Mīti par glaukomu

[ A+ ] /[ A- ]

Glaukoma ir viens no galvenajiem akluma cēloņiem pasaulē. Prognozē, ka 2020. gadā būs 80 miljoni glaukomas slimnieku, no kuriem 8,4 miljoni būs akli ar abām acīm. Tas ir krietni vairāk kā šobrīd. Tāpēc šī tēma ir tik ļoti aktuāla!

Kas ir glaukoma?

Glaukoma ir lēni progresējoša, hroniska saslimšana, kurai raksturīgs redzes nerva bojājums ar sekojošām izmaiņām redzes laukā, un kas rezultējas pakāpeniskā un neatgriezeniskā redzes zudumā. Bet – redzes nerva bojājumu un redzes zudumu var novērst vai vismaz palēnināt, savlaicīgi un regulāri veicot acu pārbaudes. To dara ārsts – oftalmologs! Tātad pēc 40 gadu vecuma vienu reizi gadā jāiet pie acu ārsta uz pilnu pārbaudi, pat ja nav nekādu sūdzību. Glaukoma neattīstās visiem, atšķirībā no kataraktas, kura ap 60 gadiem sāk veidoties visiem. Tās ir divas dažādas saslimšanas. Glaukomai ir riska faktori, kas nozīmē to, ka dažiem cilvēkiem ir lielāks risks saslimt ar šo saslimšanu nekā citiem. Svarīgākie no tiem ir – ģimenē vecākiem ir glaukoma, cukura diabēts, miopija jeb tuvredzība, asinsvadu saslimšanas, smēķēšana, steroīdu lietošana, kā arī paaugstināts acu spiediens, ko var noteikt tikai pie acu ārsta.

Mīts: glaukomu var izārstēt

Nē, glaukoma nav izārstējama! Bet, ja savlaicīgi atklāj šo slimību, tās gaitu var kontrolēt un ievērojami palēnināt tās progresēšanu. Lai diagnosticētu glaukomu, regulāri jāiet pie acu ārsta. Pārbaudes laikā tiek mērīts acu spiediens un pie mikroskopa tiek veikta redzes nerva un tīklenes apskate. Paaugstināts acu spiediens ir visbiežākais slimības simptoms un galvenais riska faktors glaukomas attīstībā. Tāpēc tas ir jāsāk laicīgi ārstēt, lai slimība strauji neprogresē uz priekšu.

Mīts: ja acu spiediens paaugstināsies, es to noteikti jutīšu

Nepareizi! Glaukoma ir slimība, kura norit bez simptomiem. Acu spiediena paaugstināšanās pat divas reizes vairāk virs normas nav sajūtama, bet tieši augstais acu spiediens mehāniski nospiež redzes nervu un tas pakāpeniski aiziet bojā. Rezultātā iestājas aklums. Pacients gala rezultātā pamanīs, ka neko neredz, bet līdz tam nekādus simptomus nepamanīs un nekādas sūdzības nebūs.

Mīts: ja man sašaurināsies redzes lauks, es to pamanīšu

Nepareizi! Redzes lauks sašaurinās no sāniem, tāpēc to nepamana, līdz tas nav sašaurinājies līdz pusei vai līdz pašam centram. Daudzi uzskata, ka vietās, kur izkrīt redzes lauks, paliek melns un ka tādējādi acu priekšā parādīsies melni plankumi – tā nav! Tā kā redzes lauks sašaurinās no sāniem, tad šos tumšos laukumus sānu malās nepamana. Pacients pamana, ka ir palicis „tumšs” acu priekšā tikai tad, kad jau redzes nervs praktiski ir aizgājis bojā.

