Mēģinot palikt “pie siles”, tiek piedāvāts daudz izdevīgāks darījums

[ A+ ] /[ A- ]

Ogres pašvaldībai aktīvi risinot jautājumu par jaunu attīrīšanas iekārtu būvniecību, līdzšinējie pilsētas ūdens attīrītāji – SIA “KP tehnloģijas” izteikuši piedāvājumu veidot kopuzņēmumu ar novada domi.

Jau ziņots, ka, ja jaunās attīrīšanas iekātas tiktu uzbūvētas vien pilsētas paspārnē, ūdens attīrīšanas pakalpojumu no SIA “KP tehnoloģijas” pirkt vairs nenāktos, bet pilsētniekiem izmaksas par ūdens attīrīšanu ievērojami saruktu.

Lai situāciju glābtu, “KP tehnoloģijas” pašvaldībai piedāvā divu veidu risinājumus. Pirmais – iegādāties vecās iekārtas, kas novērtētas 4 miljonu latu vērtībā, bet otrais – veidot kopuzņēmumu, kurā SIA “KP tehnoloģijas” ieguldītu savas vecās iekārtas un pašvaldība no savas puses nodrošina attīrīšanas iekārtu rekonstrukcija. Pēc SIA “KP tehnoloģijas” aprēķiniem domei šajā modelī būtu jāiegulda apmēram pusmiljons latu, bet pēc domes aprēķiniem – 1 miljons. Tiesa gan, arī izmantojot arī pēc šī modēla būvētas jaunas attīrīšanas iekārtas, izmaksas varētu zemākas nekā šobrīd.

Vides ministrijas speciālisti gan norādījuši, ka domei izdevīgāk būtu blakus esošajām iekārtām būvēt jaunas.

Jau ziņots, ka lielāko daļu Ogres pilsētas notekūdeņu attīra privātpersonām piederošā SIA “KP Tehnoloģijas”, kuru iekārtas būtiski novecojušas. To darbības pārtraukšana pirms alternatīva risinājuma rašanas izraisītu neattīrīta pilsētas ūdens ieplūšana Daugavā.

Jau ziņots, ka, iepriekš, pēc trikotāžas kombināta darbības apjomu samazināšanās nonākot būtiskas finansiālās grūtībās, “KP Tehnoloģijas” piedāvājušas domei iegādāties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, ūdens attīrīšanas iekārtu un ūdens pārsūknēšanas staciju iegādi par iespējamo sākuma cenu – 8 miljoniem latu.

Lai iekārtu darbību nodrošinātu ilgtermiņā, nepieciešami ievērojami ieguldījumi, taču SIA “KP Tehnoloģijas” ieguldījusi vien nelielas summas. Turklāt, ja “KP Tehnoloģijas” par saviem līdzekļiem veiktu iekārtu rekonstrukciju, izdevumi būtiski atsauktos uz iedzīvotāju maksājumiem par ūdeni un kanalizāciju. Savukārt, ja iekārtas atrastos pašvaldības īpašumā, rekonstrukcijai varētu piesaistīt Eiropas Savienības līdzfinansējumu, jūtami samazinot iedzīvotāju maksājumu pieaugumu, kas tomēr būtu neizbēgams.

Pēc eksperta Jura Vītola aprēķina jaunu attīrīšanas iekārtu būvniecība izmaksātu 4,2 miljonus latu,bet par esošajām dome piedāvājusi 2,2 miljonus latu. SIA “KP tehnoloģijas” šo piedāvājumu nav pieņēmusi.

Amatpersonas norādījušas, ka Ogres attīrīšanas iekārtu darības kvalitāte ir ne tikai Ogres, bet arī valsts problēma. Attīrītais ūdens no “KP Tehnoloģijām” ieplūst Daugavā, bet iekārtu darbības traucējumu gadījumā neattīrīta ūdens ieplūšana Latvijas galvenajā ūdens baseinā varētu izraisīt ekoloģisku katastrofu.