā organizētos pasākumus. Atkal ir gūta kārtīga enerģijas un dzīvesprieka porcija. Stasim arī veiksmīgs ražas gads. Salasīta pustonna melleņu, ap 300 kilogramiem brūkleņu un vairāk nekā 100 kilogrami dzērveņu. Salīdzinājumā ar pērno gadu mazliet skopākas bija sēnes, īpašu pauzi turēja baravikas.

Zemnieku saimniecības «Virzas» īpašnieci Sarmīti Jodzeviču ļoti gandarīja Ražas svētku koncerta sadaļa. Meņģeles deju pāri (veseli astoņi tik nelielā pagastā!) uzstājās gluži kā Dziesmu svētkos – patiesi augstā līmenī, savukārt Dobeles zemessargi, izpildot tautiski patriotiskas dziesmas, iepriecināja ne tikai vecāka gadu gājuma ļaudis, bet lika aizdomāties par savu latvietību arī jaunākajai paaudzei. Runājot par savu ražas pienesumu, Sarmīte atzīmēja zālāju – ganību, pļavu maisījuma, āboliņa un stiebrzāļu kuplumu. Kā daudziem citiem lauciniekiem, labi auguši kartupeļi, taču nu ir rūpīgi jāpārlasa, jo pārlieka mitruma dēļ atsevišķiem tupeņiem piemetusies puve.

Foto no personiskā arhīva