Mīts: pilinu pilienus, bet nejūtu nekādu labumu, redze neuzlabojas, nepilināšu, jo nepalīdz

Daudzi domā, ka papilinās zāles, viss pāries, var vairs nepilināt. Nekādā gadījumā nevar pārtraukt glaukomas pilienu lietošanu! Glaukomas galvenā ārstēšana ir pilieni acu spiediena mazināšanai. Atkarībā no acu spiediena lieluma un pacienta vispārējā veselības stāvokļa acu ārsts nozīmē piemērotākos acu pilienus, kas pazemina acu spiedienu. Ja, lietojot pilienus, acu spiediens samazinās, tas nozīmē, ka zāles darbojas un ka ārstēšana ir efektīva. Un tas ir pats galvenais šajā procesā! Samazinoties acu spiedienam, glaukomas attīstība ievērojami palēninās vai reizēm pat apstājas uz kādu laiku. Lai būtu labi rezultāti, svarīgi pilināt katru dienu pēc acu ārsta norādījumiem. Pacienti, protams, nejūt acu spiediena samazināšanos, tāpēc viņi bieži pārtrauc pilināt zāles, jo „nejūt nekādu efektu”. Tā ir liela kļūda! Jo nelietojot zāles, acu spiediens atkal paaugstināsies, pacients to nejutīs, glaukoma strauji progresēs, iestāsies aklums. Tad vairs palīdzēt nebūs iespējams. Tāpēc svarīgi pildīt acu ārsta norādījumus – pilināt zāles, regulāri katrus 3 mēnešus veikt acu spiediena kontroli, lai savlaicīgi varētu mainīt terapiju, ja nepieciešams, vai arī nozīmēt operāciju, ja zāles acu spiedienu vairs nepazemina.

Mīts: glaukomu var izoperēt un tās vairs nebūs

Nē! Glaukomas operāciju veic tikai tad, ja acu spiedienu neizdodas samazināt ar zālēm. Operācijas mērķis ir mazināt acu spiedienu ķirurģiskā ceļā, lai apstādinātu glaukomas progresēšanu. Operācija neuzlabo redzi, neatjauno redzes nervu un redzes lauku, bet uz laiku novērsīs tālāku redzes zudumu un redzes nerva bojājumu. Pēc operācijas tāpat jāturpina regulāri iet pie acu ārsta un kontrolēt acu spiedienu, jo pēcoperācijas efekts katram ir individuāls – vienam acu spiediens ilgstoši turās labs pat bez zālēm, citam atkal pēc laika jāatsāk pilienu lietošana. Bet tas viss kontrolējams tikai tad, ja regulāri iet uz pārbaudēm!

Mīts: ja acs ir akla, nav jēga pilināt zāles, jo tāpat neredzu

Nepareizi! Aklā acī spiediens ir samērā augsts pat pilinot regulāri zāles. Ja nepilinās pilienus, acu spiediens paaugstināsies tik ļoti, ka acs sāks sāpēt, var pievienoties galvassāpes, slikta dūša, vemšana. Galvenais mērķis ir uzturēt tādu acu spiedienu, lai acs nesāp un saglabātu savu aci kā orgānu. Jo ir gadījumi, kad acs sāk sāpēt, spiedienu vairs samazināt nav iespējams nekādām metodēm, un acs ir jāizņem.

Nobeigumā gribu pateikt, ka pats būtiskākais glaukomas ārstēšanā ir pacienta sadarbība ar ārstu – ārstam ir jāizstāsta pacientam viss par glaukomu, tās ārstēšanu, par iespējamiem iznākumiem un savukārt pacientam ir jāpilda ārsta norādījumi, jānāk regulāri uz pārbaudēm, ir jābūt atbildīgam par savu acu veselību. Ja sadarbības nav, tad arī glaukomas ārstēšana nav efektīva un rezultāts būs nelabvēlīgs.

Oksana Piķe, “AIWA Clinic” ķirurģe-oftalmoloģe

KONTAKTI

AIWA Clinic:
Maskavas iela 241, Rīga
Tel. +371 67799100, +371 20022581
info@aiwaclinic.lv
www.aiwaclinic.lv
https://www.facebook.com/AIWAClinic/