Moderni peroni būs arī Ogres virzienā

[ A+ ] /[ A- ]

Uzņēmuma «Latvijas dzelzceļš» speciālisti ķērušies pie peronu pārbūves – pasažieru platformu modernizācijas projekta aktīvās būvniecības fāzes. Šā projekta ietvaros līdz nākamā gada nogalei modernizēs vai no jauna izbūvēs 48 dzelzceļa stacijas un pieturas punktus, tostarp arī Ogres virzienā. Kā informē uzņēmums «Latvijas dzelzceļš» (LDz), pieturas punktus gan vizuāli, gan funkcionāli plānots veidot saskaņā ar LDz izstrādāto pasažieru infrastruktūras universālā dizaina standartu. Tas nosaka, ka visām sabiedrības grupām neatkarīgi no pieturvietas lieluma vai pasažieru skaita tajā būs vienlīdz ērta un patīkama uzturēšanās.

Jaunās pieturvietas – maksimāli funkcionāli ērtas

Līdz nākamā gada nogalei modernizētajās stacijās un pieturas punktos izbūvēs paaugstinātās platformas, ko pēc moduļu principa aprīkos ar ērtām un funkcionālām nojumēm, soliņiem, velonovietnēm un citu nepieciešamo aprīkojumu, kura skaits var būt vienkārši pielāgojams, mainoties pasažieru apjomam konkrētajā pieturvietā.

Modernizētās un jaunās pieturvietas būs pieejamas un ērti izmantojamas ikvienam iedzīvotājam, tostarp cilvēkiem, kuri pārvietojas ratiņkrēslā, vai vecākiem ar bērnu ratiņiem. Pasažieru platformās iestrādās taktilās vadulas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un personām ar ierobežotām pārvietošanās spējām, pēc iespējas savienojot tās ar jau esošo pašvaldības gājēju infrastruktūru.

Pasažieru platformām – vairākas zonas

Tāpat modernizētās platformas aprīkos ar mūsdienīgu, ērtu un saprotamu informācijas un apziņošanas sistēmu. Pasažieru platformu seguma virsmas būs raupjas, ar pretslīdes pārklājumu un reljefu virsmu, tās nedrīkstēs būt slidenas. Pasažieru platformas paredzēts sadalīt vairākās zonās. Bīstamā zona – zona, kur pasažieri var tikt pakļauti braucošu vilcienu triecienviļņa iedarbībai neatkarīgi no vilciena ātruma, sākas pie platformas malas, kas atrodas sliežu ceļa pusē. Bīstamās zonas robežu atzīmēs ar vizuālu marķējumu. Aiz šīs zonas robežas pasažieru platformas pusē izveidos taktilo drošības zonu ar reljefām norādēm, kas kalpo kā brīdinājums apstāties un neiekļūt bīstamajā zonā.

Jaunie peroni nodrošinās iespēju iekāpt arī pasažieriem ar bērnu ratiņiem, velosipēdu un smagāku somu vai koferi. Būtisks uzlabojums būs arī mūsdienīga informācijas un apziņošanas sistēma, kas ievērojami atvieglos dzīvi ne vien ikdienas pasažieriem, bet arī ārvalstu tūristiem un cilvēkiem, kuri vilcienu izmanto retāk.

Katrā pieturvietā – nojume

Pasažieru platformas «kabatās» pasažieru ērtībai būs nojumes, soliņi, atkritumu urnas un citi objekti. Viss mēbelējums un brīvi stāvošās ierīces vizuāli izcelsies uz platformas fona, būs ar taisnām malām un noapaļotiem stūriem, novietojot tā, lai netraucētu neredzīgiem vai vājredzīgiem cilvēkiem un būtu sataustāmas ar spieķi. Nojumes paredzētas visās dzelzceļa stacijās. Tām uz pasažieru platformas jābūt daļēji caurspīdīgām, lai pasažieri varētu redzēt, kas notiek nojumē, kā arī pārredzēt platformu un sliežu ceļus ar tuvojošos vilcienu. Nojumēs jābūt nodrošinātai ratiņkrēsla izmēriem atbilstošai platībai, un tām jābūt projektētām un iekārtotām tā, lai radītu pēc iespējas mājīgāku noskaņu. Visām pasažieru grupām jāspēj šīs uzgaidāmās telpas izmantot neatkarīgi no diennakts laika, patveroties no lietus un saules svelmes un jūtoties gana ērti. Nojumēm jābūt arī apgaismotām. Nepieciešamības gadījumā tās iespējams pagarināt ar 120 centimetru platiem moduļiem, tādējādi radot iespēju pielāgot pasažieru skaitam un vajadzībām. Nojumes telpā ir dekoratīvs balsta elements «V» formā un komplektācijā kā neatņemama sastāvdaļa iebūvēts pasažieru soliņš.

Būs pašapkalpes biļešu automāti

Paredzēta arī atsevišķi izbūvēta pašapkalpes automātu pieslēguma vieta ar jumtu (nojumi), kur būs izvietoti biļešu tirdzniecības automāti, kā arī citi pasažieru pašapkalpošanās aparāti. Uz vienas no nojumes sānu malām var būt iestrādāta reklāmas zona. Savukārt pasažieru stacijās uzstādīs pasažieru apziņošanas iekārtas un videokameras, ierīkos LED apgaismojumu, izbūvēs pieslēgumvietas ar komunikācijām, velostatīvus, drošības barjeras. Dažās stacijās pirms gājēju pārejām drošai pasažieru plūsmai uzstādīs skaņas un gaismas luksoforus.

Velostatīvi arī personām ar īpašām vajadzībām

Velostatīva forma – starptautiski par visdrošāko atzītais apgrieztais «U» veida statīvs, kam ir stabila konstrukcija ar diviem atdures punktiem pie velosipēda, kas nodrošina iespēju braucamrīku pieslēgt pie statīva ar divām slēdzenēm. Pieslēgt būs iespējams arī dažādu veidu specializētus velosipēdus (kravas velosipēdi, velosipēdi cilvēkiem ar kustību traucējumiem un tamlīdzīgi). Lielākajās pasažieru stacijās ar ievērojamāko pasažieru plūsmu iespējams izvietot slēgtas velonovietnes, tādējādi pasargājot velosipēdus no lietus un citu nelabvēlīgu laika apstākļu ietekmes, ja velosipēds novietnē jāatstāj ilgāku laiku.

Jāpiebilst, ka pasažieru platformas aprīkojumu komplektēs atbilstoši katras konkrētās pieturvietas vajadzībām.

Staciju un pieturas punktu projektēšanu un būvniecību četrās dzelzceļa līnijās, tostarp posmā Rīga–Krustpils, veiks pilnsabiedrība «BMGS – FIMA».

Būvdarbi notiks, nepārtraucot vilcienu kustību, un pasažieru apkalpošanu visās modernizējamajās pieturvietās nodrošinās, izmantojot pasažieru pagaidu platformas.